Кожен четвертий медик у Калуші може бути скорочений
Торік у калуській медицині запахло реформами: тими, що насаджують “зверху”, і тими, які розпочали знизу. Цей рік має стати піком їхнього втілення. Адже досі стала медична система має зазнати кардинальних змін. Уже цього тижня у Калуші зареєстрували перший Центр первинної медико-санітарної допомоги, який призведе до знищення дитячої поліклініки та жіночої консультації — у тому вигляді, у якому вони сьогодні існують. Міська влада, між тим, шукає для Центру нове приміщення, а у старому мріє обладнати діагностичний самоокупний “штаб”. Цьогоріч грунтовні зміни торкнуться і стоматології. Водночас, грошей на фінансування медицини настільки мало, що, якщо дотримуватися бюджетних призначень, то доведеться скоротити кожного четвертого медика.
Цей рік обіцяє бути фінансово ще складнішим, ніж минулий. Згідно із показниками проекту Державного бюджету на 2014 рік, для медицини Калуша і Калуського району передбачено загалом 74 млн. гривень. Це — на 25,7 млн. гривень менше, ніж потрібно для фінансування обов’язкового мінімуму (зарплата, харчування, енергоносії тощо. — Авт.). Адже тільки заробітна плата потягне майже на 81 млн. гривень.
— Якщо би привести штати у відповідність до коштів, які уряд планує для Калуша, то довелося б скоротити близько чверті медичних працівників, — запевнив “Вікна” в. о. заступника міського голови Василь Турчин.
Влада скорочень практично не планує, але буде жорстка оптимізація й реформація галузі.
Цього або максимум — наступного року районна лікарня як така може зникнути. Адже з утворенням на базі медичних закладів на вул. Каракая районного Центру первинної медико-санітарної допомоги, відділення районної лікарні відійдуть до структури Калуської ЦРЛ, а скорочення, очевидно, торкнуться адміністрації райлікарні.
До того ж, влада і надалі застосовуватиме систему безкоштовних відпусток. Їхня кількість за минулий рік зросла у рази: якщо у 2012 році у безкоштовних відпустках побували загалом 324 працівники упродовж 1764-х днів, то вже у 2013 році кількість медиків, які скористалися безкоштовними відпустками, зросла майже уп’ятеро. Зекономили — не цілих півмільйона минулого року і ще 177 тис. гривень — у 2012 році. При цьому у розрахунки не включена “швидка”: впродовж літа “відпочивала” одна бригада “швидкої”, і на цьому планували зекономити близько 60 тис. гривень.
При нагоді медичні заклади переходитимуть лише на ургентний режим роботи — наприклад, під час “затяжних” вихідних чи святкових періодів.
Оптимізація торкнеться і стоматології: для цієї ланки медицини влада готує цілу програму. Зміни не торкнуться стоматхірургії, проте лікувальна стоматологія буде реформована.
— Лікувальна стоматологія залишиться безкоштовною для дітей та соціально незахищених верств населення. Інших стоматологів плануємо перевести на госпрозрахунок. Такі лікарі, наприклад, матимуть чверть ставки, а решту змушені будуть собі заробити. При цьому вони не платитимуть за оренду, проте відшкодовуватимуть витрати на електроенергію, вноситимуть фінансову частку на розвиток стоматполіклініки, — прогнозує Василь Турчин.
Реформи у стоматології почалися ще торік: міська влада скоротила госпрозрахункове ортопедично-лікувальне відділення Калуської стоматполіклініки. При цьому бюджет взяв на себе заборгованість, яка утворилася від функціонування відділення — 137 тис. гривень.
— З нового року у стоматполіклініці буде лише один зубопротезувальний кабінет, який на пільгових умовах обслуговуватиме мешканців міста. Якщо районна влада віднайде кошти, тоді мешканці сіл також користуватимуться пільгою. Інакше — оплачуватимуть повну вартість, — запевнив Василь Турчин.
“ЦЕНТРальна” реформа
Якщо минулий рік про реформу галузі охорони здоров’я, яку запланувала держава, лише говорили, то вже з цього вона обіцяє набрати повних обертів.
— У Калуші та районі будуть створені Центри первинної медичної допомоги: міський — на базі міської поліклініки, районний — на базі районної лікарні на вул. Каракая, — повідомив голова Калуської РДА Василь Петрів. — У склад районного первинного Центру увійдуть ФАПи та амбулаторії. У Калуському районі будуть додатково створені дві амбулаторії: у Пійлі та Боднарові. Плюс до того — у Голині буде створений пункт розташування карет швидкої і невідкладної медичної допомоги.
Ці зміни передбачені розпорядженням голови ОДА Василя Чуднова “Про затвердження Плану реформування галузі охорони здоров’я області на 2014-2015 роки”. Однак, місто на пропозиції області — не погоджується.
— Цього року, як і попереднього, медицина фінансуватиметься із міського бюджету. Тому місто не згідне із пропозиціями про створення амбулаторій у Пійлі та Боднарові. Якщо район хоче і має кошти — нехай створює, — апелює Василь Турчин.
Фактично, міська влада повністю розкритикувала розпорядження голови ОДА, яке стосується Калуша. У місті не згідні і з тим, що, згідно із розпорядженням, на Калущині заплановано функціонування двох лікарень: Калуської ЦРЛ на 550 ліжок та Калуської лікарні планового лікування — на 145 ліжок. Також, твердить Василь Турчин, місто не подавало пропозицій про створення консультативно-діагностичного центру, про який йдеться у розпорядженні.
— Має бути одна лікарня — Калуська ЦРЛ — із відділами на вул. Каракая, — наполягає Василь Турчин.
Згідно із розпорядженням, у калуських лікарнях має “зникнути” 15 ліжок. Але якраз це, вважає Василь Турчин, проблемою не є.
Однак, ці реформи — на перспективу. Найближче майбутнє для міста — це створення Центру первинної медико-санітарної допомоги: міський Центр цього тижня вже зареєстрували. Він працюватиме на базі Калуської міської поліклініки й очолюватиме його діючий головний лікар поліклініки — Михайло Гаврилишин.
На першому етапі міська поліклініка змінить тільки вивіску. Поступово змін зазнають і штати. Адже, нагадаємо, реформа, задумана державою, запроваджує п’ять рівнів медичної допомоги: первинну — допомогу лікаря загальної практики сімейної медицини за місцем проживання у центрах первинної медичної допомоги; вторинну — лікування вузькопрофільними спеціалістами у консультативно-діагностичних центрах; третинну — лікування складних хвороб у вузькоспеціалізованих установах; екстрену — у разі загрози життю че-рез травми, серцево-судинні хвороби, тощо; паліативну — допомогу та полегшення страждань пацієнта на останніх стадіях невиліковних хвороб.
До штату міського Центру увійдуть фахівці із дитячої поліклініки (аналогічно — і до районного Центру. — Авт.) та жіночої консультації. У результаті приміщення дитячої поліклініки звільниться, а жіноча консультація стане дільницею Центру.
— Зрозуміло, що для таких задумів приміщення міської поліклініки — замале. Тому думаємо про те, щоб перенести Центр. Як варіант — у приміщення колишнього дитячого садка на вул. Пушкіна, де нині базуються ЖЕО №4 та — “Добродія Калуська”. Якщо місто знайде куди перемістити ЖЕО, тоді можна починати ремонтні роботи, — каже Василь Турчин. — При Центрі буде і денний стаціонар, причому його плануємо суттєво розширити: з 30-ти ліжок, які є на сьогодні, хоча б до 100.
По звершенні цих планів міська влада подумає про реалізацію наступних. Приміром, у приміщенні, яке звільниться від переїзду міської поліклініки, можуть організувати діагностичний центр. У перспективі — самоокупний.
У будь-якому випадку рік обіцяє бути складним: на фоні хронічного безгрошів’я місто втілюватиме масштабні реформаторські задуми, очевидно, стягуючись з усього, аби провести необхідні ремонти та задуману оптимізацію. По той бік барикад потрапляють медичні працівники та пацієнти. Адже, фінансуючи, з одного боку, велику програму безкоштовної медицини, закуповуючи дороге обладнання, влада продовжує “різати” та згортати фінансування інших медичних потреб та відправляти медиків у безкоштовні відпустки. Торік, коли у безкоштовні відпустки пішли 1100 бюджетників, міський голова відмовився рахувати економію коштів, бо то був “протест, а не економія”. Однак, у кулуарах бюджетникам обіцяли компенсувати відпустку за власний рахунок іншими виплатами. Медикам компенсацій не обіцяють — на них просто не вистачає грошей. І цей факт не перекриють жодні масштабні реформи, адже їхньою рушійною силою є люди. У Калуші — це ті, яким цьогоріч не вистачатиме 3-місячного фонду заробітної плати. І на них ще й економитимуть.
Вікна
Залиште свій коментар!
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Коментарів: 9
Пакращення!
най скорочують від них ітак толку майже нема , на робочому місці їх не застанеш лиш ходять в зад перед і каву пють
що - ВСІ ?
а що ні.........80 відсотків
та ні - а шо , уже й спитати не можна ?
для чого колись продали дитячу лікарню?, а щоб тепер вселитись в ЖЕО!!! Дурні !!!!
Шановний, Гикач!
Якби ви знала як ці люди літають за якісь паршиві 1000 грн я думаю ви б змінили свою думку, а на рахунок кави не суперечу для то
ганьба