День пам’яті та примирення по-калуськи
У Москві продовжують готуватися до масштабного святкування 70-ї річниці перемоги над нацистською Німеччиною. Російська влада розіслала запрошення лідерам світових держав. Неважливо, що ті мудро відмовляються від запропонованої честі. В Кремлі з помпою готові зустрічати лідерів Китаю, КНДР та цілого ряду невизнаних республік.
Жахливо, що Росія намагається монополізувати право на Перемогу в Другій світовій війні. Але наразі рішення Кремля та вчинки його господаря потрібно оцінювати не тільки політологам, але й психоаналітикам. І особисто мені буде некомфортно святкувати що-небудь 9 травня, розуміючи, що саме в цей момент президент Російської Федерації упивається своєю владою та безкарністю, планує нові кроки «світового панування», щонайменше.
Соломонове рішення Президента України
В умовах війни з Росією, яка йде як на військовому фронті, так і на ідеологічному, Президент України Петро Порошенко видав указ про заходи з відзначення 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі. Воістину соломонове рішення, оскільки цим указом 8 травня було оголошено днем вшанування загиблих, а 9 травня – живих. Таким чином, історична подія, яка раніше за совітів називалася Днем Перемоги, отримала відразу декілька можливих трактувань. Для когось – річниця Перемоги над нацизмом, для інших – завершення Другої світової війни, а ще для когось – День пам’яті та примирення.
Наскрізною ідеєю нової концепції Перемоги стала консолідація українського суспільства, примирення та переосмислення історії в гуманістичному європейському ключі.
Калуська версія консолідації
З метою виконання указу Президента в Калуші був створений оргкомітет, до складу якого міська влада включила більше тридцяти чоловік. Увійшли туди, окрім структур виконавчої влади, які традиційно відповідають за організацію масових заходів, представники ветеранських, політичних та громадських організацій.
І що з того вийшло?
Перебільшенням буде сказати, що члени оргкомітету не змогли знайти спільної думки ні в чому. Так, були узгоджені питання з грошовими преміями та пам’ятними відзнаками для ветеранів як радянської армії так і УПА. Більшість членів оргкомітету, хоча були й заперечення, погодилися з програмою святкової ходи на Пагорб Слави 9 травня для тих калушан, які не можуть собі уявити Перемогу якось по-інакшому. Після дискусій затвердили програму, розроблену міською «культурою», яка включає панахиду за жертвами Другої світової війни та мистецьку акцію «Перша хвилина миру» на площі Героїв 8 травня о 21.00.
Але вийшов і конфуз. 8 травня в Калуші на площі Героїв відбудуться дві окремі панахиди: в обід о 12.00 на прохання координаційної ради політичних сил Калущини та інших організацій патріотичного спрямування, та о 21.00, як і було заплановано раніше міською владою. З однієї сторони, начебто побажання громади враховано й кожен може вибрати зручний для себе час. З іншої сторони, дивна у нас в Калуші консолідація.
Маріанна ПОВАЖНЯК
Що думають учасники оргкомітету про цьогорічне відзначення Дня пам’яті та примирення і 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі?
Секретар міської ради Олександр Челядин:
– На мою думку, нам потрібні нові стандарти відзначення цієї історичної дати. Бо, насамперед, це має бути День пам’яті та примирення. Саме тому ми запросили в оргкомітет представників політичних та громадських організацій, чиї погляди на історичні події та роль СРСР в перемозі над нацизмом інколи протилежні. Так, я маю досвід відзначення Дня Перемоги над нацизмом і пам’ятаю часи, коли колону ветеранів біля Калуської музичної школи перестрівали воїни УПА з транспарантами «Ганьба енкаведистам». Пам’ятаю також загальнообласні відзначення Дня Перемоги, під час яких тодішній губернатор Михайло Вишиванюк збирав ветеранів УПА та радянської армії в одній палатці на фронтові 100 грам. Я особисто знаю, як складно подолати ідеологічні упередження та досягти справжнього примирення. Оргкомітет був потрібен для того, щоб поділитися думками, що власне й відбулося. До речі, до мене зверталися представники єврейської громади Калуша, яка теж би мала бути представлена на заходах Дня пам’яті та примирення…
Депутат міської ради, член фракції НРУ Роман Бігун:
– Щодо підсумків роботи оргкомітету, то скажу так: знову зробили політику. Запрошені представники політичних та громадських організацій скористалися можливістю сказати своє слово. Аби не так, як у людей. Впевнений, що 8 травня в обід на панахиду ніхто не прийде. А зганяти дітей примусово зі шкіл – це та Європа, до якої ми йдемо? Особисто я вмію асфальтувати дороги, а в сценаріях, заходах, лампадках не розуміюсь. Тому вважаю правильним, що наша «культура» наперед розробила сценарій, на який ми, політики, повинні пристати.
Заступник міського голови Галина Романко:
– Громада почула нас, ми почули громаду. Відбулося широке обговорення відзначення Дня пам’яті та примирення в оргкомітеті, всі учасники якого мали час осмислити власну позицію. Хочу зауважити, що на виконання указу Президента про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни головним принципом покладено гуманізм. Ми розпочинаємо нову традицію святкування 8-9 травня в Україні в європейському дусі пам’яті та примирення. Наприклад, саме з цих міркувань влада міста вирішила виплатити грошові премії ветеранам війни та ветеранам УПА 8 травня.
Взагалі питання, що стосуються консолідації суспільства, взаєморозуміння і примирення у питаннях національної історії, потрібно доносити до широкої громадськості, зокрема шляхом таких ось перемовин з лідерами громади. А ще святкування національних історичних дат – не захід для галочки, а те, що має запалити вогонь у серцях, підняти дух наших калушан. Ми – частина України, але й частинка світової спільноти. Це надзвичайно важливо.
Голова Калуської міськрайонної організації КУН Олег Кушлик:
– Я вважаю, що сьогодні, коли держава задекларувала європейський вибір та вектор розвитку, то треба йому відповідати. Вся Європа святкує перемогу над нацизмом 8 травня. Саме тоді треба проводити масові заходи та вшанування пам’яті полеглих. А 9 травня краще би дати людям можливість відпочити та відсвяткувати в домашньому колі.
Залиште свій коментар!
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Коментарів: 7
Не можна змішувати мух і котлет разом, не можна брехати самому собі - не можна святкувати "день перемоги над нацизмом" і тут же славити Шухев
Не можна славити камудристів , так як вони активно допомагали фашистам захоплювати країни і вони же були союзниками фашистів до 22 червня 41
а живі ветерани ще є? Кому вигідно цю тему мусувати? хто хоче роздути конфлікт на костях померших? і я згідний з анонімом...ситуація з цим
Аффтор жжешш!!Вчи історію-друга світова війна-Дата
1 сентября 1939 —
2 сентября 1945 http://uk.m.wikipedia.org/wiki/
Мій батько військовий,вже тричі був у АТО.2або 3 травня їде знов.Я не розумію,чому бездарі,які тільки і можуть,що возити портрети загиблих,ди
Коментар "KALYSHA" заслуговує на глибоку повагу.Дякую.