Гуманне поводження з тваринам вимагає серйозного фінансування
Минулої п’ятниці у ПК «Мінерал» відбувся круглий стіл, присвячений темі гуманного поводження з безпритульними тваринами. У заході взяли участь представники громадських організацій, комунальних служб міста, медики, освітяни, представники ветеринарної служби.
За словами заступника міського голови Галини Романко, після того, як відома захисниця тварин, французька акторка Бріджит Бардо звернулася з листом до Президента України щодо неприпустимості жорстокого поводження з тваринами, уряд дав доручення Міністерствам розробити плани дій з недопущення таких проявів. Зокрема, Міністерство внутрішніх справ має виявляти випадки жорстокого поводження з тваринами і притягувати порушників до відповідальності, Міністерству регіонального розвитку доручено провести інвентаризацію безпритульних собак. У світі, підкреслила Галина Романко, є величезний досвід гуманного поводження з безпритульними тваринами і його треба переймати.
Загалом проблема безпритульних тварин у місті є традиційно гострою. З одного боку — калушани, які потерпають від агресії собак і вимагають від міської влади втрутитися й вирішити проблему, з іншого — люди, які стають на захист тварин і активно працюють у цьому напрямку. Без сумніву, більшість проти жорсткого поводження з тваринами і їх знищення і водночас хоче, щоб на вулицях міста не було зграй бродячих тварин. Проблему безпритульних тварин у Калуші обговорювали неодноразово, виносили рекомендації, щоправда акцент здебільшого ставився на зменшенні популяції безпритульних тварин. Але відчутних змін наразі немає. Тепер основна увага саме на гуманне поводження з тваринами.
Калушанка Оксана Іваськів постраждала від укусу бездомного собаки. За її словами, це сталося у червні. Причому, як виявилося, вже є одинадцять випадків укусів людей саме цією твариною. «Я проти вбивства собак, але коли собака кусає усіх підряд, люди бояться за своїх дітей, рідних, треба щось робити», — зазначила вона.
Загальновідомо, що укуси тваринами — не лише травма, але й ризик інфікування вірусом сказу. Профілактиці цього смертельно небезпечного захворювання традиційно приділяється велика увага, усі постраждалі від укусів невстановлених, бродячих собак підлягають профілактичному щепленню. За словами медиків, протягом трьох місяців людина має прийняти шість ін’єкцій. Лікування недешеве, один укол коштує близько 60 грн.
За даними багаторічних спостережень, щороку за медичною допомогою з приводу укусів тваринами звертається 200-210 жителів міста і району. У Калуші за 10 місяців року зафіксовано 128 випадків укусів, у 90 з них — люди постраждали від домашніх тварин. Така тенденція спостерігається і на рівні області, і на державному рівні. У Калуші найбільше укусів на території дільниці №1 (колишній перший ЖЕО, 53 випадки, з них 7 бродячими тваринами), №6 (24, з них 14 — бродячими) та №5 (19, з них 14 бродячими). Традиційно небезпечні місця — території ринків і навчальних закладів. Медики радять звернути увагу не лише на бродячих собак, але й на дотримання власниками домашніх тварин правил їх утримання. На жаль, правоохоронців, на яких покладена функція виявлення випадків жорстокого поводження з тваринами і порушень правил їх утримання (вигул без намордника, повідка), на круглому столі не було.
Безпритульні тварини на вулицях міста — це наслідок безвідповідальності їхніх колишніх господарів. Тому для комплексного вирішення цієї проблеми важливо проводити роз’яснювальну роботу. Якщо хтось хоче завести собаку, він зобов’язаний зважити, чи дозволяє це зробити площа квартири, чи буде можливість прогодувати тварину, коли вона виросте, тощо. Популяція безпритульних тварин зростає і за рахунок природного приросту. Найдієвіший і гуманний спосіб впливу на цей фактор — стерилізація тварин. Але для цього потрібні кошти і притулок, де їх можна буде утримувати.
Протягом чотирьох років, до 2010 року у місті діяла програма скорочення популяції безпритульних тварин. Але її фінансування було мізерним — з міського бюджету виділили всього 13 тис. грн., і за ці кошти до притулку (а місце під його облаштування виділили на території старого калійного) підвели воду. Свого часу, у 2010 році, у крамницях міста встановили скриньки для збору пожертв на утримання притулку, тоді вдалося зібрати всього 963 гривні.
Сьогодні притулком займається громадська організація «Захист тварин». Кілька активістів самотужки намагаються допомогти тваринам, але без підтримки вони не можуть витримати ні фізично, ні матеріально, ні емоційно. Голова ГО «Захист тварин» Ольга Тарханова зазначила: організація утворилася з метою запустити справу, в розрахунку, що до неї підключаться жителі міста і влада. Але допомоги жодної немає. Так, у міському бюджеті минулого року для притулку передбачили 70 тис. грн., цього року 10 тис. грн., реально не виділили ні копійки. «Ви маєте машину і кошти для вбивства, а ми не маємо де їжу для тварин взяти», — резюмувала пані Ольга.
За підсумками засідання круглого столу було вирішено звернутися до підприємців, людей, які займаються бізнесом у сфері громадського харчування, щоб харчові відходи вони віддавали притулку. Комунальне підприємство «Екосервіс», за словами його керівника Дмитра Кобилецького, готове допомогти транспортом. Також буде проводитися агітаційна і роз’яснювальна робота у навчальних закладах, через засоби масової інформації, соціальна реклама на тему гуманного ставлення до тварин має з’явитися на вулицях міста. Постійно до загалу має доноситися й інформація про правила утримання домашніх тварин. Але без грошей досягнути результату практично неможливо. Тому, крім активізації збору пожертв, учасники круглого столу вирішили звернутися до міської ради, щоб у бюджеті Калуша на наступний рік передбачити для притулку певні кошти.
З іншого боку, без жорсткої системи впливу, у тому числі і фінансових санкцій, на власників тварин, які не дотримуються правил утримання чи викидають своїх улюбленців на вулицю, зробити Калуш безпечним містом практично неможливо.
Б. К.
Залиште свій коментар!
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Коментарів: 3
Цікава інформація: в цьому році 90випадків укусів від домашніх собак та 38 випадків - від бродячих собак.
Калушанка Оксана Іваськів постраждала від укусу бездомного собаки. За її словами, це сталося у червні. Причому, як виявилося, вже є одинадця