Хто винен, що Калуш може залишитися без води? Або як "ЛУКОР" допомагає місту уникнути екологічної катастрофи
Наприкінці цього тижня на адресу генерального директора ТОВ "Карпатнафтохім" і ПрАТ "ЛУКОР" Сергія Чмихалова надійшли два листи практично одного змісту, у яких йдеться про те, що для того, аби уникнути можливої надзвичайної ситуації та екологічної катастрофи на Добрівлянському водозаборі, а загалом і в Калуші, "ЛУКОРУ" необхідно забезпечити належний гідравлічний режим у річці Чечва. Тобто із Чечвинського водосховища необхідно постійно скидати додатковий об'єм води в річку. В першому із цих листів за підписом голови комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Калуської міської ради Ігоря Матвійчука надруковано витяг з протоколу №1 від 30.01.2012 року засідання цієї комісії, згідно з яким було прийнято рішення зобов’язати виконавчого директора ПрАТ "ЛУКОР" Володимира Хоменка "забезпечити належний гідравлічний режим річки Чечва шляхом подачі води з Чечвинського водосховища". У другому листі начальник Івано-Франківського обласного управління водних ресурсів Роман Михайлюк також звертається до керівництва ПрАТ "ЛУКОР" і ТОВ "Карпатнафтохім" з проханням забезпечити санітарний пропуск поверхневих вод у нижній б’єф (ділянка річки нижче підпірної споруди. - Авт.) із Чечвинського водосховища відповідно до розрахунку експлуатації водосховища.
Як повідомив редакції заступник директора КП "Водотеплосервіс" Василь Козик, у роботі Добрівлянського водозабора, який на 85 відсотків забезпечує м. Калуша питною водою, через засушливу осінь і теперішні сильні морози склалася критична ситуація. Річка Чечва настільки обміліла, що це загрожує замерзанням систем подачі води до колодязів першого підйому і може призупинити наповнення водою двох резервуарів об’ємом по 10 тис. м3 на другому підйомі. Для того, аби системи подачі не промерзли до місця розташування трубопроводів, а вода могла безперешкодно подаватись ними до резервуарів, потрібно постійно підтримувати її на відповідному рівні. Зараз це можна зробити тільки за допомогою Чечвинського водосховища, коли відкрити його шлюзи і скинути додатково воду в річку Чечву. А якщо цього не зробити…– …То вода промерзне до дна, а лід закриє шлях до трубопроводів, – продовжує В. Козик. – Місто може залишитися без водопостачання. Сьогодні (розмова велася 1 лютого. – Авт.) резервуари заповнені водою приблизно на 70 відсотків, і якщо ситуація не зміниться, то вже невдовзі ми будемо вимушені знизити тиск подачі води до рівня перших поверхів п’ятиповерхових будинків. Ми зверталися до керівництва "ЛУКОРУ" і "Карпатанфтохіму" з усним проханням дозволити експлуатаційній службі Чечвинського водосховища відкрити шлюзи, щоб таким чином забезпечити Добровлянський водозабір додатковою водою. І вони це зробили.
– Раніше проблем із забезпеченням населення Калуша, його підприємств та установ питною водою не було, – розповідає колишній директор "Міськводоканалу" і заступник міського голови з комунальних питань Микола Масляк. – Водні системи першого підйому працювали надійно, підживлюючись від річок Лімниці та Чечви. Як працюють ці системи сьогодні, я не знаю, оскільки вже три роки перебуваю на заслуженому відпочинку і на Добрівлянському водозаборі давно не був. Від подальших коментарів Микола Михайлович утримався.
Натомість заступник начальника цеху водопостачання і каналізації ПрАТ "ЛУКОР" Володимир Шевчук пояснив, що проблема із забезпеченням водою міста Калуша з Добрівлянського водозабору виникла справді через минулорічну осінню посуху і теперішні морози. Однак, на думку В. Шевчука, проблеми вдалося б уникнути, якби на Добрівлянському водозаборі вчасно була збудована схема підземної фільтраційної подачі води, як це зроблено на Чечвинському водосховищі, а не поверхнева схема, за якою Добрівлянський водозабір працює сьогодні. – Це моя особиста думка, – додав В. Шевчук. – А те, як оцінюють нинішню ситуацію в "Водотеплосервісі, мені невідомо.
У листі-відповіді керівництва ПрАТ "ЛУКОР" і ТОВ "Карпатнафтохім" Сергія Чмихалова на адресу начальника Івано-Франківського обласного управління водних ресурсів Романа Михайлюка щодо його прохання забезпечити санітарний пропуск у нижній б’єф Чечвинського водосховища повідомляється, що Чечвинське водосховище – це гідротехнічна споруда, яка експлуатується ПрАТ "ЛУКОР" відповідно до діючих нормативних актів і призначена для забезпечення промисловою водою споживачів ТОВ "Карпатнафтохім" та ряду інших підприємств промислової зони, в тому числі і Калуської ТЕЦ. Згідно з інструкцією експлуатації водосховища та водогосподарського розрахунку експлуатації водосховища, санітарні пропуски і фільтрація з Чечвинського водосховища складає – січень 0,59 млн.м3, лютий 0,53 млн.м3 (18,3 тис.м3/добу). Такий режим роботи водосховища забезпечується за рахунок нещільностей затворів водозливної греблі, маневруванням затворів (відкриття одного затвора на 10 см кожної години протягом 2-3 хв.) з метою запобігання їх примерзання. Крім цього, в зимовий період постійно відкрито дренаж з трубопроводу від резервного водозабору, вода з якого поступає в нижній б’єф водосховища. Тільки відкриття одного затвора на 10 см забезпечує пропуск води в нижній б’єф в кількості 19,8 тис.м3 за 1 годину Враховуючи сказане вище, ПрАТ "ЛУКОР" проводить експлуатацію Чечвинського водосховища відповідно до Інструкції та забезпечує санітарний пропуск води у нижній б’єф.
– Це означає, що Чечвинське водосховище працює з дотриманням вимог відповідної інструкції та водогосподарського розрахунку санітарних пропусків і фільтрації, – наголосив Володимир Шевчук, – що має забезпечити водопостачання промислових виробництв "Карпатнафтохіму" і Калуської ТЕЦ. Але як показало подальше вирішення проблеми роботи Добрівлянського водозабору, спосіб ініціювати засідання комісії, а потім писати офіційні листи в нинішній ситуації виявився менш ефективним, ніж зустріч за столом переговорів керівників "ЛУКОРу" і комунальних служб міста, яка відбулася 2 лютого в першого заступника міського голови Ігоря Матвійчука.
І. Матвійчук закликав сторони до конструктивного вирішення проблеми, наголосивши, що рятувати місто повинні всі разом. З цим, зрозуміло, погодились й представники "ЛУКОРу". Заступник виконавчого директора ПрАТ "ЛУКОР" Роман Руско навіть додав, що всі, хто тут зібрався, живуть в Калуші, у багатьох із них в цьому місті навчаються діти. Однак не менш важливим є питання забезпечення роботи нафтохімічних виробництв і врешті-решт Калуської ТЕЦ, яка обігріває половину міста, в тому числі дитячі садки й школи. І саме забезпечення роботу цих важливих двох підприємств і є основним і єдиним призначенням Чечвинського водосховища. Що стосується допомоги місту, то керівництво "ЛУКОРу" готове до такого кроку, але ця справа дуже ризикована і відповідальна.
Його думку доповнив Володимир Шевчук, який повідомив, що сьогодні при промисловій нормі споживання води 20 тис. м3 за добу з Чечвинського водосховища її рівень за вказаний період часу знижується на 4 сантиметри. А якщо до цього ще додатково відкрити шлюзи для поліпшення роботи Добрівлянського водозабору, то рівень води в водосховищі знижуватиметься вже на 5 сантиметрів за добу. Сьогодні поверхня води в Чечвинському водосховищі перебуває на відмітці 364,29 метра над рівнем моря. Якщо її рівень знизиться до 363,20 метра, то досягне критичної точки, яка називається "рівнем мертвого об’єму". Через скільки діб це може статись, підрахувати неважко. І тоді може настати момент, коли воду з водосховища буде взяти неможливо. А далі нас чекає набагато масштабніша катастрофа від тієї, що може спровокувати Добрівлянський водозабір.
І все-таки, незважаючи на це, сторони дійшли згоди скидати по-можливості з Чечвинського водосховища додаткові об’єми води, але за умов жорсткого контролю цього процесу, передовсім його ефективності. Тобто відкривати шлюзи настільки, щоб вся води потрапляла до систем водозабору, а не в річку Лімницю. Для цього необхідно забезпечити надійний зв’язок між диспетчерськими пунктами цеху водопостачання і каналізації з одного боку та КП "Водотеплосервіс" – з іншого. Крім досягнення цих важливих домовленостей Роман Руско порушив перед міською владою і керівниками комунальних служб питання належного обслуговування міськими комунальними службами Добрівлянського водозабору і таким чином забезпечення його нормальної роботи, щоб в майбутньому не повторювалось подібних ситуацій.
Дмитро Іванців
Від редакції. Коли вищевикладена публікація була готова до друку, стало відомо, що генеральний директор калуських нафтохімічних підприємств Сергій Чмихалов, стурбований ситуацією, що склалася нині щодо забезпечення водою м. Калуша повторно звернувся листом до Ігоря Матвійчука, а також до першого заступника голови обласної держадміністрації Василя Плавюка. У ньому він ще раз звертає увагу на те, що Чечвинське водосховище згідно проекту не є регулюючою спорудою, а розраховане винятково на забезпечення водою промислових виробництв і Калуської ТЕЦ. Але враховуючи складність ситуації, керівництво "ЛУКОРу" прийняло рішення, щоб 1 і 2 лютого збільшити скидання води з водосховища шляхом відкривання затвору на 10 см. Це дасть можливість скинути 05 млн.м3 води. Подальше зниження рівня води може призвести до техногенної катастрофи.
ДЖЕРЕЛО: тижневик "Калуський нафтохімік"
КАЛУШ ФМ 0
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.