Арт-фестиваль “Деталь-4”. Ляльки і влада

Категорія: АкціїПереглядів: 2763

Калуш, історико-краєзнавчий музей, День міста. У приміщенні напроти районного будинку культури відбувається фестиваль «Деталь-4», який проходить півдня та цілу ніч. У музейній кімнаті відкривається парад учасників свята. У ряд поставлено стільці, які зайнято учнями другого класу. Перед ними — сцена, де відбувається вистава аматорського лялькового театру. Сюжет простий — звірята навчають дітей шанувати книгу. Актори — відвідувачі театрального гуртка на базі дитячої бібліотеки №1.

ХОБІ — ТЕАТР

Учасники фестивалю — непрофесійні актори. Вони — учні калуських середніх шкіл.  Яна Дудра — найстарша, навчається у гімназії.

Міська дитяча бібліотека №1 стала осередком дитячої творчості. Клуб за інтересами працює для тих, чиє хобі — театр. Бібліотекар Оксана Федорко зібрала учнів шкіл мікрорайону із метою  культурно-масової роботи. Вони готують вистави до визначних історичних дат, державних свят, тощо.  Учасникам від 10 до 15 років. В основному приходять після четвертого класу. Клуб за інтересами відвідують учні ЗОШ №2, №6, №4, гімназії. Вони працюють над виставами разом, і вже в процесі визначається, кому випаде яка роль.

Яна Дудра — вдумлива дівчина 15 років, акторський хист у собі розпізнала змалечку. У дитинстві організовувала жартівливі спектаклі для своїх ляльок. Товаришки запевняють, що саме в неї найкраще вдається озвучувати казкових героїв.  Їй довірили лисицю — негативного персонажа, який у кожній дитячій казці найкраще запам’ятовується. Вередлива, манірна лисичка у руках Яни Дудри оживає.

— Лисичкою може бути тільки Яна. Ангел — тільки Ірина. Роль «прив’язується» до особистості, — пояснює Оксана Федорко, керівник лялькового театру. — Не кожен зможе керувати лялькою. Найперше, треба мати добру дикцію. Потрібно, можна сказати, бути справжнім артистом. Вони не тільки керують лялькою за завісою, а мусять виступати.

Театральний реквізит у бібліотеці №1 — предмет особливого ставлення. На жаль, сцену доводиться щоразу готувати у ручному режимі. Немає тканин на завісу, на декорації. Плюшеві іграшки, які можна одягати на руку, зображають героїв популярної дитячої казки «Рукавичка» - жабу, зайця, вовка, ведмедя, лисицю. — Ці іграшки бібліотеці дісталися, можна сказати, випадково, — пригадує Оксана Федорко. — Їх подарувала Оксана Титівна Табачук, яка колись була заступником мера по культурі. Вона, обіййнявши посаду, дуже активно взялася до роботи. Коли дізналася, що в нашій бібліотеці створено ляльковий театр, не залишилася осторонь і знайшла гроші, за які купила бібліотеці ці ляльки. Бібліотека №1 вже через три роки, у 2016-му, святкуватиме свій півстолітній ювілей. Книгозбірня, була заснована майже 50 років тому,  працює вже для кількох поколінь калушан.

— Перший ляльковий театру нашій бібліотеці був заснований ще за мого дитинства, — розповідає Оксана Богданівна. — Тоді івано-франківський ляльковий театр імені Марійки Підгірянки подарував бібліотеці ляльок. Це були справжні витвори мистецтва. Вони були виготовлені артистами власноруч. — Я б хотіла, щоб їх побачили діти, — дивиться на вихованців, які зацікавлено слухають.  — Варто зазначити, що для вистави ляльок потрібно багато. Манірна, на одній ноті вистава буде одноманітною. Втримати увагу глядача не вдасться. Казка цікава, коли багато героїв і багато артистів.

Після закінчення навчального року дівчата продовжуватимуть відвідувати гурток. Хлопець у театрі тільки один. Його — немає на святі.

— Не витримав. Сьогодні ж святкування. Складно для дітей. Вимучилися. Перекус зараз мусимо придумати, — клопочеться Оксана Богданівна.

Вистава “Рукавичка”. Найстарша учасниця трупи — Яна Дудра, як правило, озвучує лисичку.

БІБЛІОМІСТ ТРЕБА ПРОКЛАДАТИ

Бібліотека — інформаційний центр, місце збору однодумців, осередок масової роботи — такий погляд на завдання очолюваного нею закладу має Оксана Федорко.

Працівники бібліотеки продовжують шукати шляхи, як заявити про себе. Говорять, що відкриті до будь-якої співпраці із громадськими організаціями, ЗМІ, підприємствами. Кажуть, що готові проводити конкурси, вікторини та вуличні театральні акції. Скажімо, до Дня сім’ї у місті так і не відбувся конкурс на «Мить сімейного щастя», хоча була розроблена програма, приготовано призи. Забракло учасників. Оксана Федорко запевняє, коли б звернулися до них, артистичні сім’ї, безперечно, би знайшлися.— Ентузіазму та досвіду у нас вистачає. Зупинка — за призами, — каже Оксана Федорко.

— Знайти підприємство, яке би взяло шефство над бібліотекою.Зараз у книгозбірні працює троє бібліотекарів, які впорядковують фонди, ведуть документацію та організовують майже сотню культурно-просвітницьких акцій щороку. Попереду літо, час канікул, проте позашкільна робота не припиняється. Улітку ляльковий театр гратиме спектаклі та вистави для учнів, які відвідуватимуть літні табори при загальноосвітніх школах. А в День захисту дітей 1 червня вистава відбудеться на вулиці після закінчення конкурсу малюнку на асфальті.

… У музейній залі публіці та акторам поміститися було складно. Виявляється, що саме цю кімнату ляльковому театру виділено в останній момент. У музеї після зими протікає дах, тому для безпеки дітей для їхньої вистави виділено мале приміщення, адже у великому — протікає стеля. Ремонт у музеї уже кілька років не проводять через нестачу коштів.

ВІКНА 0


Коментарів: 5

  • правда (22:57 26/05/2013)
    Оцінка: +1 / -4 | [IP: 46.118.30.139]

    До речі я знайшов вам хорошого спонсора - нашого мера.

    Думаю ( йому як головному ляльководу)потрібну звернути увагу на цей вид мистецтва і до

  • Yana (23:26 26/05/2013)
    Оцінка: +1 / -1 | [IP: 109.162.16.104]

    "Бібліотека — інформаційний центр, місце збору однодумців, осередок масової роботи — такий погляд на завдання очолюваного нею закладу має

  • Yana (23:37 26/05/2013)
    Оцінка: +1 / -1 | [IP: 109.162.16.104]

    2Бібліотека — інформаційний центр, місце збору однодумців, осередок масової роботи — такий погляд на завдання очолюваного нею закладу має

  • yurko (10:47 27/05/2013)
    Оцінка: +1 / -0 | [IP: 176.120.98.49]

    Мене більше обурило, що музей повільно руйнується і нікому до того нема діла.

    Проводили фестиваль у меншій кімнаті бо у більшій може обвали

  • yurko (10:55 27/05/2013)
    Оцінка: +3 / -0 | [IP: 176.120.98.49]

    Ще є ідея для нового перформенса.

    Навіть не одного, а цілої серії перформенсів. Їх можна проводити щотижня. Благо - реквізит можна виготовит

    Залиште свій коментар!

    Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

    Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

    (обов’язково)


    Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
    Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.