Проблеми мертвих

Категорія: Комунальні господарстваПереглядів: 2209

Калуський морг не бачив ремонтів упродовж майже 30-ти років — з часу здачі в експлуатацію. Нині у приміщенні протікає покрівля, а медики побоюються за дороговартісну апаратуру та просять владу негайно взятися за ремонти. Такої ж думки — і санепідстанція, яка “приписала” місту відремонтувати патанатомію до кінця цього року. Однак, моргу у графіку капремонтів у Калуській ЦРЛ на цей рік — немає: за словами міського голови, місто спочатку вирішить проблеми живих, а тоді — мертвих. Чи можуть небіжчики чекати — дізнавалися “Вікна”.

Питання про те, що патанатомічний відділ Калуської ЦРЛ потребує негайного ремонту, на сесії міської ради підняв головний лікар стаціонару Іван Красійчук. І це — насторожило, адже, зазвичай небагатослівний депутат від провладної Української партії наполягав: питання — нагальне. А відділом уже зацікавилася санепідстанція.

ЖИТТЯ І СМЕРТЬ

На бетонних бордюрах біля патанатомічного відділу Калуської ЦРЛ сохнуть коврики і покривала. Завідувачка відділу Неоніла Турій пояснює: усе — мокріє. Тому поки погода — підсушують.

Найбільша проблема відділу — відсутність ремонту. За словами заступника головного лікаря Калуської ЦРЛ Наталії Кінаш, приміщення не ремонтували з моменту здачі в експлуатацію — з 1986 року. На той момент новозбудований відділ із низькими стелями та довгим коридором вважався модерновим — за зовнішнім виглядом. Зараз такі, напевно, не будують, бо ставлять акцент на світлих і просторих кімнатах. У відділі протікає покрівля, тому стеля і стіни — у грибку. Проблеми із водою та каналізацією, адже мережі також зношені і потребують ремонтів. У 2010 році, каже Наталія Кінаш, заговорили про фінансування, тому у відділі розпочали заміну мереж водопостачання. Але грошей — не дали. На цьому “ремонт” завершився. А наприкінці коридору, біля вікна, так і залишилася яма у підлозі, яка утворилася, коли почали міняти труби.

Туалет ”Вікнам” медики дружно ухвалили не показувати. Кажуть: один — не працює, а інший придатний лише у сонячну погоду, у дощ — хоч бери із собою парасольку.

— Вам пощастило, що ви потрапили до нас, коли надворі погода. Бо у дощ починають підтікати стіни і це справляє гнітюче враження. Особливо — на родичів померлих, — стверджує Неоніла Турій.

Працівники відділу найперше говорять про заміну покрівлі. Хочуть шатрову — щоб була довговічна. Переживають за дорогу апаратуру. Наприклад, придбаний у 2011 році апарат для гістопроводки (призначений для дослідження тканин) у кімнаті стоїть якраз там, де протікає стеля. Медики постійно побоюються, що вода пошкодить апаратуру або спричиниться до короткого замикання в електромережі. Хоча апаратуру — пильнують.

— У 2011 році апарат коштував приблизно 380 тис. гривень. Такого в області не має жоден медичний заклад. Апаратура допомагає опрацювати матеріали на певному етапі, суттєво пришвидшує роботу. Скажімо, якщо без нього тільки на цей етап нам потрібно було потратити 3-4 доби, то зараз витрачаємо одну добу, — каже Неоніла Турій.

Вона каже: годилося би й замінити інвентар і меблі у секційному відділі (де роблять розтини), адже вони уже морально застарілі.

— Ми їм дали нову лампу, — запевняє Наталія Кінаш. — Але що з того, як протікає покрівля.

Пройшовши кілька метрів коридором, “Вікна” натрапляють на кабінет обласного бюро судово-медичної експертизи. Двері — зачинені, хоча через матове скло видно: там хтось є.

— Згідно із положенням про бюро судово-медичної експертизи, ми зобов’язані надати експертам приміщення, інструменти, інвентар на безкоштовній основі, — каже Наталія Кінаш. І пояснює: судмедексперти працюють у тих випадках, коли є підозра про насильницьку смерть. Коли такої підозри не виникає, а пацієнт, наприклад, помер від інсульту, його передають патологоанатомам. Для того, щоб полегшити транспортування, у відділі працює ліфт, який перевозить тіла померлих з верхніх поверхів лікарні у підвал, а вже звідти — у патанатомічний відділ, який розташований в автономному від лікарні приміщенні. 

Нещодавно у Києві спалахнув скандал: в одному із моргів Києва досі зберігаються тіла загиблих після лютневих протистоянь. Трупів багато і ніхто не поспішає їх забирати. За півроку до цього моргу надійшло близько півсотні небіжчиків. Найбільше — після лютневих подій на Майдані. Стара холодильна камера з такою кількістю трупів не може впоратись, тому її вимкнули. Лише після приїзду журналістів, тіла почали поспіхом вивозити на поховання приватні фірми.

У Калуші, каже Неоніла Турій, практично, не трапляється випадків, щоб померлих тривалий час ніхто не забирав. Навіть, якщо небіжчик — безхатько чи не має родичів, його похованням займається місцева влада — міська чи сільська.

— Поховання — то не функція медиків. На це є влада, — каже завідувачка.

У патанатомічному відділі мирно співіснують смерть і життя: “Вікна” цікавляться, де розташовані традиційні уже у таких випадках відділи чи крамниці із ритуальними товарами.

— Один із наших працівників займається продажем ритуальних товарів, — каже завідувачка. — Адже, у таких випадках убиті горем родичі померлих — розгублені і часто не можуть зорієнтуватися, що їм робити. Намагаємося допомогти, щоб з моргу близьких забирали хоча б у труні.

У патанатомічному відділі не тільки встановлюють причини смерті, але й — допомагають живим. Тут працює лабораторія для прижиттєвої діагностики. Лаборанти досліджують взірці тканин на сучасному мікроскопі та апараті “Мікротом”. Сюди, наприклад, привозять зразки тканин, взятих у пацієнтів під час операції чи — у жінок при огляді у гінеколога. І вже тут досліджують: йдеться про доброякісний чи злоякісний процес.

НЕ НА ЧАСІ

— На початку року ми здійснювали комплексну перевірку Калуської ЦРЛ, — повідомила “Вікнам” начальник Калуського районного управління держсанепідслужби Оксана Ананевич. — Винесли припис про проведення ремонту, зокрема, патанатомічного відділу стаціонару до 1 грудня цього року. Інших суттєвих зауважень до роботи відділу не було.

Однак, наразі морг для міської влади — не пріоритет. Про це на сесії міської ради повідомив і міський голова Ігор Насалик. Він спочатку намагався знайти, звідки можна зняти гроші на ремонт відділу. Однак, після двох невдалих спроб зауважив: спочатку місто займеться живими, а вже потім — мертвими.

— Патанатомічний відділ не ремонтувався упродовж 28 років, — каже Наталія Кінаш. — Але й не ремонтувалася уся лікарня. Тільки з 2010 року, відколи медицину курує місто, у Калуській ЦРЛ розпочалися ремонти. До того часу були відремонтовані дитяча лікарня та пологовий будинок — апгрейд робили “під переселення” (нагадаємо, дитяча лікарня та пологовий будинок були розташовані у різних приміщеннях, але, за рішенням районної влади, були перенесені до Калуської ЦРЛ. — Авт.). На сьогодні уже відремонтовано багато відділів Калуської ЦРЛ: з 2011 року у ремонт лікарні було вкладено більше 13 млн. гривень. На цей рік заплановані ремонти відділу патології вагітних, пологового будинку і частини гінекології — приблизно на 900 тис. гривень. Після цього залишаться невідремонтованими ще частина травматології і пульмонології.

Так, згідно із уточненням до бюджету, для Калуської ЦРЛ на цей рік заплановано 12,1 млн. гривень. Зокрема, 792 тис. гривень — на ремонт приміщень стаціонару, 391 тис. гривень — для реконструкції об’єктів, 100 тис. гривень — для ремонту ліфтів, майже 10,5 млн. гривень — капітальні видатки. Ще 400 тис. гривень коштуватиме ремонт МРТ.

Після того, як у лікарні завершать ремонти відділів, де перебувають хворі, міська влада планує перейти до фізіотерапевтичного, рентгенологічного відділів та приміщення лабораторії. Приблизно у тій же черзі — і патанатомічний відділ, ремонт якого, імовірно, потягне із бюджету трохи більше, ніж у середньому затрачається на відділ. Наприклад, якщо на кожен із відремонтованих уже відділів міська влада витрачала приблизно по півмільйона гривень, то ремонт моргу може обійтися дорожче за рахунок заміни покрівлі.

— Їм там не холодно й не спекотно, — розставив міський голова крапки у пріоритетах.

Справді: небіжчиків не цікавить світська суєта. Інша річ — родичі та близькі, а також — медики, які постійно працюють у, фактично, спартанських умовах. То, може, варто проблеми мертвих і живих поставити хоча б на один щабель?

ВІКНА 13


Коментарів: 1

  • Іван (21:16 09/07/2014)
    Оцінка: +0 / -0 | [IP: 46.149.190.168]

    Нехай міська влада краще організує доставку померлих до моргу у Європейському??? місті

    Залиште свій коментар!

    Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

    Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

    (обов’язково)


    Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
    Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.