ІВАН КУРОВЕЦЬ

Переглядів: 18225

                                             (1863-1931 рр.)

        З Калушем повязане імя відомого лікаря Івана Куровця — громадського діяча, заслуженого організатора українських національних товариств, посла до галицького сейму, активного діяча Української Національної Демократичної партії, співзасновника УНДО (Української Національної Демократичної Організації) .

        Авторові було передано історичну довідку мешканця Калуша Миколи Когута про життя, громадську та лікарську ді­яльність Івана Куровця, з якої ми використали матеріали.

        Іван Куровець народився 17 січня 1863 року в с. Батятичах на Львівщині у родині греко-католицького священика. Початкову освіту здобув у рідному селі, закінчив Львівську класичну гімназію, студіював медицину у Віденському університеті, співпрацював у знаменитій столичній "Січі".

        Після медичних студій 1. Куровець переїхав до Калуша, де понад чверть століття мав лікарську практику. У Калуші, крім лікарської праці, він розгорнув активну політичну, просвітницьку та економічну діяльність. Як згадують сучасники, його дім по вул. Санітарній був завжди відкритий як для калушан, так і для селян Калуського повіту.         Доктор Іван Куровець став фундатором "Народного Дому" та засновником Народного (хлопського) банку в Калуші. Він підтримував фінансово будівництво греко-католицької церкви Архистратига Михаїла (1904—1911), а пізніше залишався почесним членом церковного комітету.

        Зусиллями Івана Куровця були засновані чисельні "Просвіти" у багатьох селах Калуського повіту, зокрема у селі Підгірках. Двічі І. Куровець обирався до Галицького краєвого сейму від Калущини. Він видавав "Калуський листок".

        У 1918 році І. Куровець переїхав до Львова, де відновив зруйновану воєнними діями "Народну лічницю", фундатором якої був митрополит Андрей Шептицький. Під час утворення Західно-Української Народної Республіки його було обрано Державним секретарем здоровя, про що він пізніше написав у спогадах. І. Куровець був довголітнім директором "Народної лічниці" у Львові, згодом (1921—1931) головою спілки "Діло". Він автор наукових і популярних медичних розвідок, опублікував "Лікарський порадник". Щирий патріот, Іван Куровець свою багату книгозбірку подарував бібліотеці Наукового Товариства імені Т„ Шевченка. Помер І. Куровець у Львові 17 травня 1931 року, похований на Личаківському кладовищі. У некролозі вдячні львівяни писали: "Доктор Іван Куровець, один з найвизначніших українських громадян сучасности, директор "Народної лічниці", бувший сеймовий посол, помер 13 травня сего року о 5,30 рано в своїм помешканні по вул. Вірменській, 3, у 69-му році життя. Найбільшу працю свого свободолюбивого життя присвятив покійник Калуському повіту. Там чесно доробився слави першорозрядного лікаря й організатора та значного маєтку. Покійник визначався чесністю і совісністю. Був се тип наскрізь правдолюби вого чоловіка. Оставив по собі загальний і дійсно щирий жаль".

Інші статті по темі:

Маєте зауваження чи знайшли неточність? Повідомте нам, будь ласка!

Залиште свій коментар!

Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

(обов’язково)


Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.