Сівка-Калуська має намір увійти у Калуську ОТГ

Категорія: СоціумПереглядів: 987

 

   Сільський голова Оксана Василівна Онопченко  не приховувала своїх розчарувань, коли мова зайшла про реалії Сівки-Калуської.

—Наш населений пунк розташований  неподалік районного центру,—зауважувала вона, — тому мав би мати певну привабливість, непогану перспективу для подальшого розвитку. 

Однак, внаслідок прийнятих свого часу бездумних та споживацьких рішень щодо розташування та експлуатаціїх востосховищ, відвалів, акумулюючих ємностей та способу ліквідації шахтних порожнин, що утворилися внаслідок господарської діяльності хімічних підприємств у Калуському районі, було порушено екологічну рівновагу у товщі гірських порід Калуш-Голинського родовища калійних солей. Це спричинило численні провали земної поверхні над площею шахтних полів у Калуші, руйнування будинків і комунікацій, засолення водоносних горизонтів у місті, селах Кропивник та Сівка-Калуська.  У лютому 2010-го екологічній ситуації в Калуші було присвячено засідання РНБОУ, за підсумками якого були прийняті Указ Президента та Закон на його підтвердження. Цими документами передбачалося забезпечення невідкладного добровільного відселення людей з територій просідання земної поверхні, утворення провальних воронок, карстів, зсуву грунтів, з обов'язкови забезпеченням їх житловими приміщеннями для тимчасового, а в подальшому – постійного проживання, здійснення запобіжних заходів щодо недопущення забруднення джерел питного водопостачання, здійснення технічних заходів з укріплення, гідроізоляції, зменшення динаміки приросту розсолів у Домбровському кар'єрі калійних руд. Окрім цього, було намічено й виконання низки інших заходів щодо виправлення наявної ситуації. Та, як кажуть,  від запланованого  до діла ніхто не поспішав переходити, а тому Сівка-Калуська опинилася наодинці зісвоїми проблемами та бідами, поволі почала втрачати свою привабливість та перспективу, в селі повністю припинилося будівництво. І лише нещодавно відбулися певні позитивні зрушення в цьому плані – за кошти обласного бюджету завершуємо виготовлення генплану села. Новий генплан Сівки-Калуської відкриє перспективи для забудови села, його розширення. Нараховується нині десь близько 20 кандидатів, які виявляють бажання одержати земельний наділ на території нашого населенного пункту і розпочати тут зведення житла. Власне, такі заяви ми вже прийняли від учасників АТО та одну від інваліда армії. Тож, сподіваємося, що з часом у нашому населенному  пункті все-таки   з'являться обриси сучасних новобудов.

—Що являє собою  Сівка-Калуська  на нинішній день?

— Це – компактнее село, де проживає трохи більше 1600 мешканців. У Сівці-Калуській є три греко-католицькі церкви, Народний дім, ФАП, НВК І-ІІ ступенів, 456 дворів, 5 магазинів, на території села здійснює свою діяльність ПП « Рембудвест» — головне наше бюджетоутворююче підприємство. Донедавна таким було ВАТ «Оріана», але через банкрутство  у свій час змушене було припинити свою діяльність. Нині перебуває на стадії санації. У минулому році ВАТ «Оріана»  повернуло нам  15 тисязаборгованикоштів за орендземлі, протця сума є мізерною, бо це підприємство нам заборгувало більше 200 тисяч гривень. Власне, через відсутність потужних інвесторів змушені задовольнятися порівняно невеличким бюджетом. На 2018 рік він сягає 338 тисяч гривень. Тих коштів ледь вистачає на зарплату та покриття основних видатків життєдіяльності сільськоїради. Про вирішення назрілих проблем, яких вистачає, за кошти громади не доводиться говорити, тут без допомоги області та району аж ніяк не обійтися.  Мені приємно відзначити, що протягом 2015-2017 років Калуською РДА спільно з органами місцевого самоврядування на соціально-економічний розвиток території Сівко-Калуської сільської ради булл оспрямовано 1149,2 тисячі гривень бюджетних коштів, в т.ч. на  ремонт доріг–138 тисяч. Нам вдалося частково провести реконструкцію вуличного овітлення, поточний ремонт сходів НВК,доріг, придбати електроплиту для НВК, оболаштувати огорожу біля кладовища, провести геофізичні, геологічні та картографічні дослідження і розробку генерального плану села, поточний ремонт системи опалення Народного дому, капітальний ремонт НВК та ряд інших робіт.  А ще більше треба зробити. Ще залишається не освітленими 9 км сільських вулиць, потребують ремонту сільські дороги (третину вдалося полагодити, на черзі–решта), є певні проблеми зі стихійними сміттєзвалищами на території села, слід подбати про завешення робіт і з будівництва дитячого майданчика тощо. І на все це потрібні кошти, до того ж – не малі. Тому перебуваємо в пошуку потенційних інвесторів, які б виявили бажання вести свій бізнес на території нашого села.

— І є якісь зрушення?

—Ведем перемовини із «Даношею», якій запропонували взяти в оренду паї людей на площі 38 гектарів. Дали згоду «Калуській соляній кампанії» на оренду землі для ведення у майбутньому робіт з переробки розсолів з хвостосховищ, Тривають перемовини з охочими взяти в оренду ділянку землі  в 1,3 га з приміщенням під деревообробний цех. Маємо й ряд інших пропозицій для бізнесових структур.   

—Нині багато розмов ведеться довкола найбільшої реформи у державі – децентралізації. Що можете сказати з цього приводу?

 —Сівко-Калуська громада теж не стоїть осторонь цієї важливоїсправи. У свій час ми розглядали два варіанти об'єднання: з Голинем та Калушем. Провели опитування  і визначилися. Мешканці села висловилися за об'єднання з Калушем, підтримавши пропозицію міського голови  Ігоря Матвійчука.

Розмовляв Богдан Тимків.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вісті Калущини 0


Залиште свій коментар!

Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

(обов’язково)


Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.