Пішохідний міст у Підмихайлі обіцяють відновити вже в наступному році
Півроку тому на шпальтах місцевих видань побачила світ публікація за підписом підмихайлянина Степана Якимовича, в якій він констатував, що “час бездіяльності минув, і світло в кінці тунелю таки появилося”, дякував від імені громади голові ОДА Михайлові Вишиванюку за новозбудований Народний дім і нагадував, що проблеми села та найближчих околиць на цьому не закінчилися…
Замість вступного слова. Нагадаємо, що Народний дім у Підмихайлі замороженим довгобудом простояв майже два десятки років. Голова ОДА Михайло Вишиванюк, перебуваючи у Підмихайлі восени 2010 року з візитом, запевнив громаду, що влітку 2011 року Народний дім справить новосілля й у програмі святкування обов’язково буде вистава “Фараони”. Хтось сприйняв ці слова скептично, мовляв, усі обіцяють; ще до вас приїжджали в наше село ваші попередники, обіцяли добудувати Народний дім. І що? Дав би Бог, щоб ці обіцянки збулися, говорили скептики. Але справді у 2011році Підмихайля урочисто відсвяткувало входини у місцевий храм культури, справжньою окрасою якого стала скульптурна композиція (автор і виконавець Степан Якимович). Щоправда, з певних причин відкриття Народного дому відбулося без “Фараонів”. Однак нещодавно голова ОДА Михайло Вишиванюк подарував підмихайлянам зустріч з театральним мистецтвом. За його сприяння до Підмихайля вперше за всю історію села прибув Коломийський державний драматичний театр з однією із найкращих вистав зі свого репертуару — “Фараони”. Тобто Михайло Васильович цю свою обіцянку виконав сповна.
Восени 2010 року на вищезгаданій зустрічі у Підмихайлі з головою ОДА люди серед інших проблем, які їх турбують,нарікали, що вода ще кілька років тому забрала пішохідний міст через Лімницю, і це суттєво ускладнило життя підмихайлян. Тоді ж голова ОДА дав доручення начальнику служби автомобільних доріг в області Сергію Сендерському вирішити питання переходу через річку. Це доручення досі не виконано. Пояснюють відсутністю коштів.
— Проблема пішохідного моста не нова. Вона вже не один рік стоїть на порядку денному, порушувалася на найвищих рівнях, однак й досі залишається не вирішеною,— говорить голова ініціативної групи зі спорудження пішохідного моста Степан Якимович. Намагання громад сіл Підмихайля і Бережниця та навколишніх населених пунктів зрушити цю проблему з мертвої точки поки що успіху не приносять. Все “впирається” у кошти, які у свій час на папері начебто й були виділені. Однак так і не зуміли послужити добрій справі — відновленню пішохідного мостового переходу через річку Лімниця в с.Підмихайля, зруйнованого стихією 24-27 липня 2008 року.
Та мешканці сіл, ініціативна група зі спорудження пішохідного моста під орудою Степана Якимовича наполегливо продовжують шукати вихід із цієї ситуації, вдаються за допомогою до впливових осіб, самі готові підсобити робочою силою, матеріально. А тому знову і знову нагадують про проблему керівництву району та області й чекають від них рішучих дій.
— Після з повені 2001 року, — розповідає Степан Якимович, — навісний міст зазнав руйнації і перебував в аварійному стані. Щоб виправити цю ситуацію, було розроблено “Технічні рішення” та кошторисну документацію на частковий капітальний ремонт цієї споруди інститутом “Укрдіпродор” Івано-Франківського ВКП. За зведеним кошторисом на відновлювані роботи потрібна сума сягала за 105 тисяч гривень. Та у зв’язку з відсутністю коштів першочергові роботи з ремонту та берегоукріплення так і не були проведені. А підвісний міст й надалі залишався в аварійному стані. Щоправда, за кошти районного бюджету у 2002 році таки було проведено частковий ремонт споруди, а також укріплено великогабаритним камінням один з берегів швидкоплинної Лімниці.
Повінь 2006 року знову підмила і пошкодила підвісний міст у Підмихайлі. Після стихії було проведено чергове обстеження аварійних ділянок річки. На підставі акта було розроблено “Зведений кошторисний рахунок” за №480 від 10 жовтня 2006 року, який передбачав виділення 356 тис.140 гривень на укріплення берега Лімниці у с.Підмихайля негабаритним камінням. Однак впродовж 2006 року ні з обласного, ні з районного бюджетів запланованих коштів так і не дочекалися. І тому громада с.Підмихайля власними силами зініціювала і провела часткову заміну дерев’яного моста, повздовжніх і поперечних балок.
Відсутність коштів на берегоукріплення і призвела до того, що в результаті повені 24-26 липня 2008 року, пішохідний міст через Лімницю у Підмихайлі було повністю зруйновано. Відповідно до складених актів було розроблено кошторис на відновлення моста та берегоукріплення на загальну суму 770 тисяч гривень. Скрізь у районі кипіли відновлювальні роботи. Про міст у Підмихайлі ніби забули. Люди зверталися, писали, у відповідь отримували лише бюрократичні відписки…
Відтак для громади с.Підмихайля розпочався тривалий період незручностей і боротьби за відновлення пішохідного моста, оббивання порогів високих інстанцій, ділової переписки, що не дала ніякого позитиву.
Варто зазначити, що, за підрахунками фахівців, для відновлення пішохідного моста через Лімницю, а також встановлення берегоукріплення, потрібна чималенька сума — більше 2,8 мільйона гривень, яка зростає з кожним роком. І чим більше затягуватиметься відновлення споруди, тим зростатиме необхідна сума. Чи бачать мешканці Підмихайля якісь варіанти вирішення цієї проблеми?
— Принаймні я особисто нині прийнятними вважаю декілька варіантів, — каже Степан Якимович. — Це і суттєве здешевлення затрат на зведення пішохідного моста шляхом спрощення його конструкцій; відновлення переговорного процесу із облавтодором, який виявив бажання зарадити проблемі за умови, що громада дасть дозвіл на відведення прибережної зони під гравійно-піщаний кар’єр; внесення відчутної матеріальної допомоги за рахунок власних коштів мешканців двох сіл на будівництво моста тощо. Одним словом, мешканці Підмихайля не втрачають надію, що дочекаються того дня, коли знову зафункціонує пішохідний міст через Лімницю в їхньому селі. Адже він вкрай необхідний мешканцям Підмихайля і навколишніх сіл, які щодня довкола добираються на роботу до Калуша. Багато калушан і мешканців Підмихайля та сусідніх сіл пов’язані родинними стосунками. Зруйнований міст не сприяє їх зміцненню. Відсутність пішохідного переходу б’є по бідній кишені селян, які змушені платити 8 грн. за проїзд в обидва боки, щоб продати на ринку кілька кілограмів картоплі чи 2-3 літри молока. Іноді люди, щоб зекономити час і гроші, ризикують переходити норовливу Лімницю вбрід. Мабуть, у той час забувають, скільки життів вона потопила у своїх бурхливих водах. Прикро, що відсутність моста з Підмихайля до Калуша — це невтішна сторінка історії незалежної України. Адже історія нашого краю не пам’ятає періоду, коли б не було переходу через Лімницю з Підмихайля до Калуша, існував він при різних владах, навіть окупаційних. І, на думку людей, було б великою ганьбою, коли б у період незалежної України історія пішохідного моста припинилася та канула у небуття, а люди змушені щодня переходити вбрід річку, ризикуючи своїм життям
Підмихайлівська громада продовжує звертатися в різні інстанції. З “чолобитною” не один раз відряджала до райдержадміністрації й облдержадміністрації керівника ініціативної групи зі зведення пішохідного моста Степана Якимовича. Він вкотре нагадував владі району й області про необхідність відбудови зруйнованого повінню 2008 року пішохідного моста через Лімницю, просив допомоги, запевняв від імені громади, що всі можливі роботи на себе візьмуть мешканці Підмихайля, Бережниці та інших сіл, які вже кілька років добиваються відновлення зручного сполучення з районним центром. Громада Підмихайля за підтримки місцевих підприємців гарантує, що своїми коштами і силами забезпечить роботу спеціальної техніки для забивання паль, поставку цементу та інертних матеріалів. Аргументи, висловлені Степаном Якимовичем, таки знайшли конструктивний відгук у райдержадміністрації. 18 червня цього року за підписом голови РДА Василя Петріва в облдержадміністрацію на ім’я голови ОДА було направлено листа, в якому, зокрема, наголошувалося на необхідності розпочати роботи вже в цьому році, зазначалося, що РДА готова надати головному управлінню регіонального розвитку та будівництва ОДА (при умові, що це управління буде затверджено замовником робіт, — Авт.) субвенцію на співфінансування робіт у сумі 50-70 тис. грн. У свою чергу РДА просила для початку робіт з обласного бюджету 200-300 тис. грн. для можливості влаштування берегових опор та буронабивних паль. Відповідь з області не забарилася. Для підмихайлян вона поки що не вельми втішна. Але не безнадійна. У відповіді йдеться про те, що “питання про виділення коштів на відбудову пішохідного моста між с. Підмихайля та м. Калуш за рахунок субвенції з державного бюджету обласному бюджету буде розглядатися у встановленому порядку при підготовці пропозицій щодо фінансування у 2013 році об’єктів будівництва, реконструкції та капітального ремонту вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах області”. Голова ініціативної групи зі спорудження пішохідного моста Степан Якимович щиро сподівається, що це не банальна відписка на шталт тих, які отримувала підмихайлівська громада в попередні роки, він твердо вірить, що пункт про відновлення моста у Підмихайлі ввійде в обласну програму соціально-економічного розвитку Прикар-паття на 2013 рік, а для мешканців села зведення пішохідного моста стане народною будовою і спільною справою честі громади і влади, яка вміє дотримувати свого слова.
Владислав Ребега
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.