То чому ж все таки Калуш?

]]>]]>Автор: yurko Переглядів: 7124

Ну не кидайте камінням, але ота версія походження назви від слова "калюжа", яку нашвидкоруч зліпили історик Грабовецький з тодішнім мером Сушком видається мені ДЕЖЕ неправдоподібною. Говорилося, що то мовляв через велику кількість болотистих місцевостей (а де їх нема?), або через те, що "калушами" називали соляні криниці з яких колись добували такі цінну тоді сіль (але щось я не знайшов такого, щоб ті криниці так називали, бо називали їх "жупами").

Друге що спало на думку, що раз назва явно  не означає нічого бодай знайомого чи схожого на якесь слово із української чи польської мов, а додам, що назва міста і в XV ст. звучала так самісінько, як  зараз, то можливо варто все ж повернутися до іншомовного походження назви? Така теорія вже була, але стосувалася татарського слова "каль" - чорний, чи "каляш" - табір.

А мені от прийшла в голову ще одна ймовірна версія походження назви міста.

Якщо порівняти назви сучасних українських міст із назвами угорських то виявиться, що з українських на "Ш" і "Ж" закінчуються лише Калуш і Збараж. При чому назва Збараж співзвучна з Сурож (древня назва м. Судак).

А от серед Угорських міст знаходимо Будайорш, Дунауйварош, Дьйондьйош, Кишкьорьош, Пакш, Сарваш, Сентеш, Шерегейеш.

Кількість вражає, чи не так? При чому жодного з закінченням на "Ж".

Звісно було б добре ,якби знайшлося хоч одне на "луш" чи "уш". Таких нема. Але є цікаві міста, що починаються на літеру "К" -

Калоча  і  Капошвар. Вухо так і чує у них Калуш.

Звісно це лише гіпотеза, але можливо при переселенні мадярських племен, що йшло через наші землі в період з 670-го по 895-й роки, ті племена облюбували собі місцину над рікою Сівка і назвали її Калуш. За століття чи два назва цілком могла прижитися, а вже через шість століть ніхто мабуть і не пам'ятав, звідки взялася назва міста. Ми он через тих самих 6 століть від першої письмової згадки багато знаємо про давню історію міста? Лише те, що описували королівські люстратори. А це ой як мало.


Коментарів: 3

 • Slavko Yurkiv (13:14 24/10/2014)
  Оцінка: +1 / -0 | [IP: 91.200.224.84]

  А якщо пофантазувати з назвою румунського міста Клуж (Cluj)?

  Наприклад, їхали через цю болотисту місцевість румунські цигани з Клужу, та й "впа

 • yurko (13:15 18/12/2014)
  Оцінка: +1 / -0 | [IP: 176.120.98.49]

  Є маленька але суттєва різниця.

  Про міграцію мадярів є історичні дані, а про циганів то лише можна собі уявляти.

 • Анонім (20:46 29/04/2015)
  Оцінка: +0 / -0 | [IP: 46.211.150.203]

  Є ще Kalisz в Польщі)))))

  blush2

  Залиште свій коментар!

  Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

  Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

  (обов’язково)


  Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
  Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.