ФРАНЦІШЕК СМОЛЬКА

Переглядів: 19007

(1810-1899 рр.)

       У Підгірках біля Калуша народився польський політичний діяч у Галичині, правник Францішек Смолька (1810— 1899 рр.). Він був членом таємного товариства "Молода Польща", належав до списків незалежних. На початку своєї політичної діяльності Ф. Смолька боровся проти нейтралістських прагнень австрійського уряду, за що в 40-х роках був засуджений на страту. В період революційної "Весни народів", у 1848 році, його помилували, і він очолив польський народний рух у Галичині, керував Ізбою (Палатою) послів австрійського парламенту. Пізніше, як ліберальний керівник, Ф. Смолька був обраний поляками послом до краєвого галицького сейму і очолював групу федералістів. У 1884—1891 роках був президентом парламенту у Відні.

       В час своєї політичної карєри Ф. Смолька ставився досить стримано до галицьких українців. Є дані, що в 1848 році він приїздив у родинне село, побував у Калуші і підтримував польських місцевих патріотів . До польських патріотів першої половини XIX століття, які говорили про необхідність ліквідації панщини, Іван Франко серед інших поляків відносив Францішека Смольку. "Між ними,— писав Каменяр,— були такі польські патріоти, як пізнійші міністри Грохольський і Земялковський, такі як Смолька, пізніший президент першого законодавчого Сейму в Відні".

Інші статті по темі:

Маєте зауваження чи знайшли неточність? Повідомте нам, будь ласка!

Залиште свій коментар!

Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

(обов’язково)


Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.