У Калуші відкрили пам’ятник етнічним українцям, депортованим з Польщі

Переглядів: 3791

Недільного дня, 21 серпня, в сквері біля ПК «Мінерал» відбулося урочисте відкриття й освячення пам’ятного знака до 65-ої річниці депортації українців з Польщі. На цей захід з’їхалися керівники лемківських організацій, а також художні колективи  не тільки нашої області, але й сусідніх Львівської й Тернопільської. Прибули до Калуша і гості з Польщі.

На урочистостях з нагоди відкриття наголошували, що цей пам’ятник займає гідне місце серед інших, які є в Калуші. Він символізує той нелегкий шлях, який пройшли лемки, надсянці, підлішці та холмщаки, вказує на ті часи, які довелося пережити їм під час депортації.

 Як зауважив голова обласної організації товариства «Лемківщина» Степан Криницький, з півмільйона насильно виселених з рідних земель лемків залишилося всього 30-40 тис. Про пережите депортованими українцями говорив і голова обласного товариства «Надсяння» Григорій Криниця. Отець Григорій Мороз запропонував присутнім помолитися за тих, хто не дожив до наших днів, загинув під час переселення, і відправив молебень за їх душі. Духовний спів хору «Лемківщина» супроводжував усе дійство.

Значимою подією для калушан назвала відкриття цього пам’ятника напередодні 20-ої річниці Незалежності заступник міського голови Оксана Табачук, яка вітала присутніх від імені міської влади. Адже в 1945 році до Калуша приїхало 380 депортованих родин, 225 з яких залишилися в місті, а решта розселилися в районі.

Автором цього монумента став калуський скульптор Богдан Коваль. Вартість пам’ятника — 26 тис. грн. Як уже повідомляли «ДП», 10 тис. грн. мають виділити з міського бюджету, решта коштів зібрано у вигляді пожертв. Проте найбільше до створення й встановлення пам’ятного знака долучилися місцеві підприємці Володимир Кузик і Сергій Барна (імена цих двох меценатів вказані на  монументі). З вибором тексту, який викарбуваний на мармуровій плиті, допоміг о. Григорій Мороз. Там написано: «Блажен не той, хто тратити уміє, коли приходить час утрат, // Блажен той, хто відродитися зуміє на попелі усіх утрат».

Право відкрити пам’ятник надали головам Калуських організацій товариств «Лемківщина» й «Надсяння» Федору Лабику й Зіновію Назаревичу та Оксані Табачук.

А в післяобідню пору біля «Мінералу» проходило свято лемківської культури «Співочий гай», де можна було почути й побачити виступи як місцевих художніх колективів, так і гостей.

Соломія Турлей, студентка ІІ курсу факультету політології Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника

 

Дзвони підгір'я 0


Залиште свій коментар!

Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

(обов’язково)


Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.