Вивезення солевмісних грунтів із «солянки» заблоковане
30 січня на пленарному засіданні чергової сесії Калуської міської ради депутати розглянули проєкт «екологічного» звернення до народних депутатів, які представляють Калуш: Едуарда Прощука і Олега Марусяка. Міська рада просить виділити місту дотацію на проєкт вивезення «солянки».
Нагадаємо, ділянку площею понад 1,8 га з аукціону торік викупила компанія «Епіцентр К» за більш ніж 6 млн гривень. Вона має намір вже цього року збудувати тут свій торговий центр. Тоді йшлося про те, що ділянка має обтяження: для будівництва звідси потрібно вивести понад 100 тис. кубічних метрів відходів — солевмісних грунтів. А згідно зі звітом, який підготував Львівський інституту «Гірхімпром», науковці рекомендували складувати вивезені відходи на хвостоховищах №№1 і 2, поблизу солевідвалу №1 Домбровського кар’єру, оскільки їхній склад ідентичний.
Уже розпочалася підготовка будівельного майданчика, а засолені грунти не вивозять, а переміщують.
За словами першого заступника міського голови Галини Романко, площа «солянки» (а насип у житловій зоні Калуша займає площу понад 8 га) нашарована солевмісними глинами. Тут спостерігаються сильні ерозійні процеси: матеріал зносить до гаражного товариства, відтак руйнуються фундаменти гаражів. У результаті переміщення відвалу південно-західна частина буде вирівняна, а з боку гаражів створять дамбу, яка буде стримувати знесення осадових порід.
Як ішлося раніше, «Епіцентру» треба розчистити свою територію від насипу потужністю до 6 метрів. Тож, переміщення здійснюється на площу 3,9 га товщиною до 3,5 метра. Об’єм переміщення становитиме близько 115 тис. кубічних метрів.
Депутати цікавилися:
«Ми продавали землю і говорили, що вони будуть вивозити грунти за власні кошти, що будуть вивозити на «Оріану». Що сталося?».
Виходить, що проблема солевідвалу не вирішується. За словами Галини Романко, переміщення відвалу — не найкращий вихід. Але іншого варіанту на даний час немає. Оскільки грунти переміщують на землі міської ради, то це можливо зробити без сторонніх погоджень.
Також на сесії депутати нагадували: необхідність вивезення відходів — обтяження, яке було відоме покупцям земельної ділянки. Без нього земля коштувала б дорожче. У даному випадку вини компанії не має. Як зазначив депутат Ігор Хемич, "Епіцентр" дає підряди місцевим підприємцям, розробив проєкт вивезення відходів, але «Оріана» заблокувала процес. Компанія готова розробити інший проєкт — вивозити відходи і складувати їх у шахтних порожнинах. Але він буде складнішим, вимагатиме більше погоджень, відтак — втрачається час. Плюс зростає вартість вивезення. Ігор Хемия зазначив:
«Зараз разом рятуємо ситуацію. Зекономлені гроші вони готові вкласти в інфраструктуру, наприклад, вулицю Ринкова».
Представник ТОВ «Епіцентр К» Володимир Ліщинський повідомив: землю компанія викупила в жовтні минулого року, а 24 жовтня отримала дозвіл на підготовчі роботи. Але питання вивезення відвалу досі не вирішено. Для початку будівництва потрібно вивезти близько 140 тис. кубічних метрів засоленого гурту. Вартість таких робіт становить понад 5 млн гривень. Проте відвозити відвал немає куди: третій місяць компанія не може проводити роботи. Володимир Ліщинський звернувся до депутатів з прохання дати компанії можливість працювати.
За його словами, такий об’єкт, який запланований у Калуші, в Долині вже будують повним ходом — змонтували каркас. Крім того, міська рада має бути зацікавлена в тому, щоб «Епіцентр» у Калуші було збудовано вже цьогоріч, оскільки ще діє норма про пайову участь забудовників у розвиток інфраструктури. Ціна питання для бюджету — понад 2 млн гривень. Інші плюси — 55 робочих місць і близько 2 млн гривень податків на рік. Плюс упорядкується територія.
Як ішлося на сесії, для вивезення засоленого грунту такий проєкт мають погодити не лише «Оріана», а й міністерства, Фонд держмайна тощо. Це буде дуже тривалий процес. Тому й вирішили згорнути відвал на іншу територію і робити дамбу. І оскільки це не вирішує проблему — то звертатися за допомогою держави.
Зміст звернення до депутатів: посприяти у виділенні для Калуша додаткової дотації для вивезення відходів з «солянки» та приведення її до стану господарського використання.
Як ідеться у зверненні, яке підтримала міська рада, перш за все, просять допомогу для виготовлення проєкту вивезення усіх засолених грунтів. У зверненні депутати вказують на складну екологічну ситуацію, пов’язану з розташуванням рукотворного відвалу — «солянки» площею 8,6 га, куди звозили виробничі відходи починаючи з 40-х років минулого століття. Висота відвалу — до 6 метрів. Відвал заповнений солевмісними глинистим породами. Протифільтраційних елементів тут не було передбачено, тому об’єкт створює значне техногенне навантаження: солі забруднюють водоносний горизонт, сіль виходить на поверхню, розвиваються яри і промоїни, є загроза руйнування житлових будинків, мереж та комунікацій.
Як зазначив міський голова Ігор Матвійчук, він мав розмову з народними депутатами щодо цієї проблеми і вони висловили готовність посприяти в її вирішенні.
Про суму коштів, яка потрібна для вивезення «солянки», можна буде говорити лише після виготовлення проєкту. З міського бюджету готові профінансувати стратегічну екологічну оцінку та експертизи. Тривати це може довго, як ішлося на сесії, якщо проєкт буде передбачити переміщення відвалу в шахти, то проєктування з усіма погодженнями займе як мінімум рік.
Богдана ТИМЧИШИН, журналістка
ВІКНА 3
Залиште свій коментар!
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Коментарів: 1
хі, хі, так от виявляється як бариги заробляють гроші, з тих 6 млн вже мінус 2 а може і мінус 5 - патаму шо це ж 55 робочих місь і 2 млн податків! - в