Жінки, капелани і внуки Франка в УПА. У “Калуській в’язниці” відбувся історичний лекторій. ВІДЕО

Категорія: ІсторіяПереглядів: 755

У меморіальному музеї «Калуська в’язниця» відбувся лекторій під назвою «Ретроспектива історії Української повстанської армії», присвячений 76-річниці УПА. На ньому містяни мали змогу послухати доповіді музейних наукових співробітників Калуша про особливості діяльності УПА та її учасників.

 

Старший науковий співробітник меморіального музею «Калуська в’язниця» Олег Відливаний розповів про діяльність західноукраїнських капеланів в часи УПА. Він зауважив, що ця справа була добровільною, спрямованою на підняття бойовий і морального духу упівців. Капелани допомагали створити братські могили і відспівати загиблих захисників.

Науковий співробітник меморіального музею «Калуська в’язниця» Галина Федюра відзначила роль жінки в часи УПА, розповіла про гендерні стереотипи та про способи передавання інформації у той період. Так звані штафети дівчатам-зв’язковим заплітали в коси. Ускладненим був і період вагітності дівчат з УПА, які перебували в постійній тривозі, під землею і навіть без їжі та води. Про медичне забезпечення взагалі мови не було. Тому жінки-упівки часто втрачали дітей, а коли народжували, то доводилося перебувати з ними в складних умовах підпілля.

Важко доводилося і жінкам, які працювали в підпільних друкарнях. Вони часто скаржилися на головний біль, нудоту і біль в очах. Тож, українки свідомо жертвувати своїм комфортом, безпекою, психологічним і фізичним здоров’ям заради національної ідеї.

У свою чергу, зберігач фондів музейно-виставкового центру Віталій Котик деталізував агітаційну діяльність упівців.

Науковий співробітник музею-оселі родини Івана Франка Наталія Мельник розповіла про мешканців Підгірок — героїв національного руху опору тоталітарного режиму». До лав УПА ставали кращі з кращих, молоді, освічені, прогресивні люди. Троє внуків Онуфрія Франка — сини Антона, Розалії та Ганни — названі Іванами на честь великого їхнього родича, а також Микола, син Анастасії, стали в ряди УПА і загинули як герої. Особливо цікавою була розповідь про Івана Магаса «Черемоша», що одружився з Марією, донькою Анастасії Онуфріївни Франко. Анна Онуфріївна Франко з донькою безвісти пропали в тайзі.

Підсумував лекцію 86-річний Іван Короташ — очевидець історичних подій.

ВІКНА 0


Залиште свій коментар!

Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

(обов’язково)


Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.