У Калуші буде ще й сучасна дитяча бібліотека
Новітній інформаційний центр, у який після проведеного ремонту перетворилася центральна міська бібліотека, що на вул. Підвальній, діє вже чотири місяці. Як зауважила начальник управління культури, національностей і релігій Калуської міської ради Іванна Гринів, тут не просто зробили ремонт, а змінили підхід до роботи бібліотечних установ.
– Однією з інноваційних форм роботи є вихід із книгою в люди, – каже вона. – Наразі діє творчий проект «Літо з книгою». Оскільки влітку і діти, і дорослі, і старше покоління багато часу проводять на вулиці, то ми вирішили організувати для них читальні під відкритим небом. Таким чином ми презентуємо роботу оновленої бібліотеки, даємо калушанам можливість взяти книгу на вулиці й тут же її почитати або ж забрати додому. На вулиці відразу можна й записатися до бібліотеки.
А тут на читача чекають не тільки книги, фонд яких постійно поповнюється. На відкритті Центральної бібліотеки у квітні було сказано про те, що з міського бюджету щокварталу виділятимуть кошти для закупки нових книг (як традиційних, так і електронних). Так, у червні на це було виділено 30 тис. грн. Ще 25,5 тис. грн. – на підписку періодичних видань, причому, крім паперових – ще й в електронному варіанті. За словами Іванни Гринів, придбані книги розподіляють по всіх п’яти міських бібліотеках.
– Вивчивши пропозиції багатьох видавництв, ми уклали угоду з видавництвом «Фоліо» (Харків). Видавництво щотижня інформує нас про книги, які випускає. Тут є й програмна література, й різноманітні новинки, – розповідає вона.
Великий попит серед калушан має Інтернет, яким кожен бажаючий може скористатися в приміщенні бібліотеки. Сюди закупили спеціальну комп’ютерну систему, за якою можна увійти до будь-якої читальні, скажімо в бібліотеку Вашингтона. Також є програми, завдяки яким люди старшого віку зможуть ознайомитися з новітніми технологіями. Для них тут організовані курси комп’ютерної грамотності. Як повідомила директор Центральної міської бібліотеки Наталія Воробець, за три місяці восьмеро людей старшого покоління отримали сертифікати.
– Спочатку ми планували проводити групові заняття (5-6 чоловік), але в процесі зрозуміли, що така форма для старшого покоління неефективна. Тому перейшли на індивідуальні заняття, – розповідає вона. – Як створити свою скриньку, як спілкуватися по Скайпу учасників курсів навчають наші працівники. Також ми залучаємо волонтерів із молоді (хочемо, щоб якнайбільше молодих людей проводило свій час не в кафе, а в бібліотеці). В момент створення нашого сучасного медіа-центру було закуплено дев’ять комп’ютерів. Міський голова Ігор Насалик часто заходить сюди. Зрозумівши, що для того, щоб залучити більше учасників курсів, цих комп’ютерів замало, він посприяв закупці ще трьох. Якраз нещодавно їх придбали. До речі, крім подарованих на відкритті «Кобзаря» (1877), видання творів Т. Г. Шевченка (1907) та «Історії України-Руси» М. Грушевського, Ігор Степанович також пізніше приніс до бібліотеки репродукції картин Т. Г. Шевченка.
Зараз у місті працюють над формуванням електронного каталогу книжкового фонду бібліотек.
– Кожна людина вдома зможе зайти на сайт управління культури, знайти потрібну книжку, замовити її. Вже через 20-30 хвилин їй надішлють повідомлення про те, в якій бібліотеці вона може взяти цю книгу, – говорить з цього приводу Іванна Гринів.
У приміщенні бібліотеки ім. Т. Шевченка проводять ділові зустрічі, дискусії. Представники місії ОБСЄ, які нещодавно зустрічалися тут із сім’ями, що перемістилися з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, не могли повірити, що це – не приватна бібліотека, а фінансується з місцевого бюджету.
Всіх, хто сюди заходить вперше, вражає нетиповий для українських бібліотек інтер’єр – вільний і відкритий.
– Приємно, що в Калуші є така сучасна книгозбірня. Приїжджають люди з Києва, зі Львова й шукають нову бібліотеку. Перше враження – культурний шок, – із задоволенням говорить Наталія Воробець. – Директор Вінницької обласної бібліотеки, яку до Калуша привезла очільник Івано-Франківської обласної бібліотеки, була здивована, що схожий на їхній заклад створений за кошти міського бюджету. У Вінниці – кошти виграного гранту. Ще більше була вражена тим, що інтер’єр і дизайн калушани продумували самі.
Директор Вінницької обласної бібліотеки якраз пише книгу про інтер’єр і дизайн бібліотеки, про новий підхід до розміщення книжкового фонду, до зонування. Побувавши в Калуші, вона взяла за зразок нашу надсучасну бібліотеку.
– Українські бібліотеки дотримуються ще радянського стилю, а ми взяли за основу – європейський, – наголошує директор бібліотеки.
Калуських бібліотекарів запросили до Вінниці поділитися своїм досвідом і запозичити щось із їхнього. Правда, коли ця поїздка відбудеться, невідомо: не та ситуація нині в країні.
До новітньої бібліотеки часто заходять місцеві художники, письменники. За словами Наталії Воробець, планується тут створити мистецький клуб, який би об’єднав митців Калуша. Нині при бібліотеці діє «буккросинг» – книжковий рух: можна принести свої улюблені книги, які ви не хочете віддавати на постійне зберігання до бібліотеки. Їх передаватимуть із рук у руки, а потім знову повернеться до вас. Такий книжковий обмін запропонувала літературна студія «Камалія».
Крім того, у бібліотеці облаштували кав’ярню, де можна відпочити від навчання та поспілкуватися.
– У нас є «підвісна» кава, – повідомила директор бібліотеки. – Кожен має змогу оплатити каву іншому. Щодня – одна кава від міського голови.
Через деякий час не тільки дорослі матимуть змогу проводити свій час у сучасному інформаційному центрі, але й діти. Протягом літа проходить поточний ремонт дитячої бібліотеки, яка діятиме з дорослою як єдине ціле. Як повідомила Іванна Гринів, на це з міського бюджету виділено 180 тис. грн.
– Тут також приміщення буде розділено по зонах – за різними напрямками, уподобаннями, віком. Також у нас діє любительське об’єднання «Ляльковий портал». Для нього теж буде виділено певне місце в бібліотеці. Окремо діятиме ЗD-кінозал для дітей. Поки що ремонтуємо книгосховища, робимо освітлення, охорону, а меблі – в розробці. На днях шліфуватимемо паркет, – ділиться планами Наталія Воробець.
Відкриття дитячої бібліотеки після ремонту планується напередодні Дня незалежності.
Дарія ОНИСЬКІВ
Залиште свій коментар!
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Коментарів: 1
Цікаво яка статистика відвідуваності... бібліотеки