Історія вихідного дня. Церкву у Хотіні змайстрували фахівці з Перегінська. ФОТО

Категорія: ІсторіяПереглядів: 961

УГКЦ Святого Миколая — одна з найстаріших дерев'яних церков Калуша, основний храм мікрорайону Хотінь. Зведений в 1888 році як головна сільська церква.

Церква, була збудована в 1888 році майстрами з Перегінська (Рожнятівський район), які через 10 років збудували церкву в сусідньому селі Підгірки. Одночасно з церквою була збудована дзвіниця, що стоїть до тепер. В ній зберігаються три дзвони – два малі, вилиті ще до ІІ світової війни, і великий дзвін – «Дмитрій», подарований Янушем Фельчинським у 1991 році, інформують ”Вікна”.

Окрасою храму є іконостас та кивот, виготовлений невідомими майстрами. Зокрема, оригінальна ікона «Таємна Вечеря» на іконостасі. Її особливість у тому, що стіл зображений під кутом, а не традиційно по горизонталі. Настінні розписи виконані у 1930 році місцевими майстрами.

До ІІ світової війни при церкві функціонували різні організації. Це були «Молодіжна спілка», «Братство тверезості», інші. Цікавим фактом є такий: у 1885 році (тоді ще стояла інша споруда хотінської церкви) в «Братство тверезості» під час Святої Місії, яка проводилася тоді у Хотіні, одночасно вступило 300 чоловік. А населення села тоді було трохи більше 1000 мешканців.

Декілька разів храм відвідував і відправляв Богослужіння блаженної пам’яті Митрополит Андрей Шептицький. Зокрема, він візитував Хотінь у 1934 та 1938 роках.

Тривалий час парохом церкви Св. Миколая був отець Іларій Янович – активний громадський діяч, патріот, член повітового Народного комітету Калуша в час Листопадового зриву 1 листопада 1918 року, коли постала Західно-Українська Народна республіка. Після нього парохом був отець М. Юркевич.

У 1946 році після Львівського «псевдособору» 1946 року церква була передана Російській Православній Церкві, а у 1961 році – закрита для вірних. У 1970 році в приміщенні церкви було відкрито атеїстичний музей. Тільки у 1989-му храм повернули парафіянам. У грудні того ж року громада Хотіня разом зі своїм парохом отцем Дмитром Кишенюком перейшла в лоно УГКЦ.

На сьогодні у храмі зберігаються мощі Святого Миколая, які привіз митрополит Андрей Шептицький у 1938 році, та мощі Святого Луки і Святого Йосафата, які привезли вже у 1990-х роках. За брамою церкви насипана символічна могила борцям за волю України.

У 2013 році храм святкував 125 років з дня заснування, пам’ятка архітектури місцевого значення №603. До ювілею поблизу храму було зведено дзвіницю, яку освятив протоснкел Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ митрополит Олег Каськів.

 

ВІКНА 0


Залиште свій коментар!

Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

(обов’язково)


Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.