«Прикарпаттяобленерго» жонглює тарифами задля маніпуляції споживачем?
Володимир Мулик, "Версії"
Ми постійно чуємо з високих трибун запевнення про те, що в Україні найнижчі тарифи на газ, на електроенергію, на воду й тому необхідно їх невпинно підвищувати. Цього тижня мешканці Івано-Франківська отримали цидулку від ПАТ “Прикарпаттяобленерго”, в якій можна знайти порівняльну таблицю про те, скільки кощтує кВТ електроенергії від ПАТ “Прикарпаттяобленерго” і яка ціна в Румунії, в Польщі, в Словаччині та Чехії.
Глянувши на таблицю наївний споживач побачить, що “Прикарпаттяобленерго” постачає йому електрику за 82 коп, а в Румунії деруть зі споживача 3,59 грн., в Польщі 4,02 грн., в Словаччині 4,78, а в Чехії аж 5,33.
Чому вибрані саме ці чотири країни? Хто його зна, та й не це важливо. Важливо те, що вказаний тариф від “Прикарпаттяобленерго” у 82 копійки – це перша неправда. Насправді, якщо зайти на сайт компанії, то можна побачити наступне.
Для споживачів, які споживають до 100 кВт енергії в місяць ціна складатиме 90 копійок, а якщо більше, то вже 1 гривню 68 копійок. В тій же цидулці зазначено, що в середньому по Івано-Франківській області споживають 148 кВт, а отже плата за електроенергію в середньому вища за 90 коп.
До слова – в Європі, на яку посилається “Прикарпаттяобленерго” ціна на електроенергію не росте в залежності від кількості споживання.
Йдемо далі. Згідно поданої таблиці (за 2016 рік) ми бачимо що ціна за кіловат в Румунії складає (якщо користуватися курсом євро, яким послуговувалося “Прикарпаттяобленерго” – 28,29) 3.56 грн., в Польщі – 3,76 грн., в Словаччині та Чехії – 4,02 грн. Отже, підловили й на другій неправді.
Йдемо далі. Якщо брати мінімальну зарплату (одразу переводимо в гривні) то ми знаємо, що в Україні вона складає 3 200 грн. Мінімальна ж зарплата в приведених чотирьох країнах наступна: Румунія 7 975 грн., Польща – 13 137 грн., Словаччина – 12 615 грн., Чехія – 11 803 грн.
Що ж, коли брати навіть мінімальні зарплати і тариф 1 грн. 68 коп., то виглядає так, що у відсотковому відношенні щодо мінімальної зарплати ми платимо більше. А тут ще одна заковика – на відміну від України, де мінімалку до підвищення в 3 200 грн. отримувало 3,7 мільйона громадян з 10,6 млн. працюючих, а після підвищення ця цифра, як мінімум, подвоїлась, в країнах Європи мінімалка служить точкою відліку, за яку опускатися зась і переважно працюючі громадяни цих держав отримують значно більше.
Тому, гадаю, краще взяти середню зарплату. Отже в Івано-Франківській області це – 5 780 грн., в Румунії – 25 758 грн., в Польщі – 41 472 грн., в Словаччині – 37 395 грн., в Чехії – 48 222 грн. І ось тут, вже наглядно видно, хто ж більше витрачає з сімейного бюджету на електроенергію.
Дивно, що “Прикарпаттяобленерго” не взяло для прикладу Косово, де ціна за кВт якраз складає 1 грн. 68 коп. Щоправда і мінімальна зарплата там більше 5 000 грн. Але ж таке порівняння цілком не вигідне для маніпулювання.
І ще – у наведеній вище таблиці (за 2016 рік, нагадуєм) вказана ціна за кВт в Польщі 0,133 євро. Як вдалося з’ясувати, в 2017 році вона вже складала 0,1 євро, а найвища ціна в ЄС була в Німеччині – 0,13 євро (про рівень зарплат в ФРН говорити не будемо).
Виникає питання – в чому намагається переконати споживача “Прикарпаттяобленерго”? Питання, напевно, риторичне.
Особливо потішив такий пасаж з цидулки: «Висловлюємо Вам подяку, що протягом минулого року користувалися послугами нашого підприємства…».
Від монополіста це звучить як насмішка, бо, на відміну від України, в Європейському Союзі не існує централізованої системи постачання електроенергії. Мешканці багатоквартирних будинків самі вибирають постачальників послуг, які запропонують більш вигідні тарифи.
Наприклад у Німеччині на ринку комунальних послуг існує жорстка конкуренція. Лише електроенергію постачають десятки різних компаній. Споживач може вибирати, яку електроенергію йому будуть подавати у будинок або квартиру. Це може бути електроенергія з ТЕЦ або з атомної станції. Останнім часом великою популярністю користується електроенергія з альтернативних джерел — сонячна, вітрова.
Цікаво, чи витримало б ПАТ “Прикарпаттяобленерго” конкуренцію на такому ринку?
А наразі, в безальтернативному світі постачання енергоносіїв, споживачів можна стригти, як овець, і, в якості втішного призу, приносити цидулки (нехай навіть згідно постанови НКРЕП), з яких все одно випливає, що споживач нікуди не дінеться з підводного човна під назвою «Монополія».
Залиште свій коментар!
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Коментарів: 4
Я по цьому питанню дзвонив на їхню "інформаційну лінію" Ні - бе, ні - ме. І взагалі та їхня лінія неможе надати ніякої інформації, крім показни
не "жонглює тарифами" а чесно заробляє собі на красиве життя. Ми живемо в ринковій економіці, ніхто не заставляє користуватися послугами об
Мабуть гряде значне пiдвищення цiн на ел.енергiю,тому й манiпулюють ,щоб ми почували себе винними,що досi платили найменш за всiх.