Рівняння з багатьма невідомими, або Децентралізація по-українськи | КАЛУШПРО

Категорія: Влада -> СоціумПереглядів: 803

Рівняння з багатьма невідомими, або Децентралізація по-українськи | КАЛУШПРО

Питання реформування територіально-адміністративного устрою України назріло давно. Доцільність цього кроку для багатьох очевидна, проте сам процес реформування просувається не надто ефективно. Заважає цьому як недостатня поінформованість населення, так і законодавча неврегульованість багатьох моментів.

І хоча перший етап загальної реформи з децентралізації влади, тобто об'єднання територіальних громад, розпочато і вже Кабміном затверджено перспективні плани об'єднаних громад областей, а в деяких новоутворених громадах навіть проведено вибори, запитань щодо подальшого їх функціонування наразі більше, ніж відповідей.

Тож з метою інформування громадськості та роз'яснення проблемних моментів громадські активісти й експерти розпочали Всеукраїнську інформаційну кампанію «Посли реформ». У рамках цієї кампанії 1 грудня відбулося і кілька зустрічей у Калуші, зокрема прес-конференція з журналістами та нарада з питань децентралізації з представниками місцевої влади, керівниками установ та організацій району, громадськими діячами. «Послами реформ» на зустрічі були народний депутат Павло Кишкар та директор Офісу реформ в Івано-Франківській області Руслан Панасюк.

За словами позафракційного народного обранця Павла Кишкаря, «вони є підтримкою ініціативи децентралізації й інструментом вирішення питань». Тобто покликані донести позиції, які вже є, та прорекламувати саму ідею децентралізації.

Очільник Офісу реформ своєю чергою наголосив, що реформа децентралізації потрібна, оскільки це стратегія національного успіху і вектор руху на наступне десятиліття. Він також акцентував увагу на тому, що Івано-Франківщина вже представлена трьома об'єднаними територіальними громадами, одна з яких – Верхнянська. Проте процес об'єднання громад в області триває. Процедуру реєстрації пройшли Білоберізька та Бурштинська ОТГ. Високий рівень готовності до об'єднання у громад Галицького та Тлумацького районів. Загалом із 63 перспективних планів громад області Кабмін погодив 53.

Оскільки окремі села у нас не готові до передачі повноважень, то й потрібно формувати об'єднані територіальні громади, які б могли взяти на себе і відповідальність, і повноваження, і фінанси, вважає Руслан Панасюк. Наразі новоутворені на Прикарпатті громади, не можуть вирішити питання з реєстрацією, оскільки достеменно не знають, іти шляхом ліквідації чи злиття. Зіткнулися вони і з кадровою проблемою. Однозначно, першопрохідцям в даній ситуації непросто. Загалом, за словами фахівця, на голів новообраних громад звалилася маса проблем, бо нема зрозумілої державної позиції та й законодавець не встигає за процесом. Проте він обнадіяв, що недавно Верховна Рада України вже прийняла в цілому закон «Про адміністративно-територіальний устрій України» та ряд інших законів, які усувають проблеми децентралізації.

Водночас пан Панасюк запевнив, що держава зацікавлена в тому, щоб реформа відбулася і ті, хто об'єдналися першими, отримають бонуси. Перевагу у фінансуванні об'єднаним територіальним громадам надаватиме і Фонд регіонального розвитку. Окрім того, такі громади, як і міста обласного значення, отримають від держави значні фінансові ресурси на виконання повноважень у сфері освіти і медицини. До місцевих бюджетів планується спрямувати 60% податку на доходи з фізичних осіб, 10% податку на прибуток підприємств, частково екологічний податок, 100% земельного податку та податку з нерухомості, а також акцизний.

Павло Кишкар також поінформував присутніх, що в рамках кампанії «Посли реформ» будуть проводитися тренінги та одно- чи двотижневі курси на обласному рівні. Це допоможе об'єднаним громадам подолати ті труднощі, з якими вони стикатимуться у процесі свого становлення. Експерти підказуватимуть, що робити в тих чи інших ситуаціях, коли є суперечності в законодавстві.

Загалом дана зустріч носила більш ознайомчий характер. Присутні експерти виклали загальновідомі сентенції і не вказали ніяких конкретних шляхів з вирішення питань. Проблема в тім, що куди не копни, то все впирається у законодавчу базу, яка до кінця не сформована, а відповідно не прописані і ті механізми, якими у своїй діяльності мають керуватися об'єднані територіальні громади. Тож, напевно, першопрохідцям, які пішли на об'єднання, незважаючи на обіцяні державою бонуси, доведеться набити чимало гуль.

Анастасія ВОЛЬСЬКА

КАЛУШ ФМ 0


Залиште свій коментар!

Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

(обов’язково)


Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.