З 1 жовтня пенсії почнуть рахувати по-новому
10 вересня Президент України підписав Закон про пенсійну реформу. Згідно з ним, вже з 1 жовтня запроваджуються нові принципи пенсійного забезпечення. Найбільше цей закон вдарить по майбутніх та працюючих пенсіонерах.
Загалом у перспективі пенсіонерів буде менше. Тим, хто виходитиме на пенсію після 1 жовтня, нарахують менші виплати, ніж якби призначення пенсії відбувалося за старим законодавством, а перераховувати пенсії для багатьох стане менш вигідно. Крім того, через збільшення необхідного страхового стажу значна частина майбутніх пенсіонерів, особливо це стосується жінок, не зможуть отримувати навіть мінімальну, на рівні прожиткового мінімуму, пенсію.
Цього тижня в управлінні ПФ у м. Калуші кореспонденту «ДП» роз’яснили ключові моменти змін до пенсійного законодавства.
Пенсійний вік
Згідно зі змінами до пенсійного законодавства, жінки, як і чоловіки, матимуть право на оформлення пенсії у віці 60 років. Щоправда, для них встановлено перехідний період, протягом десяти років пенсійний вік жінок зростатиме на шість місяців щороку. З 1 жовтня, коли новий закон вступить у дію, на пенсію за старим законодавством зможуть піти лише ті жінки, які народилися до 30 вересня 1956 року включно, тобто яким на цей момент вже виповниться 55 років. А вже ті, хто народився 1 жовтня, зможуть звертатися за оформленням пенсії лише за півроку, тобто з 1 квітня 2012 року.
Крім того, змінено також вік для призначення пенсії відповідно до «спеціальних» законів, зокрема для держслужбовців. Жінки, які працюють на державній службі, зможуть вийти на пенсію у 60 років (для них перехідний період становить 10 років), а чоловіки — у 62 роки (перехідний період 3 роки, розпочнеться з 2013 року). Загалом граничний вік роботи в органах державної влади та місцевого самоврядування становитиме 60 років для жінок і 62 — для чоловіків, пенсіонери зможуть тут працювати виключно на посадах радників або консультантів.
Збільшення пенсійного віку, а також додаткове фінансове стимулювання відстрочення виходу на пенсію (у разі, якщо особа після досягнення пенсійного віку продовжує працювати і не звертається за оформленням пенсії, то у такому разі пенсія підвищуватиметься на 0,5% за кожен місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку, та на 0,75% — якщо відстрочення виходу на пенсію становить понад 5 років), за умови, що середня тривалість життя українців залишиться на такому ж рівні, у перспективі призведе до серйозного зменшення кількості пенсіонерів.
Страховий стаж
Заохочуватиме людей працювати довше і суттєве збільшення необхідного мінімального страхового стажу. Так, з 1 жовтня для призначення пенсії за віком необхідно мати не менше як 15 років страхового стажу. Досі було 5 років. Якщо цього мінімуму немає, то можна розраховувати лише на невелику соціальну допомогу після 63 років. Крім того, на 10 років збільшено вимоги до страхового стажу, що дає право на встановлення мінімального розміру пенсії за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. На мінімальну пенсію за віком з 1 жовтня (становитиме 784 грн.) можуть претендувати лише жінки, які мають 30 років стажу і чоловіки, які мають 35 років стажу.
Норми щодо збільшення необхідного для мінімальної пенсії страхового стажу не будуть поширюватися на тих людей, які вийшли на пенсію за старим законодавством.
Збільшення страхового стажу негативно позначиться на розмірі пенсії. По-перше, меншими стануть доплати за понаднормовий стаж (як і раніше, до пенсії додаватимуть 1% за кожен відпрацьований додатковий рік), загалом такі доплати стануть рідкістю, а не правилом. По-друге, у Калуші, як і по всій Україні, дуже багато людей, особливо це стосується жінок, не мають 30 років страхового стажу. І вони не матимуть права навіть на мінімальну пенсію за віком. Для того, щоб отримувати пенсію на рівні прожиткового мінімуму, їм залишиться два варіанти: або продовжувати працювати після досягнення пенсійного віку, або «купити» страховий стаж. Тобто, якщо до стажу не вистачає, скажімо, два роки, то до виходу на пенсію можна укласти договір з місцевим управління ПФ і сплатити страхові внески за 24 місяці. Причому, якщо є періоди відсутності страхового стажу до 1 січня 2004 року, оплата проводиться за тими ставками, які діяли на той момент, пізніше — за ставками, чинними на момент укладання договору (нині, наприклад, необхідно сплачувати близько 330 грн. на місяць).
Для призначення пенсії за спеціальними законами, наприклад, держслужбовцям, необхідно крім мінімум десяти років стажу на посаді в органах влади мати також відповідний загальний страховий стаж. До речі, Закон обмежує пенсії чиновникам. Якщо раніше вони могли отримувати пенсію у розмірі до 90% свого посадового окладу, то тепер — 80%.
Пенсійна реформа також збільшує необхідну вислугу років для призначення пенсії військовослужбовцям з 20 до 25 років.
Крім того, працівники бюджетної сфери (вчителі і медики) також можуть піти на пенсію, маючи 25 років вислуги. Якщо ж вони матимуть загальний страховий стаж (30 років для жінок і 35 — для чоловіків), то у такому разі їм буде виплачуватися одноразова грошова допомога у розмірі 10 призначених пенсій.
Як рахуватимуть пенсії
У міському управлінні ПФ повідомили, що до 1 жовтня отримають програмне забезпечення і визначення розміру пенсій під час призначення чи перерахунку відбуватимуться в автоматичному режимі.
І хоча урядовці заспокоюють, що у наступному році пенсії українців зростатимуть, але все-таки зміни у механізмі визначення пенсій зроблять їх меншими, ніж якби обрахунок проводився за старими правилами.
Як і досі, розмір пенсій визначатиме стаж пенсіонера, його заробітна плата та середня зарплата по Україні.
Але якщо досі розмір пенсії обчислювали виходячи із середньої зарплати по країні за рік, що передує зверненню, то тепер будуть виходити із середньої зарплати за три попередні роки. Зважаючи на те, що середній розмір зарплати по країні з року у рік зростає, це середнє арифметичне завжди буде меншим, ніж зарплата попереднього року, а значить меншою буде і пенсія. Фактично, якщо ріст зарплат буде більш-менш рівномірним, то умовно можна вважати, що при визначенні розміру пенсій братимуть до уваги середню зарплату по країні два роки тому.
Сумнівно, щоб новація якимось чином вирішила проблему соціальної справедливості у розмірах пенсійних виплат. І пенсія, до прикладу, двох педагогів, які пропрацювали в однакових умовах однакову кількість років, але один вже на пенсії десять років, а другий лише зараз її оформлятиме, різнитиметься досить суттєво. Щоправда уряд обіцяє осучаснити «старі» пенсії, але коли це відбудеться — невідомо.
За новим законом зміниться і період, заробітна плата за який братиметься до уваги при визначенні розміру пенсії. Так, з 2016 року в управління пенсійного фонду не потрібно буде подавати жодних довідок про зарплату, її визначатимуть виходячи з бази даних, яка формується починаючи з 1 липня 2000 року, коли в Україні було запроваджено персоніфікований облік застрахованих осіб. До 2016 року заробітну плату за період до 1 липня 2000 року можуть враховувати за бажанням пенсіонера, який має представити довідки про заробітну плату первинними документами (це має унеможливити фальсифікацію таких довідок) або ж у разі, якщо страховий стаж після 1 липня 2000 року є меншим, ніж п’ять років.
Перерахунок пенсій для багатьох пенсіонерів, які продовжують працювати, у зв’язку із запровадженням пенсійної реформи на розмірі пенсій позначиться мало. Хіба що людина отримує високу зарплату.
За бажання пенсіонера перерахунок пенсії можна буде проводити з врахуванням і стажу, і заробітної плати (це доцільно робити, якщо остання була високою), або лише стажу. У першому випадку будуть застосовувати нові вимоги щодо мінімального страхового стажу, у другому — ні. Це означає, що жінка, яка, наприклад, має 40 років стажу, отримувала надбавку за 20 понаднормових років, то після перерахунку буде її отримувати лише за 10 років. Цю втрату буде компенсовано за рахунок збільшення коефіцієнта стажу і зарплати.
Але якщо зарплата була невисокою, то у такому разі варто враховувати лише коефіцієнт стажу. Ріст пенсії буде несуттєвим. Крім того, закон закріпив норму, згідно з якою перерахунок пенсії проводиться виходячи з середньої зарплати по країні у той період, коли вона була вперше призначена.
Працюючим пенсіонерам не будуть проводити перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Такий перерахунок можливий лише після звільнення з роботи.
Богдана Камінська
Калуш і Калуський район об’єднають
Щоправда, поки що лише на рівні територіальних управлінь Пенсійного фонду. Як повідомив начальник управління ПФ у м. Калуші Степан Різник, об’єднання двох структур в одну відбудеться вже за місяць. Обидва управління ліквідують, усіх працівників звільнять. Штат нового управління Пенсійного фонду в Калуші та Калуському районі формуватимуть з «чистого листка». Мета реорганізації — оптимізувати структуру ПФ та зменшити адміністративні видатки.
За словами Степана Різинка, на посаду начальника об’єднаного управління Пенсійного фонду вже погоджено нинішнього голову районного ПФ Ігоря Кучму.
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.