Як мене приймали в піонери
Я дуже добре вчилася в школі, та, мабуть, як і в кожного учня, були вчителі, котрі відверто мене не любили. Фізкультурник, приземкуватий холостяк, за те, що не мала спортивної форми. Відповідні записи він регулярно робив в моєму щоденнику, до якого вдома ніхто й заглядав. Та це було так собі, «притирка», причина полягала в іншому. Деколи він заміняв на уроках «фізичку» (фізкультура й фізика – хто сказав, що тут нема спорідненості, ха-ха?) і видавав часом такі пасажі, що не прокоментувати їх вголос було просто неможливо.
Тут слід обмовитися, що як на свої недорослі роки я завдяки природній допитливості надто багато знала того, чого не можна було знати дитині в шістдесяті роки минулого століття. Знала про «єдину соборну Україну», «синьо-жовтий прапор», «золотоверху Софію». Знала страшні слова «забрали», «вивезли», «пропав» – відповідно про Сибір, Караганду. Та ще – «втік», «не дається чути» – про тих, кому вдалося перебратися до Америки, Канади чи Франції. Знала й те, що під страхом «язик відріжу» про це ніде ані писнути не можна. Але в голові те все крутилося...
Вдома у нас нещадно критикувалися мої шкільні підручники з читання: і за більшовицько-пропагандиську їх спрямованість, і за невдалий підбір текстів для дітей, і в багатьох випадках не вельми грамотну писанину радянських поетів-«класиків». Все це також моталося в моїй голові, пересівалося. Та ще я вже напевне усвідомлювала, що головне в цьому житті – рід, Україна, Бог. В такому ж руслі мали навчати дітей у школі, були переконані мої рідні.
Тож я навіть не уявляла, як переживуть удома мій показовий прийом в піонери. З жовтенятською зірочкою скільки було нервових переживань, та якось вже змирилися, тим паче, що за прикладом хлопців я приспособилася пришпилювати її під комір сукенки по дорозі додому. Але галстук – «шматок червоного стягу»... Я не знала, як моя мама те пережиє і наперед тряслася.
В той «урочистий» день мене просто не пустили до школи. В школі якось те зам’яли (що мали робити?). Вожата на перерві сказала, що десь за тиждень поїдемо з нею в район, де з’їдуться такі ж «неприйняті» з усіх інших шкіл – там і пов’яжуть нам галстуки. І... мене знову на той час не пускають до школи. Кілька днів вже не ходжу. Вдома боюся рідних, в школі – вчительки, директора, піонервожатої. А вже травень – скоро річні оцінки виставлятимуть. Я йду на похвальну грамоту. І – не піонерка!
Що було далі? Мусила таки йти до школи перелякана без вини винувата дитина. В той же день на великій перерві мені й пов’язала галстук вожата, прийняли, сказала, в районі заочно.
Йду додому з усіма іншими дітьми уже з галстуком на шиї, повертаю на свою вулицю. Бузок цвіте, сонце гріє, на горбку гурток молодиць зібрався, поміж якими і моя мама. Бачить вона червоний піонерський галстук на мені і – міниться її лице, аж темніє. Не володіючи собою, підбігає до мене, зриває «ленінську хустину» і рве на клапті, ніц не мовлячи. І як зараз йти додому? І як завтра йти до школи?..
...Шкільну похвальну грамоту я отримала, і галстук піонерський знов звідкись у мене узявся. Була я вже надалі обачна. Відразу ж за мостом ховала його до течки у потайну кишеньку. Був він у мене все пом’ятий, ніби гофрований, бо праний потай власноруч і не напрасований, як в інших…
Треба й те сказати, що особливим форсом у наших хлопців вважалося витерти-випуцувати собі галстуком черевики. Мої однолітки називали його поміж собою «червоною шматою», «зашморгом» та іншими недобрими словами.
Ольга КУРМАН
Залиште свій коментар!
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Коментарів: 2
Проблема не вартувала навіть думати про неї . Теж був піанєрам але мені ( та й моїм однокласникам ) було до одного місця ті налигачі чи піанєр
Ольго Курман-ну, Ви мила,видали себе за таку рафіновану школярку 60років, Тільки не Ви одна учились в тих роках 20 століття,а ще покійна Оля Кі