Сказ наступає: у Калуському районі зареєстровано 6 випадків
Дані захворюваності на сказ тварин на Калущині впродовж 2016-2017 років свідчать про формування на території Верхнянського куща та мікрорайону «Залісся» м. Калуша природних осередків сказу.
За інформацією Калуського РСП ДУ ІФОЛЦ СЕСУ, перший випадок сказу в цьому році був зафіксований 18 січня у лисиці, яка була відстріляна мисливцем Калуського УТМР в лісовій зоні за 2,5-3 км від с. Завій під час проведення діагностичного відстрілу. Контактних зі скаженою твариною осіб не було.
Другий випадок сказу у домашнього кота зареєстрували 28 лютого в м. Калуші на дачній ділянці мікрорайону «Залісся». В контакті зі скаженим котом перебували 2 особи. Вони приймають антирабічне лікування.
Третій випадок сказу у лисиці задокументували в Калуші 7 березня. Лисиця забігла у воль'єр на території приватного підприємства і покусала службову собаку та цуценя. Підприємець з рушниці застрелив її і повідомив про вказаний випадок управління Держпродспоживслужби в м. Калуші. Труп лисиці доставили в Івано-Франківську Регіональну лабораторію ветеринарної медицини для проведення дослідження на сказ, який підтвердився. Контактні особи – 4 чоловіки - приймають антирабічне лікування.
Четвертий випадок сказу у лисиці задокументовано 16 березня в с. Мостище. Громадянин Р. побачив на сусідському подвір'ї, де тимчасово ніхто не проживав, лисицю. Закрив її у хліві і повідомив про це працівників Держпродспоживслужби Калуського району, які в свою чергу сповістили про забіг лисиці в населений пункт голову Калуського УТМР. Виїхавши на місце події, мисливці вбили лисицю і доставили її для дослідження на сказ в Івано-Франківську Регіональну лабораторію ветеринарної медицини, яка діагностувала у лисиці сказ. Контактних осіб не було.
П'ятий випадок сказу у лисиці зафіксовано 7 квітня в лісових угіддях мікрорайону «Залісся». Дана лисиця була відстріляна мисливцями і доставлена в лабораторію ветеринарної медицини для проведення дослідження на сказ, який підтвердився. Дві контактні особи приймають антирабічне лікування.
Шостий випадок сказу у домашньої собаки був зафіксований 25 квітня в мікрорайоні «Загір'я». Власник собаки відмітив у тварини блювоту, неадекватну поведінку, судоми, які завершилися смертю, про що повідомив управління Держпродспоживслужби в м. Калуші. Івано-Франківська лабораторія ветеринарної медицини, куди було доставлено труп собаки, діагностувала сказ. Шість контактних осіб приймають щеплення проти сказу.
Впродовж минулого року на Калущині було зареєстровано 5 випадків сказу серед тварин: у с. Станькова – бездомна собака, м. Калуш – домашня собака і домашній кіт, с. Верхня – домашня собака, с. Мостище – домашня собака.
Нагадаємо, що сказ – це гостра контактна зоонозна хвороба, яку спричинює нейротропний вірус. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту з смертельним пошкодженням ЦНС.
Враховуючи складність ситуації, що склалася в районі щодо сказу, санітарні лікарі звертають увагу мешканців міста і району на основні моменти профілактики, які необхідно знати кожному.
Щоб не заразитись сказом необхідно:
- утримуватись від контактів з безпритульними та дикими тваринами, особливо лисицями;
- укушені рани, подряпини, ослинення негайно промивати теплою проточною водою з милом, краї рани обробляти 5% настоянкою йоду або 70° спиртом та накладати стерильну пов'язку, а відтак звертатися за медичною допомогою до лікаря-травматолога для проведення антирабічного лікування;
- виконувати правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними. Доставляти фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин або їх трупи у разі, якщо тварина загинула;
- не вбивати здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликати ветеринарного лікаря;
- не знімати шкуру з трупів диких тварин;
- у разі укусу домашньою твариною з'ясувати прізвище, ім'я і по-батькові господаря, його домашню адресу. Це допоможе уникнути щеплень, осекільки за твариною можна встановити ветеринарний нагляд;
- при пошкодженні одягу, в який була одягнута людина під час укусу, одяг обробити гарячою праскою, і тільки після цього його можна ремонтувати;
- щорічно проводити щеплення проти сказу домашнім та сторожовим собакам;
- вчасно звертатися за медичною допомогою.
Пам'ятайте, що тварина, яка Вас укусила, на вигляд може бути здоровою, а захворювання сказом може проявитися навіть через рік і більше!
Якщо людина захворіла на сказ, то її вилікувати уже не можливо! Єдиним засобом профілактики захворювання на сказ є лікувально-профілактичні щеплення за призначенням лікаря.
Фото з сайту UKRHEALTH.NET
КАЛУШ ФМ 0
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.