До сторіччя. Оприлюднена світлина перших активісток Калуського “Союзу українок”. ФОТОФАКТ

Категорія: Історія -> АкціїПереглядів: 1017

Калуська філія "Союзу українок" готується до відзначення восени 2017 року серйозної події — 100-річчя з часу створення. На пам'ять про ті часи "союзянки" оприлюднили фото періоду заснування організації у Калуші.

 

Найімовірніше, у першому ряду третя зліва — пані Тисовська, четверта зліва — пані Стефанія Чорпіта, або ж, як тоді казали, Чорпітова. "Союзянки" будуть вдячні калушанам за будь-які уточнення чи доповнення.

Довідка. Метою «Союзу українок» була активізація жінок, піднесення їхнього освітнього й економічного рівня (зокрема, фахового досвіду у ділянці хатнього господарства), суспільної гігієни, суспільної праці, участь у світовому жіночому русі тощо. Через воєнні події праця Союзу українок розгорнулася щойно у1920; 1921 заходами «Союзу українок» відбувся загальний жіночий з’їзд (по закритті його польською владою він відбувався далі таємно). «Союз українок» мав триступневу будову: централя у Львові, філії (1937 — 67) по містах і містечках, кружки (828) по селах; кількість членів близько 45 000. 25% українських сіл у Галичині мали кружки «Союзу українок», а належало до нього близько 5% українського жіноцтва (для порівняння відсотки товариства «Просвіта» 85 — 15). Територію діяльності «Союзу українок» польська влада обмежила Галичиною. Статут «Союзу українок», прийнятий 1917, був змінений 1933.

У першій половині 1920-их років праця «Союзу українок» була спрямована на відновлення діяльності по воєнній руїні й на організаційні заходи, згодом на приєднання жінок-селянок до «Союзу українок» та поглиблення змісту праці. Для здійснення цих завдань і вишколу кадрів, централя «Союзу українок» організувала ряд курсів: 1927 п’ятимісячні у Львові (під керівництвом О. Ріпель), 1929 у Коршеві (у співпраці з товариством «Сільський Господар»Підморгую, 1932 — орг.-осв. у Львові та ін. 1937 окрім того був курс громадського вишколу. У програму курсів входило ознайомлення з засадами «Союзу українок» та з ідеєю кооперації, ведення дитячих садків, вивчення хатнього і городнього господарства, основгігієни. Випускниці (їх було понад 200) курсів працювали здебільша по філіях «Союзу українок», що значно спричинилося до гром. та госп. піднесення жінки-селянки; вони організували (часто з ін. організаціями) фахові курси по містечках і селах (1937–177; у тому числі 81 куховарський, 13 — хатнього господарства, 53 — трикотажно-в’язальні, 21 крою та шиття, 7 вишивання); цим постійним інструкторкам часто допомагали секції студенток (при Головному Виділі та по філіях).

ВІКНА 0


Коментарів: 3

      Залиште свій коментар!

      Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

      Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

      (обов’язково)


      Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
      Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.