Вивезення солевмісних грунтів із «солянки» заблоковане

Категорія: ВиробництвоПереглядів: 987

30 січня на пленарному засіданні чергової сесії Калуської міської ради депутати розглянули проєкт «екологічного» звернення до народних депутатів, які представляють Калуш: Едуарда Прощука і Олега Марусяка. Міська рада просить виділити місту дотацію на проєкт вивезення «солянки».

Нагадаємо, ділянку площею понад 1,8 га з аукціону торік викупила компанія «Епіцентр К» за більш ніж 6 млн гривень. Вона має намір вже цього року збудувати тут свій торговий центр. Тоді йшлося про те, що ділянка має обтяження: для будівництва звідси потрібно вивести понад 100 тис. кубічних метрів відходів — солевмісних грунтів. А згідно зі звітом, який підготував Львівський інституту «Гірхімпром», науковці рекомендували складувати вивезені відходи на хвостоховищах №№1 і 2, поблизу солевідвалу №1 Домбровського кар’єру, оскільки їхній склад ідентичний.

Уже розпочалася підготовка будівельного майданчика, а засолені грунти не вивозять, а переміщують.

За словами першого заступника міського голови Галини Романко, площа «солянки» (а насип у житловій зоні Калуша займає площу понад 8 га) нашарована солевмісними глинами. Тут спостерігаються сильні ерозійні процеси: матеріал зносить до гаражного товариства, відтак руйнуються фундаменти гаражів. У результаті переміщення відвалу південно-західна частина буде вирівняна, а з боку гаражів створять дамбу, яка буде стримувати знесення осадових порід.

Як ішлося раніше, «Епіцентру» треба розчистити свою територію від насипу потужністю до 6 метрів. Тож, переміщення здійснюється на площу 3,9 га товщиною до 3,5 метра. Об’єм переміщення становитиме близько 115 тис. кубічних метрів.

Депутати цікавилися:

«Ми продавали землю і говорили, що вони будуть вивозити грунти за власні кошти, що будуть вивозити на «Оріану». Що сталося?».

Виходить, що проблема солевідвалу не вирішується. За словами Галини Романко, переміщення відвалу — не найкращий вихід. Але іншого варіанту на даний час немає.  Оскільки грунти переміщують на землі міської ради, то це можливо зробити без сторонніх погоджень.

Також на сесії депутати нагадували: необхідність вивезення відходів — обтяження, яке було відоме покупцям земельної ділянки. Без нього земля коштувала б дорожче. У даному випадку вини компанії не має. Як зазначив депутат Ігор Хемич, "Епіцентр" дає підряди місцевим підприємцям, розробив проєкт вивезення відходів, але «Оріана» заблокувала процес. Компанія готова розробити інший проєкт — вивозити відходи і складувати їх у шахтних порожнинах. Але він буде складнішим, вимагатиме більше погоджень, відтак — втрачається  час. Плюс зростає вартість вивезення. Ігор Хемия зазначив:

«Зараз разом рятуємо ситуацію. Зекономлені гроші вони готові вкласти в інфраструктуру, наприклад, вулицю Ринкова».

Представник ТОВ «Епіцентр К» Володимир Ліщинський повідомив: землю компанія викупила в жовтні минулого року, а 24 жовтня отримала дозвіл на підготовчі роботи. Але питання вивезення відвалу досі не вирішено. Для початку будівництва потрібно вивезти близько 140 тис. кубічних метрів засоленого гурту. Вартість таких робіт становить  понад 5 млн гривень. Проте відвозити відвал немає куди: третій місяць компанія не може проводити роботи. Володимир Ліщинський звернувся до депутатів з прохання дати компанії можливість працювати.

За його словами, такий об’єкт, який запланований у Калуші, в Долині вже будують повним ходом — змонтували каркас. Крім того, міська рада має бути зацікавлена в тому, щоб «Епіцентр» у Калуші було збудовано вже цьогоріч, оскільки ще діє норма про пайову участь забудовників у розвиток інфраструктури. Ціна питання для бюджету — понад 2 млн гривень. Інші плюси — 55 робочих місць і близько 2 млн гривень податків на рік. Плюс упорядкується територія.  

Як ішлося на сесії, для вивезення засоленого грунту такий проєкт мають погодити не лише «Оріана», а й міністерства, Фонд держмайна тощо. Це буде дуже тривалий процес. Тому й вирішили згорнути відвал на іншу територію і робити дамбу. І оскільки це не вирішує проблему — то звертатися за допомогою держави.  

Зміст звернення до депутатів: посприяти у виділенні для Калуша додаткової дотації для вивезення відходів з «солянки» та приведення її до стану господарського використання.

Як ідеться у зверненні, яке  підтримала міська рада, перш за все, просять допомогу для виготовлення проєкту вивезення усіх засолених грунтів. У зверненні депутати вказують на складну екологічну ситуацію, пов’язану з розташуванням рукотворного відвалу — «солянки» площею  8,6 га, куди звозили виробничі відходи починаючи з 40-х років минулого століття. Висота відвалу — до 6 метрів. Відвал заповнений солевмісними глинистим породами. Протифільтраційних елементів тут не було передбачено, тому об’єкт створює значне техногенне навантаження: солі забруднюють водоносний горизонт, сіль виходить на поверхню, розвиваються яри і промоїни, є загроза руйнування житлових будинків, мереж та комунікацій.

Як зазначив міський голова Ігор Матвійчук, він  мав розмову з народними депутатами щодо цієї проблеми і вони висловили готовність посприяти в її вирішенні.

Про суму коштів, яка потрібна для вивезення «солянки», можна буде говорити лише після виготовлення проєкту. З міського бюджету готові профінансувати стратегічну екологічну оцінку та експертизи. Тривати це може довго, як ішлося на сесії, якщо проєкт буде передбачити переміщення відвалу в шахти, то проєктування з усіма погодженнями займе як мінімум рік.

Богдана ТИМЧИШИН, журналістка

 

ВІКНА 3


Коментарів: 1

  • Анонім (14:27 31/01/2020)
    Оцінка: +1 / -0 | [IP: 185.207.139.2]

    хі, хі, так от виявляється як бариги заробляють гроші, з тих 6 млн вже мінус 2 а може і мінус 5 - патаму шо це ж 55 робочих місь і 2 млн податків! - в

    Залиште свій коментар!

    Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

    Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

    (обов’язково)


    Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
    Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.