Гральна гідра

Категорія: КриміналПереглядів: 3073

П’ять років тому в Україні офіційно заборонили гральний бізнес. І він пішов у «тінь». На початку року МВС імітувало ще одну спробу знищити гральну гідру. Й, очікувано, — невдало. І це, зрештою, не дивно, адже високопосадові міліціянти на всю країну озвучили розцінки, якими «живиться» правоохоронна система завдяки гральному бізнесу. На хвіст гральному бізнесу наступив лиш Майдан: під впливом громадського тиску, під час революції Гідності у Калуші закрилися кілька залів гральних автоматів. Але — не всі: деякі продовжують спокійно працювати. Чому — дізнавалися «Вікна».

— 15 червня ми з друзями зафіксували роботу залу гральних автоматів — на площі Героїв, 28, неподалік офісу Народного руху України, — розповідає громадський активіст Степан Іванишин. — Зайшли з відеокамерою — хотіли з’ясувати, чим відрізняються їхні автомати від тих, які заборонені законодавством. Однак, наштовхнулися на спротив адміністрації. Закінчилося тим, що викликали міліцію. Однак, коли правоохоронці приїхали, заклад був уже зачинений. Наступного дня ми поспілкувалися із працівниками відділу боротьби з економічною злочинністю Калуського міськвідділу міліції, які задекларували нам співпрацю. Приблизно за місяць ми звернули увагу, що зала знову працює. Викликали міліцію. Приїхали двоє правоохоронців. Сказали, що не знають, де на площі Героїв знаходяться гральні автомати. Показали їм. Зайшли всередину. Побачили там гравця. Міліція сказала: будемо вилучати, а ви можете бути вільними. Але ми залишилися. Гравця, який після початку рейваху вийшов із зали, правоохоронці не затримали. Ми дали свідчення і, врешті, пішли. Ніхто нічого не вилучав. Наступного дня зала ігрових автоматів знову працювала.

Активісти звернулися із відповідною заявою у міськвідділ міліції та прокуратуру.

Вето і заборона

Гральний бізнес в Україні офіційно заборонили у 2009 році — після того, як в одному із залів гральних автоматів Дніпропетровська сталася пожежа, у якій загинуло 9 осіб. Резонанс виявився таким, що Кабінет Міністрів того ж дня видав постанову про призупинення дії всіх ліцензій на організацію діяльності гральних закладів та їх закриття строком на один місяць. Тиждень потому парламент ухвалив закон про заборону грального бізнесу в Україні, який 25 червня 2009 року, подолавши президентське вето, набрав чинності.

Спочатку заборону планували як тимчасову — до того часу, коли буде розроблений і ухвалений закон, здатний регулювати діяльність цієї галузі. Однак, вийшло так, що вона діє й досі. А, попри це, гральний бізнес процвітає у підпіллі. Він набув нових форм. Скажімо, якщо ігрові автомати заборонені законодавством, то державні лотереї — ні. «Миттєві державні лотереї», зазвичай, функціонують у приміщеннях колишніх закладів грального бізнесу. У цих лотереях використовують термінали електронної системи прийняття ставок, які за своїм виглядом нагадують гральні автомати. Єдина відмінність від старих гральних автоматів те, що нові модифіковані термінали видають лотерейні чеки та приймають платіжні картки замість фішок. Чеки допомагають повністю контролювати грошові оберти. Бо ж автомати підключають до Інтернету і контролювати їх можна просто на відстані.

Ліцензію на створення грального залу тепер мають право видавати три приватні організації й одна державна: “Українська національна лотерея”, “Молодьспортлото”, “Патріот” та Ощадбанк. Лише вони мають право розпоряджатися шаленими статками. Представник юридичного відділу одного із лотерейних операторів переконує, що всі зібрані кошти йдуть до держбюджету та на лікування онкохворих дітей, повідомляє ТСН. Між тим, самі оператори лотерей зізнаються: реальна мета роботи гральних закладів зовсім інша — обдирати ігроманів задля збагачення власників автоматів та ліцензій.

У лотоматів відсутні обмеження на розмір ставок, через що з’являється ймовірність великих програшів і розвитку ігроманії. Крім того, власники грального бізнесу користуються прогалинами у законодавстві «Про державні лотереї». Під виглядом відеолотерей часто стоять звичайні ігрові автомати. Адже у законі чітко не вказано, що таке відеолотерея.

Миттєві державні лотереї працюють двадцять чотири години на добу сім днів на тиждень. Як жодна інша держструктура.

У Калуші грального бізнесу немає?

Тим часом, офіційно у Калуші про роботу залів гральних автоматів не знають. В управлінні економіки Калуської міської ради «Вікнам» повідомили: до цієї сфери бізнесу не мають жодного відношення, тим паче, що він — заборонений законодавством. Під цей вид бізнесу комунальну власність також не використовують. Про це «Вікнам» повідомив заступник начальника Фонду майна комунальної власності Іван Шуляр. З його слів, навіть після прийняття рішення у 2009 році про заборону грального бізнесу місто не мало із цим проблем, адже станом на той час не здавало приміщень в оренду під зали ігрових автоматів. Востаннє, пригадує Іван Шуляр, була оренда під комп’ютерний клуб. Однак, ще десь у 2008 році.

— До прийняття урядового рішення було ціле «нашестя» невеликих гральних залів на автобусних зупинках, — каже Іван Шуляр. — Щоправда, приміщення на автобусних зупинках не є комунальною власністю.

Зрештою, запевнив посадовець, як і приміщення на площі Героїв, 28: там значна частина майна — приватизована і місто не здає там приміщення в оренду.

«Вікна» не змогли отримати інформації й у податковій інспекції. Можливо, тому, що бізнес не зареєстрований у Калуші, відповідно, і податки сюди — не надходять.

Революція Гідності наступила на хвіст

Революція Гідності у лютому цього року поклала край роботі, принаймні, двох залів гральних автоматів у місті. Приблизно у час, коли із димом пускали майно «регіоналів» та правоохоронних структур, із залу гральних автоматів, що біля пам’ятника Романові Шухевичу та на «посьолку», власники вивезли майно. Про це «Вікнам» повідомив куратор калуського «Автомайдану» Володимир Павлів. Тоді гральному бізнесу у місті поставили неофіційний ультиматум: або закриваються добровільно, або їм «допоможуть».

— Ми що могли — зробили. Але боротьба з нелегальним бізнесом — це функція правоохоронців, — зауважив Володимир Павлів.

«Силовий» метод викорінення грального бізнесу стає дедалі популярнішим — в умовах, коли правоохоронці не можуть, а, можливо, і не хочуть реагувати на порушення законодавства. Наприклад, на Закарпатті представники «Правого сектору» потрощили гральні автомати в одному із готелів.

Хоча гральний бізнес в Україні мав перестати існувати ще у квітні цього року. Про це заявили представники міністерства внутрішніх справ. За словами тоді заступника міністра внутрішніх справ Володимира Євдокимова, корупційні схеми, які були напрацьовані в роботі гральних закладів за останні роки, притаманні більшості областей і міст України. Зокрема, за функціонування таких гральних точок платилося щомісяця 1000 доларів США начальнику ДСБЕЗ району, 500$ — оперативному працівнику зазначеного відділу, по 500$ — у районну і міську прокуратуру. Окремо власники бізнесу сплачували дільничному, патрульно-постовій службі, карному розшуку та співробітникам по боротьбі з кіберзлочинністю.

Друга схема, яка існувала до недавніх часів («два на три»Підморгую — щомісячно, з кожної точки 2000$ йшло до міського управління внутрішніх справ, 2000$ — у міську прокуратуру, 2000$ — в МВС.

— Але прийшов час покласти край цим корупційним діянням, — зазначав тоді перший заступник глави МВС.

Керівництво відомства прийняло рішення, що з 20 березня по 20 квітня 2014 року всі гральні заклади на території України мають бути ліквідовані згідно з чинним законодавством.

Володимир Євдокимов зазначив, що після цього в Україні будуть курсувати мобільні групи для виявлення гральних закладів. Якщо на території буде виявлено таку установу, то спочатку буде звільнено з посади дільничного інспектора міліції та начальника відділу боротьби з економічними злочинами району. Керівнику ж міського управління міліції та начальнику ДСБЕЗ міста, як мінімум, — попередження про неповну посадову відповідність.

У разі повторного виявлення будуть звільнені  з посад начальники ДСБЕЗ міст, попередження про неповну посадову відповідність отримає начальник ДСБЕЗ області, а начальник УМВС — сувору догану. Якщо ж подібні дії зафіксують втретє — начальники УМВС будуть звільнені із займаних посад.

Отже, за логікою міліцейського керівництва, правоохоронці Калуського міськвідділу міліції отримали останнє «китайське» попередження.

Мінімальні штрафи?

Отримати коментар від начальника Калуського міськвідділу міліції «Вікнам» не вдалося. Тоді — пішли до прокуратури.

— Ми тільки днями отримали заяву від громадян, — зауважив прокурор Калуша Василь Хомин, коментуючи випадок із роботою зали гральних автоматів на площі Героїв, 28.

З’ясувалося, що заклад вже потрапляв у поле зору правоохоронців. І не тільки. У травні невідомі підпалили заклад, а правоохоронці — розпочали кримінальне провадження за фактом функціонування незаконного грального бізнесу. А 25 липня міліція справу закрила через те, що не було доведено факту надання гральних послуг. Прокуратура із цим рішенням — не погодилася, і повернула справу «на доопрацювання».

Василь Хомин цікавиться місцем розташування та графіком роботи грального закладу на площі Героїв. Каже, що, працюючи в Івано-Франківську, мав справу із цими правопорушеннями. Востаннє — затримували цілу злочинну групу, яка працювала за спеціальними паролями. Однак, назвати суми, які приносить власникам гральний бізнес — щоб, принаймні, порівняти із розмірами штрафних санкцій, Василь Хомин не береться. Також стверджує, що не володіє інформацією про те, скільки закладів нелегального грального бізнесу функціонує у Калуші.

— Зазвичай, приміщення в оренду під гральний бізнес здається неофіційно. Або ж у податковій є договори оренди, в яких декларується оренда під зовсім інший вид бізнесу, — пояснює прокурор.

Він акцентує: тих, хто порушує заборону на гральний бізнес, очікують великі штрафи — від 10 000 до 40 000 неоподаткованих мінімумів (від 170 тис. гривень до 680 тис. гривень. — Авт.). Якщо ж особа була раніше судима, то для неї штрафні санкції становитимуть від 40 000 до 50 000 неоподаткованих мінімумів (тобто до 850 тис. гривень. — Авт.). Крім того, у власників грального бізнесу конфіскують все гральне обладнання.

У Калуші цього року до суду були направлені дві справи щодо незаконного функціонування грального бізнесу. В обох випадках суд присудив штраф. І в обох — хоч і значний, але — мінімальний: 127,5 тис. гривень та 170 тис. гривень.

У червні правоохоронці виявили два факти заняття незаконним гральним бізнесом. Досудове розслідування триває.

ВІКНА 35


Коментарів: 9

  • правда (13:17 04/08/2014)
    Оцінка: +4 / -2 | [IP: 176.8.63.16]

    Я не розумію які проблеми з гральним бізнесом? Хто хоче грае - хто не хоче той не грае. Головне щоб податки платити в повній сумі. А якщо хтось

    • americano (15:39 04/08/2014)
      Оцінка: +0 / -0 | [IP: 176.8.239.84]

      Золоті слова.Головне,щоб податки платили.

      • ББА (16:24 04/08/2014)
        Оцінка: +0 / -0 | [IP: 78.146.232.61]

        і не порушували закон . а закон забороняє ігрові автомати на даний час . треба змінити закон і тоді буде видно

  • hacjka (16:39 04/08/2014)
    Оцінка: +1 / -0 | [IP: 176.120.96.199]

    на Б.Хм 19 теж якийсь до грального похоже выдкрили

  • рома (19:50 05/08/2014)
    Оцінка: +3 / -0 | [IP: 195.182.22.24]

    в мене товариш програв не одну тисячу доларів,загнавши себе в борги.зараз не грає,але головна біль,звідки погасити борги,в нього і батьків л

  • правда (00:46 06/08/2014)
    Оцінка: +0 / -0 | [IP: 176.8.63.16]

    А для чого він грав а? хотів мільйонером стати? краще би пішов і засунув таких як Насалик в підвал і требував би викуп. тоді би я зрозумів і на

  • правда (18:48 06/08/2014)
    Оцінка: +0 / -0 | [IP: 176.8.63.16]

    Узагалі звертаюсь до яйцеголового мера Насалика.- тобі ніколи не приходило в голову запропонувати зробити в Калуші гральну. Всім було би до

  • Анонім (23:19 06/08/2014)
    Оцінка: +0 / -0 | [IP: 93.178.218.139]

    shok

  • правда (01:40 07/08/2014)
    Оцінка: +0 / -0 | [IP: 176.8.63.16]

    Насалику- дурню . Роби в Калуші Лас Вегас і у твоему Меркуріі буде все зайнято. Поставиш ціну 100 дол. номер - ніч. Ти ж у нас бізнесмен чи тільки

    Залиште свій коментар!

    Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

    Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

    (обов’язково)


    Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
    Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.