Калушем прокотилося «Колесо»
Минулими вихідними, 1 та 2 жовтня, Калушем прокотилося «Колесо» – молодіжний етнографічний фестиваль народного мистецтва, основною метою якого було ознайомлення молоді з культурою та історією мультиетнічних громад. Адже Калуш завжди був багатоетнічним містом, в якому проживала велика кількість представників різних національностей та культур. А сучасна молодь дуже мало обізнана з історією та культурою рідного міста. Фестиваль – своєрідний спосіб молодих людей розповісти іншим про ті цікаві речі, які вони пізнали під час роботи над «Колесом». Цей фестиваль – підсумок однойменного проекту Калуської філії Союзу українок та театру «Любарт» за сприяння Фонду «Розвиток України». Такого колоритного дійства Калуш ще не бачив.
Власне сам фестиваль розпочався в суботу на центральній площі Калуша перформенсним виступом театру ЛюбАрт «Стихії» та хору парафії Святого Валентина, гурту «Зелені сестри» та «Один у каное». Після чого почали працювати оригінальні творчі майстерні, які мали на меті показати калушанам та гостям міста, що сучасна молодь, на яку зараз так нарікає старше покоління, здатна творити. Подивитися було на що, просто на очах практично з нічого виникали ляльки-мотанки, казкові картини на склі, батік, мандали (індійські обереги), вироби з полімерної глини та багато іншого. Будь-хто міг підійти і подивитись, як це робиться, та спробувати робити самотужки. Тут же відбувся ярмарок робіт учасників фестивалю.
Театральну майстерню виставою «Сон» відкрила гостя з львівського театру «У кошику» заслужена артистка України Лідія Данильчук. Літературна частина була представлена відомою українською поетесою Галиною Петросаняк та молодими майстрами слова та пера з Калуша, Львова, Івано-Франківська та Луцька.
Історія Калуша була представлена фотовиставкою, а культура нашого краю – бойківською експозицією та «гостиною на вереті». Також можна було побачити та почути казки та легенди бойківщини в інтерпритації учасників «Любарту».
Також відбулася презентація колекції одягу «ЕтноМода», в якій було представлено костюми етнічних громад нашого краю та їх осучаснені варіанти. Даний показ закінчився «Танцем Роксолани» та майстер-класом зі східних танців, у виконанні Тетяни Кузевич.
А завершився перший етнографічний фестиваль «Колесо» виставою «Бойків світ».
Колесо називають найвидатнішим винаходом людства. Вся історія та культура нашого світу рухається, неначе колесо, – розвивається за рахунок руху вперед, та основа його залишається незмінною. Саме це і мав на меті показати перший калуський етнофестиваль. Чи вдалося це організаторам, ми розпитали в учасників фестивалю.
Катерина, гостя з Івано-Франківська:«Дуже добре, що в Калуші організували такий фестиваль. Потрібно зробити його щорічним. Мені дуже сподобались оформлення фесту ( все було таким файним і кольоровим), організація, голубці, яблучний пляцок з корицею, поети, гурт «Один в каноє», цікаві майстерні і чудові люди. Величезне враження справила вистава «Сон». Все було дуже цікаво, а головне – такі дійства є важливими для сучасної молоді, і не тільки молоді».
Остап: «Особисто мене вразили творчі майстерні, було цікаво подивитись, як люди щось роблять, та торкнутися цих речей. Наприклад, я вперше наяву побачив мандали, а в нас у місті виявляється є люди, які таке вміють. Сподобалася ліпка з полімерної глини. Вразив львівський театр, актриса пані Данильчук. Вона просто шокує своєю грою. Розвеселив і наш театр «Любарт» – актори на сцені були веселі та невимушені, безпосередні, місцями смішні і захоплюючі. Здивував показ мод – надивився на файно вбраних красивих калуських дівчат. А ще мене вразив перформенс «Стихії». Від цього дійства неможливо було відіривати очей. Ну і, звичайно, мені сподобалася музично-літературна частина, львівський гурт «Один в каноє» і голубці. Велике спасибі організаторам!»
Аліна:
«Мені дуже сподобалося «Колесо». Хоча воно, можливо, було проведене не на найвищому рівні, адже майже все організовували молоді люди, які не мають досвіду, і таке дійство було в нашому місті вперше. І все це без підтримки місцевої влади. Але я дуже задоволена, що в Калуші нарешті відбулася хоч якась нормальна культурна подія, а не клоуни з фонограмами. На мою думку, наші можновладці повинні більше уваги звертати на сучасну молодь та її розвиток. А не так як зараз: влаштують дві дискотеки на рік і вважають, що на цьому їхня місія виконана. Але це не так. Нам, молодим людям, потрібне не це. Всі нарікають, що сучасна молодь нічого не робить, а тепер калушани мали змогу переконатися, що молодь у нас ініціативна і прогресивна, але, тим не менше, про свою культуру і традиції не забуває».
Іина БІЛИК
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.