Головний дорожник Прикарпаття Василь Буджак: “В області 99,9% доріг – в жалюгідному стані”
Попередній очільник Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області Микола Проців, пропрацювавши лише чотири місяці, залишив посаду зі скандалом, пишуть Версії. На його роботу нарікали народні депутати, активісти звинувачували посадовця у маніпуляціях з тендерами, використанні застарілих технологій. Трохи менше місяця тому очільник Прикарпаття Олег Гончарук призначив замість Проціва керувати службою автомобільних доріг (далі – САД) Василя Буджака.
— Які ремонти маєте завершити в поточному році?
— Найважливіше – це реалізація програми Карпатського єврорегіону. Тобто є три пріоритетні дороги, на які виділено близько 500 мільйонів гривень. Це дорога Т-9 Львів – Івано-Франківськ. Н-10 Стрий – Мамалига, на якому є дільниця нашої області – Болехів – Долина –Калуш – Івано-Франківськ. І третя дорога – Р-24 – Татарів – Кам’янець-Подільський. В нас її лагодять на шляху Кривопільський перевал –Верховина – Косів – Яблунів.
На ремонтних роботах цих трьох стратегічних напрямків максимально сконцентровані зусилля всіх дорожників, підрядних, субпідрядних будівельних організацій дорожнього господарства в області. Ще жодного разу область за рік не освоювала таку суму коштів на ремонт доріг.
Є й дороги, ремонт яких передбачений планово. Це невеликі відрізки практично в кожному районі. Якщо говорити про Коломийщину, то тут на ремонт доріг з фонду регіонального розвитку виділено 3,5 мільйона гривень. За ці кошти, зокрема, полагодять частину об’їзної дороги Івано-Франківськ – Чернівці. Цьогоріч там хочемо відремонтувати найпроблемніші ділянки.
Ще з розпорядження голови Івано-Франківської облдержадміністрації з обласного бюджету виділені кошти на ремонти невеличких ділянок в напрямку Печеніжина Товмачика, Торговиці, Королівки, Семаківців, Мишина, Спаса.
— Скільки коштує полагодити один кілометр дороги?
— На нинішній день навіть не капітальний, а середній ремонт одного кілометра дороги, який би відповідав європейському рівню, коштує 5,5 мільйона гривень! Тому варто розуміти, що навіть ці 3,5 мільйона гривень, які передбачає фонд регіонального розвитку на ремонт в Коломийському районі, –це неповний кілометр дороги.
Цього року, напевне у зв’язку з війною на Сході, державним бюджетом не передбачено фінансування капітального ремонту доріг, тільки середній або поточний.
— Який відсоток доріг на Прикарпатті потребують капітального ремонту?
— У мене робочий день розпочинається з того, що десь приблизно три-чотири населені пункти в області телефонують з тим, що люди страйкують, перекриваючи дороги через відсутність ремонту. Також щоденно є по кілька відвідувачів – це сільські голови, голови РДА, активи сіл, які нарікають на катастрофічний стан дороги на під’їздах до їхніх населених пунктів.
Відповідаючи на ваше запитання, в Івано-Франківській області 99,9% доріг – в жалюгідному стані. Якщо й десь знайдеться клаптик, що відповідає нормативам, то це такий сотий відсоток, що про нього навіть не варто говорити. Найменше проблем в області, якщо говорити лише про центральні траси, на мій погляд, на дорогах Богородчанського району.
В Івано-Франківській області 99,9% доріг – в жалюгідному стані.
— Ваш попередник пішов з посади зі скандалом. Його звинувачували, зокрема, в непрозорості проведення тендерів…
— У тому, що ми вже зайшли в осінь з початком ремонтів, напевне, є доля правди. Ми можемо розривати договори, можемо відміняти тендери, проведені, на наш погляд, непрозоро чи такі, що не відповідають реаліям. Але це означає втратити два місяці. А час у нашому випадку цінний. Тому мусимо вже цьогоріч йти за тими тендерними результатами, що є, а на наступний рік будемо готувати документацію відповідно до сучасних вимог. Тобто закладатимемо технології європейського рівня, зокрема так званий ресайклінг.
— Зазираючи у майбутнє, коли прикарпатцям сподіватися на кращі дороги?
— Все залежить від того, наскільки зараз ефективно проведемо роботи на трьох стратегічних напрямках: Т-9, Р-24 та Н-10. Якщо йтимемо такими темпами й продовжуватимемо так, як заплановано цьогоріч, то можна дивитися у майбутнє з позитивом… Я не сказав би, що нам потрібно багато років, аби «привести до тями» дороги в області.
Побудувати дорогу набагато складніше, аніж дев’ятиповерхівку. Будинок змурував, накрив, зробив за технологією і якщо нема форс-мажору, наприклад землетрусу, то він стоятиме скільки заплановано. Дорога ж постійно підлягає форс-мажорним обставинам: мороз, сніг, різного роду руйнації, великоваговий транспорт, постійні перекопи…
Все ж таки за нормального фінансування сучасним технологіям за одну п’ятирічку дороги на Прикарпатті можуть бути як намальовані.
Вже на наступний рік запланували чимало роботи. Ремонт дороги Рахів – Івано-Франківськ. Це гірська ділянка, яка є дуже важкою. Лагодитимемо її за кошти Європейського банку реконструкції розвитку. А далі розвиватимемо мережу – Стрий –Мамалига, охопивши дорогу від Івано-Франківська через Коломию до Снятина.
Залиште свій коментар!
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Коментарів: 4
питання - чим ви займалися тоді?
Користуйтеся поки є, стан вже не грає ролі. Через пару п"ятирічок (що це таке??) ця проблема пропаде бо 99,9% доріг зникнуть з території області.
А де ж обіцяні Насаликом гроші на реконструкцію доріг Прикарпаття?
а калуш не прикарпаття?