Колектив «Дзвонів Підгір’я» відвідав музей Калущини

Категорія: Культура -> ІсторіяПереглядів: 3112

Минулого тижня колектив редакції газети «Дзвони Підгір’я» побував з екскурсією в історико-краєзнавчому музеї Калущини та арт-галереї. Майже всі молоді люди, з яких складається наш колектив, побували тут вперше. Враження в екскурсантів склалися якнайкращі.

 

Директор музейно-виставкового центру Уля­на Паньо ознайомила го­стей з виставками, які за­раз експонуються, провела у підвал, де музейники пла­нують втілити нові проек­ти. Зокрема, думають ство­рити лабораторію, адже Ка­луш здавна відомий вироб­ництвом калійних солей. За словами Уляни Паньо, тут школярі матимуть змо­гу проводити різноманітні досліди.

Неабиякі враження ек­скурсанти отримали від виставки стародруків та ікон, яка діє тут з почат­ку місяця й присвячена 100-річчю церкви свято­го Архистратига Михаїла. Вони із цікавістю огляну­ли старовинні книги Бо­гослужбового призначен­ня та дві інвентарні кни­ги калуської церкви за 1927-й та, ймовірно, 1934-й роки.

– Богослужбові книги, представлені на виставці, датуються від 20-х років XVII століття до кінця XIX століття, – повідомила Уляна Паньо. – Більшість книг має двоколірний (чорний і червоний) друк, орнаментальні прикраси та зображення на релігійну те­матику. Деякі – видрукувані на так званому «черпано­му» папері*. Всі видання – церковнослов’янською мовою. Цікавими для вив­чення є рукописні замітки на полях і форзацах книг, парафіяльні печатки, фраг­ментарна реставрація, прав­ки в тексті. Ці експонати – новий матеріал для місцевих дослідників.

Виставлені тут також ікони з фондів арт-галереї та резиденції церкви. За словами директора музейно- виставкового центру, це традиційні для Галичи­ни першої половини ХХ століття образи, друковані на папері. Колись такі бу­ли чи не в кожній хаті, а зараз вони зникають, і невдовзі можуть піти в не­буття.

Не менш захоплено відвідувачі сприйняли вистав­ку робіт члена Національної спілки художників Богдана Губаля з Івано-Франківська, яка демонструється в арт- галереї. Найбільше їх вра­зили гобелени майстра. Дех­то з молодих людей навіть висловив думку, що коли буде мати власне помеш­кання, обов’язково придбає до нього такий витвір творчих рук.

Екскурсія в музей Калу­щини та арт-галерею стала початком відвідин колек­тивом «Дзвонів Підгір’я» всіх музеїв, які нині діють у Калуші.

Своїми враженнями поділилася журналіст Тетя­на Курташ:

– Пам’ятаю, як в школі нам доволі часто влашто­вували схожі екскурсії. Та тоді ми ще не розуміли всієї суті мистецтва і про­сто раділи, що замість уро­ку походимо музеєм. Тепер це все сприймається зовсім інакше. Тому, відвідавши історико-краєзнавчий музей Калущини та арт-галерею, я була приємно вражена. Мені було неабияк цікаво розглядати Богослужбові стародруки та ікони, слу­хати їх історію. Також надзвичайно приємно, що працівники музею дбають про його розвиток, про­водять виставки та бере­жуть культурну спадщи­ну для нащадків. Напри­клад, одним із завдань, які ставлять наразі перед со­бою музейники, є створен­ня хімічної лабораторії, де школярі б могли проводити різні досліди. Як на мене, це чудова ідея! Загалом вра­ження від екскурсії музеєм склались якнайкращі.

Розповідає випусковий редактор Олеся Троян:

– Похід у музей Калущи­ни запам’ятається хороши­ми враженнями. Я дізналась про історію церкви святого Архистратига Михаїла, про ікони, які характерні нашій місцевості. Незабутнім бу­ло побачити книги XVIІ століття, сторінки яких наче підсвідомо переносили мене у ті далекі часи. Надовго в моїй пам’яті залишаться побачені вишиванки. Коли дивилась на українські ко­стюми, речі побуту, уявляла життя минулих поколінь. У підвальному приміщенні знаходились фотографії на­ших прародичів. З побаче­ного можна було зрозуміти, як виглядала калуська сім’я, в що вони одягались, як працювали. Також було цікаво дізнатись про ство­рення перших осередків су­часних дитячих садочків. Та найбільше мене вразила арт-галерея. Виставка кар­тин художника Богдана Гу­баля дивувала різновидом композицій. Рука творця вміло поєднувала відтінки кольорів у кожній роботі. Я думаю, що це вміння є основою в таланті худож­ника. Дивилась на його ро­боти, і емоції переповню­вали мене, уява поринала в сюжет картин.

– Похід до музейно-виставкового центру приніс мені багато незабутніх вра­жень, розповідає редактор Вікторія Сабат. – Так як я не корінна жителька Калу­ша, для мене було надзви­чайно цікаво дізнатись про місто, де я живу і працюю. Особливо заінтригувало мене підвальне приміщення. Там продемонстровано історію Калуша як промислово- індустріального міста. Що, до речі, дуже цікаво! Ще мені дуже сподобалась ди­ректор музейно-виставкого центру Уляна Паньо. Во­на справжній знавець своєї справи.

Журналіст Вадим Клим має свою точку зору:

– Скажу чесно, що я ду­же рідко відвідую виставкові зали, експозиції чи музеї. Не через те, що в мене обмаль часу, а просто через те, що не сильно мене цікавить та­кого роду заняття. Причи­ни цього – в моїх поглядах на життя, мистецтво і т. д. Але коли я все ж таки по­трапляю на якусь виставку або йду в музей, то стара­юсь по максимуму почерп­нути для себе інформацію і сформувати свою власну точку зору на побачене. Тому що дуже рідко мені вдається зрозуміти, що хотів сказати автор у сучасному мистецтві (як, мабуть, і ба­гатьом із нас). З того, що я побачив у Калуській арт- галереї, мене зацікавило майже все. Як і церковна тематика першої частини нашої екскурсії, так і влас­не сучасне бачення світу в роботах Богдана Губаля. Ну, а історія Калуша, – це завжди дуже цікаво! Адже найбільше захоплює те, ко­ли ти дізнаєшся, хто ходив сотні років назад тими ву­лицями, якими ходиш зараз ти. Але й не менш вражає, хто жив в тих самих будин­ках, де мешкають, напри­клад, твої родичі.

– На екскурсії в музеї Калущини та арт-галереї мене найбільше зацікавили і вразили картини Богдана Губаля. Коли дивишся на акварелі, таке відчуття, ніби те, що зображено на них, знаходиться в телевізорі. Ад­же композиції чітко видно. Не потрібно ламати голову, що це таке. Щодо пастелей, то тут вже можна пофанта­зувати. Його гобелени – це ручний витвір мистецтва, в якому вдало поєднані май­же всі відтінки кольорів. І все це створювало навколо мене хорошу атмосферу, да­вало позитивний настрій. Емоції від побаченого про­сто переповнювали! – захо­плено ділиться враження­ми коректор Ксенія Ісаєва. – Не менш цікавими були й ікони з церкви святого Архистратига Михаїла. У підвальному приміщенні сподобалися різні колби, там є навіть друкарська машин­ка. Приємно, що ці скляні посудини робили калуша­ни. З розповідей директо­ра музейно-виставкового центру Уляни Паньо я дізналася багато нового та цікавого.

Підсумок нашим відвідинам підбила технічний редактор Маріанна Поваж­няк:

– Місто – формація, яка має структуру не стільки матеріальну, скільки культурно-сакральну. Місто має свої координати, напрямки та межі в системі інших са­кральних об’єктів, природ­них чи рукотворних. Сер­цем міста є Храм. Місто орієнтується відносно своїх легендарних прототипів, на­приклад, Єрусалима, Кон­стантинополя, Рима тощо. І, звичайно, історія міста повинна відображатися в міфах про заснування, Бо­жественне обітування та йо­го величних героїв. Ми, ка­лушани, в певній мірі си­роти, оскільки ніхто не намагається реконструюва­ти Калуш як Місто. Тому за всією тією містечковою історією, якою краєзнавці намагаються заповнити наш духовний вакуум, закрадається думка, що жи­вемо ми в «калюжі». Що в Калуші віками збирались окремі купки поселенців, у яких недостатньо було волі до єдиної процвітаючої гро­мади. Я хочу сказати, що історико-краєзнавчому му­зею Калущини є куди рости. Наразі найцінніший «ек­спонат» музею – його ди­ректор Уляна Паньо, жінка енциклопедичних знань та хорошого історичного сма­ку. Сподіваюсь, що їй ста­не часу, коштів і бажання, презентувати Калуш так, щоб було зрозуміло, зара­ди чого ми живемо на землі калуській.

Дарія ОНИСЬКІВ

Дзвони підгір'я 15


Коментарів: 3

  • yurko (17:56 22/11/2013)
    Оцінка: +14 / -0 | [IP: 46.149.181.94]

    Цікаво виходить. Стільки людей відвідало музей і ніхто не побачив, що там от-от стеля впаде на оті "чудові експонати".

    Дивно воно якось. Як ди

  • yurko (17:57 22/11/2013)
    Оцінка: +12 / -0 | [IP: 46.149.181.94]

    Прямо друге пришестя радянської преси cenzore

  • Серж Вальдемарович (17:15 25/11/2013)
    Оцінка: +4 / -0 | [IP: 213.160.140.5]

    Оце подія.Незабаром вони відвідають магазин, базар і т. д. Михасю напиши про це в своїй колонці редактора.

    Залиште свій коментар!

    Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

    Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

    (обов’язково)


    Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
    Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.