Ігор Барна: «Спортсмен має пам’ятати, звідки він»

Категорія: СпортПереглядів: 5309

Недавно на турнірі у Фінляндії калуський борець вільним стилем Василь Федоришин здобув путівку на цьогорічні Олімпійські ігри в Лондоні. Вихованець заслуженого тренера України Ігоря Барни вже роками є одним з лідерів збірної України.

«Репортер» зустрівся з наставником нашого олімпійця в Калуші, у тренувальному залі спортивного клубу «Галичанин». Зал свого часу для батька винай­няв та облаштував син тренера — успішний бізнесмен Сергій Барна. Того суботнього ранку на заняття прийшли троє дітей. Попри те, що нині боротьба не може похвалитися масовістю, Ігор Барна продовжує готувати спортсменів високого класу.

— Пане Ігорю, цього року Федоришин виборов олімпійську путівку лише на останньому ліцензійному турнірі. Чи не було у вас побоювань, що ліцензія може пройти мимо?

— Звичайно, були. Цього разу йому не вдалося взяти ліцензію з першого разу на чемпіонаті світу. Василь здобув її аж із четвертого заходу. Я надії не втрачав. Але, звісно, було б краще, якби це сталося з першого разу, і йому не потрібно було б довго тримати вагу, витрачати стільки сил і нервів. Зараз у Василя короткий перепочинок. А далі вже почнеться підготовка до Олімпійських ігор.

— Чи ви знаєте, якою буде винагорода для спортсменів і тренерів за олімпійські медалі?

— Наразі у мене немає такої інформації. Та й було б некорект­но, ще не маючи ліцензії, вже цікавитися, якою буде винагорода. Зрештою, для справжнього спортсмена, в кого спорт є сенсом життя, найбільшим стимулом є сама олімпійська медаль.

— Нині Василю Федоришину — 31 рік. Через чотири роки йому виповниться 35. Хтозна, як складеться життя. Чи є у вас ще хтось, хто може вийти на олімпійський рівень?

— Не варто списувати Федоришина. Можливо, він захоче перейти з нинішньої ваги до 60 кг до категорії 66 кг і ще поборотися. До слова, він двічі боровся у вазі 66 кг. Це було у 2008 році, коли він став чемпіоном України (за відсутності Андрія Стадніка), а також цього року на Кубку України, але у фіналі зі Стадніком переможця визначили жеребом, який випав Василеві.

Нині на підході є Іван Петрів. Днями він виграв чемпіонат України серед юніорів у категорії до 66 кг. Я постійно йому кажу, що спортсмен має точно знати, чого він хоче. Ми націлені на Олімпійські ігри. Думаю, наступна Олімпіада може бути його. Минулого року Іван мав очний поєдинок з Андрієм Стадніком і виглядав досить пристойно. Петрів займався в мене з шести років, аж до десятого класу школи. Нині він вчиться у Львові.

— Як справи у вашої вихованки Ірини Харів, яка недавно відновилася після важкої травми?

— Харів досі тренується в Калуші, зараз перебуває на тренувальних зборах зі збірною України. Вона була першим номером у своїй олімпійській вазі 55 кг, але під час тренування порвала хрестовинні зв’язки. Їй робили операцію, вживляли імплантат. За цей час одна з її суперниць, чемпіонка Європи, призерка світу Тетяна Лазарєва здобула ліцензію для збірної України. Ірина, до речі, останні два роки вигравала в неї.

Цього року Іра вже виступила на чемпіонаті України. Перемог­ла Лазарєву, але у фіналі поступилась своїй незручній суперниці Ірині Гусяк. Наразі я не знаю, кого з цієї категорії тренерський штаб збірної вирішить повезти на Олімпіаду.

— Василь Федоришин живе у Києві, Іван Петрів навчається у Львові. Коли спортсмени роками займаються у вас, а потім переїжджають з Калуша до великих міст, як вдається втримати їх, щоб вони вже на новому місці все одно відстоювали честь Прикарпаття?

— Хочу сказати, що Калуш — борцівське місто. У двох із семи вагових категорій ліцензії для нашої збірної вибороли калушани — Андрій Квятковський і Василь Федоришин.

Приходить час, коли спорт­смен має рухатися далі. Йому потрібне нове середовище, де він зможе продовжувати свій ріст, мати більший вибір суперників на тренуваннях, зрештою, здобувати освіту. І якщо спортсмен є членом збірної, він дає так званий паралельний залік — для тої області, де проживає, туди, де починав тренуватися. Спортсмен повинен мати тверду позицію, має пам’ятати, хто він і звідки вийшов. Наприклад, Василь завжди каже, що він з Калуша. Таку саму тверду позицію мав ще один мій вихованець — Роман Мотрович.

— Діти нині йдуть на боротьбу?

— Це проблема. Демографічна ситуація не та, яка була колись. У школах раніше було навчання у дві зміни. Колись Калуш розглядали у перспективі як місто 200-тисячник. Але нині я не знаю, чи в місті є 50 тисяч. До того ж, раніше дитина знала, що коли вона буде вчитися чи займатися спортом, то матиме державний захист. Нині й цього немає.

— За такої ситуації у вас не зникає бажання тренувати?

— Таке питання постає перед кожним із нас. Звісно, хочеться, щоб на заняттях було більше дітей, щоб вони були здорові та обирали саме вільну боротьбу. Але так буває рідко. Спорт — це велика праця. І без повної самовіддачі дитини на тренуваннях не можна сподіватися на високий результат у майбутньому. Звісно, можна застосовувати ігровий підхід, потім ставити серйозні завдання, але це не завжди вдається.

— Що порадите батькам, які хочуть віддати дитину на вільну боротьбу?

— Хочеться, щоб таких батьків було побільше. Заняття боротьбою можна починати з першого класу школи. Найголовніше, щоб батьки не боялися віддавати дітей у спорт. 

Репортер 14


Залиште свій коментар!

Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

(обов’язково)


Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.