Василь Петрів: Калійний завод треба будувати у районі
Новопризначений голова РДА Василь Петрів, за його словами, вже встиг проаналізувати основні показники щодо соціально-економічного розвитку району і стверджує: Калущина має усі можливості для поліпшення стану справ. Так, на сьогодні частка Калуського району у промисловому виробництві області становить всього 0,5%, випускається продукції на 868 грн. в розрахунку на одного жителя. Це надзвичайно мало, у більш як 8 разів менше, ніж в середньому по області. Наприклад, у Галицькому районі виробляється продукції на 33 тис. грн. на одного жителя, у Долинському — на близько 10 тис. грн. «Говорити про потенціал промислового виробництва у районі важко, але потрібно працювати і виходити на середньообласний рівень», — переконаний Василь Петрів. Михайло Вишиванюк рекомендував районній владі проявити ініціативу і кмітливість. Зокрема, у зв’язку з тим, що у травні у Калуші запускають виробництво ПВХ, навколо якого будуть відкриватися заводи-супутники. Таких заводів може бути близько десятка. Вони випускатимуть труби, ПВХ-профілі, деталі для машинобудування, кораблебудування тощо. В інтересах району створити такі умови, щоб ці заводи відкривалися на його території, зокрема на землях Верхнянської сільської ради.
Також, за словами Василя Петріва, на території району є великі запаси калійних солей, зокрема на недобудованому руднику у с. Пійло. Їх вистачить на 200 років роботи калійного виробництва з інтенсивністю переробки, яка була при Радянському Союзі. Крім того, є доручення Президента щодо будівництва калійного заводу. Він, переконаний голова РДА, має будуватися там, де є запаси сировини, тобто на території району.
Ще один напрямок розвитку — використання запасів харчової солі, які є на території Калущини і можуть задовольняти потреби виробництва хлору і каустичної соди ТОВ «Карпатнафтохім».
Стан справ у сільському господарстві району Василь Петрів охарактеризував як поганий. За його словами, із загальних 39 тис. га земель обробляється лише половина. Інші — пустують.
У присутності такого виробника, як «Даноша», район зацікавлений. Однак, вважає голова РДА, робота данських інвесторів має бути в цивілізованих рамках. Зокрема, щодо впливів на довкілля та адекватного вкладу у соціально-економічний розвиток. Оскільки майбутнє Калущини — у тваринництві, то у першу чергу потрібно відновлювати роботу комплексів з відгодовування великої рогатої худоби. А у перспективі — займатися переробкою. Для того, щоб люди були зацікавлені у вирощуванні великої рогатої худоби, переконаний Василь Петрів, влада мусить створити умови збору молока і продажу м’яса, які будуть вигідні людям. Про пріоритетність розвитку сільського господарства говорив і Михайло Вишиванюк. Зокрема, у зв’язку з тим, що виробництво продуктів харчування сьогодні є прибутковою справою, світ відчуває нестачу якісної продукції, а у нас є резерви і можливості «нагодувати свій народ своєю продукцією».
Щодо витрачання коштів, то основні зусилля будуть зосереджені на добудові шкіл (у Завадці та Боднарові), амбулаторій тощо. Крім того, в усіх школах району Василь Петрів планує провести реконструкцію і за рівнем матеріального забезпечення підтягнути їх до рівня міських. Це ж стосується і якості підготовки учнів. Він також звернувся до сільських голів і закликав їх включитися у роботу з благоустрою: викосити траву, прибрати сміття, відремонтувати паркани тощо. Одним словом, достойно підійти до Великодніх свят.
Одразу після того, як Василь Петрів приступив до виконання своїх нових обов’язків голови РДА, він провів прес-конференцію. На ній він детальніше зупинився на перспективах району. Зокрема, на розвитку промислового та сільськогосподарського виробництва. За словами Василя Петріва, будівництво на території Калущини калійного заводу (а йдеться про новий завод) дозволить за п’ять років перетворити район з дотаційного на такий, що повністю сам себе забезпечуватиме. Лише відновлення калійного виробництва, наголосив голова РДА, дозволить вирішили екологічні проблеми, а ті заходи, які почали виконувати торік, навіть за умови 100-відсоткової реалізації дадуть лише тимчасовий ефект. Щороку кількість розсолів у Домбровському кар’єрі збільшуватиметься на 3 млн. кубометрів і за три-чотири роки їх рівень досягне водоносних горизонтів. Василь Петрів повідомив, що переговори щодо будівництва калійного заводу вже ведуться, вірогідно цим займатиметься українська компанія, хоча є і пропозиції китайських фірм. Оптимально, на думку голови РДА, цей завод розташувати неподалік Пійла та Домбровського кар’єру, звідки можна буде перекачувати розсоли.
Щодо сільського господарства, то, за словами Василя Петріва, на Калущині найкраще займатися виробництвом м’яса, нарощувати його за рахунок незадіяних площ. Наступний етап — його переробка. М’ясопереробний завод є у планах «Даноші», також є напрацювання щодо відкриття у с. Завадка підприємства з переробки індичого м’яса. Тих, хто займатиметься вирощуванням великої рогатої худоби, переконаний керівник району, повинна підтримати влада.
Питання скорочення працівників у державних органах влади (вже є типові штатні розписи облдержадміністрацій) Василь Петрів обіцяє вирішувати толерантно і виважено. Крім того, він планує створити новий підрозділ — відділ будівництва і розвитку. Голова РДА також сказав, що має намір підібрати нову команду. Заступники його попередника склали свої повноваження і нині є виконуючими обов’язки. Василь Петрів зізнався, що має певні задумки щодо складу своєї команди, однак деякий час попрацює з попередньою з тим, щоб оцінити можливості кожного. Не виключено, що хтось залишиться на посаді.
Те, що в Україні можна буде продавати сільськогосподарські землі, Василь Петрів оцінює позитивно. Однак цьому має передувати створення генпланів усіх населених пунктів району (нині генплану не має жоден) та проведення нової оцінки землі. Лиш тоді продавці зможуть отримати за землю відповідну ціну, а прихід нових ефективних власників призведе до інвестицій та розвитку сільського господарства.
Про стосунки з міською владою, а не виключено, що район конкуруватиме з містом, зокрема, за можливість будувати на своїй території певні виробництва, Василь Петрів сказав так: повинна бути співпраця міста і району, оскільки вони пов’язані не лише територіально, а й існують тісні людські зв’язки, у Калуші проживає багато вихідців з сіл.
Своє рішення змінити місце роботи, а для багатьох воно виявилося несподіваним, Василь Петрів пояснив так: дев’ять років працював заступником міського голови, тож усі питання, пов’язані з будівництвом і екологією, знаю досконало. А робота у районі — це щось нове, нові можливості, тут треба себе налаштувати по-новому, отримувати нові знання і досвід. На запитання, кого він бачить замість себе у міській владі, Василь Петрів відповів, що є кілька кандидатур, фахівців у галузі будівництва, яких можна пропонувати на таку посаду і які здатні вести питання архітектури і будівництва. Однак остаточне рішення прийматиме міський голова.
Богдана Коршинська
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.