Чотири села Калущини реалізовуватимуть власні проекти за кошти ЄС
У п’ятницю, 26 серпня, в районному Будинку культури відбувся районний семінар «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», на якому було підписано тристоронню угоду про співпрацю між Калуською РДА, районною радою та обласним ресурсним центром громад щодо реалізації другої. Цей Проект, що фінансується ЄС та співфінансується і впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні, має на меті підтримку сільських громад у вирішенні найважливіших потреб їхнього розвитку та покащення умов життя.
На семінарі були присутні керівники району – голова РДА Василь Петрів і голова районної ради Василь Дзундза та їх заступники, селищний і сільські голови, начальники управлінь і відділів РДА, а також координатори Івано-Франківського обласного ресурсного центру громад проекту – Леся Попелюх та Олеся Хомин.
У ході семінару була проведена презентація результатів Проекту МРГ-І в Івано-Фанківській області. За словами обласних координаторів, перша фаза Проекту МРГ тривала з грудня 2007 до 6 червня 2011 року і мала бюджет 13,3 млн.євро. За 3,5 роки Проект допоміг більше тисячі сільських громад покращити умови проживання спільними зусиллями та у партнерстві з місцевою владою та громадами. Було здійснено 1303 мікропроекти з енергозбереження в школах та дитячих садочках, ремонт та закупівля обладнання для сільських медичних установ, а також водопостачання. Проект мобілізував більше 418 тис. мешканців сільських територій по всій Україні, які згуртувалися в самоорганізації громад, в основі яких – принцип належного врядування.
Розглянувши основні досягнення та недоліки першого етапу, учасники семінару детально ознайомилися з особливостями Проекту МРГ-ІІ, його метою, стратегією, методологією та іншими основними характеристиками. Представлено план дій щодо впровадження Проекту в Калуському районі. Окрему увагу було приділено поясненню підходу, що покладений в основу всього проекту, а саме «розвиток, орієнтований на громаду». Він передбачає, що місцеві громади, органи місцевої виконавчої влади та самоврядування спільно визначатимуть пріоритети розвитку, спільно плануватимуть та реалізовуватимуть заходи для сталого розвитку свого села, селища. Голосуванням на загальних зборах громади вони самі обиратимуть пріоритети для своїх проектів.
Під час семінару було оголошено про початок конкурсного відбору сільських рад на участь у проекті. Сільські ради мали змогу подавати заявки на участь у Проекті – до 5 вересня. Проект передбачає укладання партнерських угод з 4 сільськими радами.
У цих сільських радах громади матимуть нагоду визначити ініціативи, націлені на покращення умов життя їх мешканців. Затверджені мікро-проекти отримають співфінансування від Проекту та з місцевих бюджетів.
Було визначено загальний робочий план на 2011 рік та оприлюднено умови партнерства на рівні району та сільських рад.
Другий етап Проекту, який стартував 7 червня 2011 року, триватиме 4 роки та матиме бюджет у розмірі 17,1 млн. грн. (з яких 98,4% – внесок ЄС та 1,6% – внесок ПРООН). Він має на меті сприяти сталому соціально-економічному розвитку на місцевому рівні через підтримку та співфінансування громадських ініціатив у всіх регіонах України. Пріоритетними сферами для підтримки громадських ініціатив є:
• охорона здоров’я (підтримка мережі фельдшерсько-акушерських пунктів);
• енергетика (енергозберігаючі заходи, збільшення використання відновних джерел енергії тощо);
• навколишнє середовище (утилізація відходів, знешкодження запасів пестицидів тощо);
• комунальне водопостачання;
• підтримка малого бізнесу (розвиток сільськогосподарських / обслуговуючих кооперативів).
Максимальна сума гранту на проекти з відновлення комунальної інфраструктури становитиме $10000.
Всі проекти виконуватимуться на умовах співфінансування. Так, Проект надаватиме 50 %, місцеві бюджети – 45%, громади – 5%.
Максимальна сума ґранту на енергоощадні проекти буде збільшена до $20000 і може становити до 70% вартості Проекту; 25% – внесок місцевого бюджету, а 5% – внесок громади. Загалом, на енергоощадні технології, інноваційні та альтернативні джерела енергії буде витрачено близько 30% загального бюджету Проекту.
Важливим аспектом діяльності Проекту у другій фазі буде консолідація знань та досвіду, здобутих громадами під час його впровадження. Сподіватимемось, що цей проект буде корисним досвідом для сіл Калущини та об’єднає наші громади.
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.