Пасху можемо святкувати разом з рештою християн

Категорія: СоціумПереглядів: 931

Католики i православнi розпочали дiалог про те, щоб вiдзначати Великдень в один день. Папа Римський Франциск прийняв пропозицiю об'єднати дати святкування Воскресiння Христового, що надiйшла вiд Патрiарха Коптської Православної Церкви.

Таку iнiцiативу вже пiдтримали Патрiарх Константинопольський Варфоломiй I, а також Патрiарх Антiохiйської Православної Церкви Iгнатiй Єфрем II, пише "Експрес". I хоча прес-служба Ватикану наразi цього не коментує, релiгiйна громада всього свiту надала таким намiрам значення справжнього прориву в iсторiї Церкви. Навiть бiльше, Папа Римський, звертаючись до священикiв пiд час мiжнародних реколекцiй, уже заявляв, що католики готовi вiдмовитися вiд визначення дати Великодня згiдно зi своїми обчисленнями, щоб усi християни святкували Пасху разом. Тож у чому полягатимуть труднощi на шляху до визначення однiєї дати святкування Пасхи? I чому взагалi цi дати наразi рiзняться?

— Це надзвичайно позитивна й потрiбна iнiцiатива, зважаючи бодай на той факт, що ранiше Пасху вiдзначали в один день як католики, так i православнi, - пояснює Дмитро Степовик, доктор богословських наук, професор, академiк Академiї наук вищої освiти. - Але в ХVI столiттi Папа Григорiй ХIII започаткував реформу, у результатi якої вiдбулася змiна юлiанського календаря на григорiанський. До таких змiн вдалися не всюди й не одразу, примiром, у Росiї лише пiсля революцiї запровадили новий календар, однак тiльки у свiтське життя, натомiсть церковний календар так i базується на старому стилi. Тому дати святкування уже давно перестали збiгатися. Варто додати й те, що сучаснiй молодi дуже важко розiбратись у таких тонкощах. Через це виникають геть несподiванi питання, на кшталт, невже Iсус Христос двiчi народжувався i двiчi воскресав? Зрештою, такий рiзнобiй у датах основних у роцi свят вiдштовхує вiд християнства багатьох людей. Хтось повинен взяти на себе iнiцiативу об'єднання календарних пасхалiй. На це зважився Папа Франциск, який є доволi прогресивним.

— Це важко буде зробити?

— Для цього потрiбне повне узгодження догматичних настанов Православних Церков та Римо-Католицької Церкви. Позицiя Православної Церкви щодо засад формування календарної пасхалiї непохитна - дата Пасхи має припадати на недiлю пiсля першої весняної повнi й не може збiгатися з Песахом. Тодi як у римо-католикiв таких вимог немає, а православнi дуже схильнi до конфлiктiв на цьому грунтi.

— До речi, в УПЦ (МП) вважають недоцiльним перегляд дати святкування Великодня, про що заявив єпископ Iрпiнський Климент. Тож який може бути механiзм узгодження такого важливого питання?

— Для цього можуть зiбрати Ватиканський вселенський собор (востаннє таке було всерединi минулого столiття) або створити загальну католицько-православну комiсiю, в основi роботи якої будуть дискусiї та зустрiчi, де мають звучати основнi аргументи, конструктивнi пропозицiї. У кращому разi це питання можна вирiшити впродовж року, у гiршому - процес розтягнеться на невизначений термiн. Проблема в тому, що найбiльше спротиву буде з боку Москви, саме московськi православнi можуть стояти до кровi, вiдстоюючи свої догми. Тодi як, наприклад, Балканська Православна Церква ще в минулому столiттi перейшла на новий календар, вiдтак Рiздво там святкують, як i римо-католики, 25 грудня. Крiм того, деякi Православнi Церкви в Захiднiй Європi вже святкують Пасху разом iз Римом. Допомогти знайти спiльне рiшення може й Греко-Католицька Церква (мова, зокрема, про українську, найбiльшу), яка має православний обряд, але визнає притiм над собою Папу Римського. Можливо, саме її аргументи будуть найбiльш прийнятними (якщо Москва погодиться на участь УГКЦ в обговореннi такого питання).

Загалом можливий варiант, що всi Церкви дiйдуть згоди, всi (зокрема, УПЦ (КП), УАПЦ, Бiлоруська Православна Церква), крiм Московської, - i тодi вона залишиться в повнiй iзоляцiї. Але рано чи пiзно i там звернуть увагу на той факт, що весь свiт вiдзначає Пасху в один день, а вони - в iнший.

Основна ж умова таких змiн полягає в дотриманнi iстинно християнських засад. Потрiбно згадати, як поводились апостоли - вони змiнювали свою точку зору, коли розумiли, що помилялись. Тож, якщо буде досягнуто порозумiння у питаннi спiльної дати святкування Великодня, згодом можна буде зробити спiльним святкування Рiздва Христового. Можливо, i тут православнi погодяться вiдзначати це велике свято 25 грудня.

 

Вісті Калущини 0


Залиште свій коментар!

Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

(обов’язково)


Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.