АНДРІЙ КОС

Переглядів: 17541

(1863-1913 рр.)

      У Підгірках біля Калуша народився відомий галицький громадський діяч, адвокат, який залишив помітний слід у національному відродженні. Здається, у Калуші не було національно-патріотичних заходів, у яких не брав би участі цей вірний українець, як його тоді називали. Він стояв біля початків калуської "Січі", філії "Просвіти", осередку "Рідної Школи", брав активну участь у всіх національних святах, що відбувалися у Калуші.

      Під час окупації Калуша російською армією, 1915 р., росіяни увязнили А. Коса і заслали до Сибіру. Пізніше він повернувся до рідного міста і всі свої останні сили віддав національно-визвольній боротьбі.

      Андрій Кос обирався послом до австрійського парламенту, де дуже активно виступав проти засилля польської шляхти. Посол намагався гідно підтримати національне питання в Галичині згідно з урядовим законом. Кілька разів у парламентських дебатах він виступав проти того, щоб тільки поляки тримали у своїх руках урядові посади, говорив про рівноправність у виборах місцевої урядової адміністрації, домагався, щоб у школах та урядах дозволено було розмовляти рідною мовою, щоб були введені рівні права при голосуванні.

      Про активну участь у засіданнях парламенту Андрія Коса 13 грудня 1900 і 14 травня 1901 років дуже докладно висловився Кость Левицький (1859—1941) — адвокат і публіцист, найвизначніший політичний діяч Галичини кінця XIX — першої половини ХХст., доктор і почесний член НТШ та "Просвіти", співзасновник і провідний діяч багатьох політичних, культурних і економічних установ. Ми повністю наводимо слова цього славетного діяча Галичини з метою кращого розуміння епохи: "Д-р Андрій Кос, адвокат у Калуші, вийшов послом до Державної Ради 13 грудня 1900 р. Галицькі практики і виборчі зловживання довели були до того, що при тих виборах до парламенту вийшли всього чотири незалежні посли і чотири посли урядові. З незалежних послів вийшли: д-р Андрій Кос з пятої виборчої курії та Юліян Романчук, д-р Михайло Король і скарбовний радник Василь Яворський з четвертої виборчої курії. З нагоди тих виборів до парламенту поширилась була у нас легенда, що "руський хрунь ще великий" ... Свій вибір завдячував Андрій Кос незвичайно сильній організації, що її поширив був д-р Іван Ку-ровець, лікар у Калуші, разом з ним.

       Зараз в адресовій дебаті промовив посол д-р Кос. Він виступив безпощадно проти панування польської шляхти, що проклямує вже політику вільної руки, бо польська шляхта — казав він — здібна до всього — навіть до вбивства; вона створила собі спеціальних інкемсрованих русинів, вибраних таким обманством, як члени Кола Польського, бо за п. Барвінським і його компанією не стоїть ні один українець. Далі сказав він — що національне питання є справою народної чести і тому воно мусить бути насамперед налагоджене. Закінчив Кос свою промову тим, що ми нічого більше не бажаємо, як тільки того, щоб у Галичині рсспсктовано закони.

       А наш посол д-р Кос зачав опісля промови своїм іменем, а не від Клюбу. Та йому президент Палати Послів відобрав голос, бо він не говорив до предмету наради. Було це дня 14 травня 1901 року. У цій дебаті розмовляли ще з наших послів: Василько, Барвінський, Король і Кос. Останній підніс, що в Галичині всі уряди в руках поляків, які звязані своїми інтересами і не допускають українського народу до належних йому прав. Вони довели свою державу до розпаду, а тепер ведуть адміністрацію нашого краю без контролі. Кос виказував, що домагання нашого народу щодо поділу намісництва, законного надання рівноправности нашої мови в урядах і школах та введення за­гального й повного права голосування вповні оправдані".

Інші статті по темі:

Маєте зауваження чи знайшли неточність? Повідомте нам, будь ласка!

Залиште свій коментар!

Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

(обов’язково)


Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.