Опубліковано унікальні світлини, зроблені у 1936 році у приміщенні знаменитої ливарні дзвонів у Калуші. ФОТО
Підбірка чорно-білих фотографій, зроблених у 1936 році на ливарні дзвонів у Калуші, стала доступною в інтернені. На світлинах — і ті, хто виготовляв дзвони, і самі їхні витвори. А ще — чоловіки у костюмах та хутрі і жінка у капелюшку.
Ливарня дзвонів у Калуші, якою володіли брати Людвик і Михайло Фельчинські, була відомою далеко за межами міста: її продукція користувалася доброю славою в цілій Галичині. Вона – одна з найстаріших фірм в Галичині. Започаткована майстерня в 1808 році.
Історія успіху родини Фельчинських у Калуші розпочинається з Міхала Фельчинського, який у 1808 році започаткував фірму з відливання дзвонів. Із родинних переказів відомо, що Міхал був родом з центральної Польщі. До Калуша потрапив, імовірно, з німецькими колоністами на межі ХVIII-ХІХ століть. Багато років відливання дзвонів проводилося “кочовим” способом: Фельчинський їздив від парафії до парафії і на місці відливав дзвони.
Відомо, що первісна майстерня була розташована на вулиці Яна Собєського (зараз вул. Фельчинських – відходить від роздоріжжя вулиць Ковжуна, Франка), але, як вона виглядала, невідомо.
Наступним власником майстерні став син Міхала-молодшого – Францішек, а пізніше – четверо синів Францішека: Людвік, Міхал, Ян і Каетан, які керували вже спілкою «Odlewnia Dzwonow Bracia Felczynscy Kalusz» («Дзвоноливарня братів Фельчинських у Калуші». Науковці та історики переконані, що перед Першою світовою війною ливарня вже успішно конкурувала з німецькими фірмами з відливу дзвонів, які мали значні державні пільги.
Дзвоноливарні Калуша та Перемишльська філії проіснували до “золотого вересня” 1939 року. У Калуші червона армія відразу реквізувала дзвоноливарню.
ВІКНА 0
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.