Олій пахне здоров’ям. У Новиці майстри відроджують давнє ремесло

Категорія: СоціумПереглядів: 1403

Парфуми мають бути із Франції, макарони з Італії, а олій — лише з Новиці», — стверджують у селах Калуського району. Корисну олію з льону на Прикарпатті роблять лише на Калущині — в селі Новиця.

Мирослав і Теодозія Кучераки з Новиці вже понад 40 років виготовляють льняну олію, місцеві кажуть — олій. В останні роки лише уздовж їхньої вулиці з’явилися три нові олійниці. Люди купили станки, дехто зробив сам — і бізнесують. Тішаться, мовляв, най роблять, бо то корисно, хоч якийсь заробіток і традиції бережуться. Досі Кучераки були єдині. Знають, як робили колись їхні батьки, діди.

Ґазди підготували для роботи  хустку й халат. Кажуть, вдягати, бо добряче пропахнемося. Ведуть в олійницю, яка у них в гаражі. У пана Мирослава «руки з того місця ростуть», то й зробив сам усю механізовану конструкцію. Вона майже сама працює, а він лиш наглядає. Каже, з година роботи і є перша літра олію, мовляв, не те що колись.

«То треба було чи не цілу добу наробитися, — говорить Кучерак і лагодить перший станок, який перемелює льон на муку. — Раніше мололи вручну, на такій січкарні чи в дерев’яній ступі. Тяжко було».

Чоловік засипає з відра у станок золотисте насіння льону. Закуповують його в орендаторів з Богородчанського району та з Рогатина. У селі не сіють уже давно.

«За колгоспу били олій крадькома, — пригадує чоловік. — Десь сусіди близькі приходили, тишком і їм робили. Бо запитали би: а де льон взяв, а домкрат, а метал на станки? Не можна було. А то десь як вдасться купити мішок того лену в бригадира, то добре. Вже є, що їсти на піст усій родині».

Нині мішок льону — десь 40-45 кілограмів. З нього виходить приблизно 15 літрів олії та вісім макухів. Це такі брикетів, які лишаються після вичавлювання. Його варять худобі. Корисне й для тварини. Кажуть, корова на літру молока більше дає.

Висипаємо муку у другий станок, заливаємо літром окропу та вимішуємо в однорідну масу. Поки не стане глевким, мазким і не злипнеться в один шматок — палюшку, як каже Теодозія Кучерак — пані Дозя.

«Я раніше вимішувала вручну. З півгодини. Деколи до мозолів, — пригадує жінка та спостерігає за процесом. — Ой, як згадаю! Люди робили собі й на продаж. Ми теж возили продавати. Цьогоріч уже ні. На базарі чвертка олію вартує 25-30 гривень. Наші возять на Долину, Стрий, Моршин, Трускавець. Там ніхто не робить такого. Розмітають, як чують, що з Новиці. Жінки розказували, що якісь перекупки видавали себе за наших. Підійшли й кажуть, а чия ти будеш з Новиці? Та жінка й зізналася, що так каже спеціально, аби олій брали».

Внизу станка відсуваємо дверцята, перемелена маса випадає у чисте відро. Звідти її треба кинути на великий чавунний казан і обсмажити. Запахло чимось дуже смачним.

Жінка помішує масу двома дерев’яними лопатками, поки не стане, як пісок. Дуже майстерно це у неї виходить. За роботою розказує, що били олій переважно на піст — Різдвяний, на саме Різдво, як одна з головних страв, на Великодній піст.

Розказує, що як нарізати свіжої капусти з цибулькою, полити олієм — пальці можна з’їсти. А голубці, які смачні, а вареники з картоплі!

«Наші онуки люблять просто хліб вмакати і так їсти, — сміється пані Дозя. — Вони нам тут допомагають».
«Ще трошки треба підсмажити, — контролює процес пан Мирослав. — Нам мама варила дрібоньку бульбу. Макітру в брайтуру (духовку), аби підсохла трохи. Далі чуть-чуть олієм поливала, не так, як ми зараз — багато, бо то було дуже дорого. Так було смачно. Мамі нині 98 років. Ще до церкви без палички ходить. Має 21 правнук і дев’ятеро праправнуків!».

«Може, то все олій» — жартуємо. «Може й олій – він має цілющі властивості», – сміються Кучераки. Льняна олія знижує рівень холестерину в крові, очищає судини, зміцнює імунітет, покращує зір, запобігає розвитку цукрового діабету. У кого проблеми з печінкою, підшлунковою — помагає.
«Чоловік із Сівки Калуської приїздив, був на операції — проблеми з селезінкою, шлунком, — розказує пан Мирослав. — То він по ложці натщесерце пив олій холодного віджиму — не обсмаженого. Добре чується. Жінка одна для сестри брала — у тої онко. І здоровій людині для профілактики добре. От, у мене опік. Помастив – заживає швидко».

Підсмажений льон вигрібаємо у шовковий мішок і під прес, поки з отвору у білий баняк не потече олій. Запах ще інший. Ще смачніший. Пані Дозя кличе до хати, мовляв, робота зроблена, а воно най тече.

Жінка порається на кухні, витягує паруючі вареники, приносить олій, який начавили разом. Наливає у скляну миску. Він густуватий і такого кольору, як мед. Тепер можна й скуштувати те, що наробили. Дуже смачно.

Репортер 0


Коментарів: 4

  • Анонім (09:29 17/02/2018)
    Оцінка: +4 / -0 | [IP: 176.121.10.52]

    просто прекрасна стаття - побільше таких статей про плетіння личаків або як видовбувати постоли, про льон можна і домоткані сорочки робити,

    • Роман (23:02 18/02/2018)
      Оцінка: +0 / -0 | [IP: 91.241.118.246]

      Нажаль ви праві - Україна та деградація є синонімами!

    • ББА (01:07 19/02/2018)
      Оцінка: +0 / -0 | [IP: 2.221.199.60]

      ну все таки кріпацтво - це таки іцконна рюцкє скрєпа

    • я (16:01 19/02/2018)
      Оцінка: +0 / -0 | [IP: 188.163.29.22]

      ми не бидло ми не казли

    Залиште свій коментар!

    Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

    Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

    (обов’язково)


    Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
    Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.