Вибори в Калуші: нові обличчя чи стара монополія?..

Категорія: ПолітикаПереглядів: 2101

Вибори в Калуші: нові обличчя  чи стара монополія?..

Майже чотири сотні осіб візьмуть участь у прийдешніх місцевих виборах у Калуші – шестеро мають амбіції стати мером, 393 (в тому числі троє з тих, хто йде в мери) – депутатами міської ради. У результаті – поталанить лише 37-ми.

Цього року незадовго до виборів вкотре змінили виборче законодавство. Про це уже йшлося на сторінках «Калуш ПРО», тому ми не будемо заглиблюватися, а лише зауважимо, що у Калуші збільшилась кількість виборчих округів із 25 до 36. Натомість зменшиться кількість майбутніх депутатів міської ради – із 50 до 36-ти. До цього половину міської ради калушани обирали по мажоритарних округах, а половину – за списком, тепер же ми голосуватимемо за партію і кандидата від цієї партії.

Єдиними, хто матиме змогу стати депутатом міської ради без необхідності балотуватись по округу, перші номери у списку кожної з партій. Їх прізвища ми бачитимемо у виборчому бюлетені під назвою партії.

У містах з населенням до 90 тисяч жителів, до яких належить і Калуш, міським головою стане той, хто отримає найбільше голосів. У населених пунктах з чисельністю населення понад 90 тисяч жителів, якщо жоден з кандидатів не набирає 50% голосів – відбувається другий тур. Туди виходять двоє кандидатів, які здобудуть найбільшу підтримку виборців. Ця система знайома українцям по президентських виборах.

В Калуші другого туру не буде (хіба трапиться щось екстранеординарне), тому хтось із шести зареєстрованих кандидатів має шанс стати мером вже в першому. Наразі, за посаду міського голови змагатимуться самовисуванці Ігор Очкур та Ігор Матвійчук, а також висуванці партій – Ольга Сікора – «Батьківщина», Андрій Кравчук – «Свобода», Володимир Савка – «Громадянська позиція» та Ернест Готліб – Радикальна партія Олега Ляшка. Саме самовисуванці першими з-поміж інших задекларували про свої наміри поборотись за мерське крісло. До речі, Ігор Матвійчук зараз в ньому і сидить, тому в його випадку – це бажання зберегти крісло під собою і «легалізувати» себе як повноцінного мера.

Ігор Очкур у структурах міської ради людина теж не нова. У 2006 році він балотувався на пост мера Калуша, але програв Ігореві Насалику, після чого приєднався до його команди у міській владі. Та згодом їхні політичні дороги розійшлися.

За Ігоря Матвійчука зараз активно агітує нардеп від Калуського округу Ігор Насалик. Також у Матвійчука, на відміну від Очкура, є можливість у передвиборчих цілях використовувати адмінресурс, застосування якого в більшій чи меншій мірі проявлятиметься до самих виборів. Натомість Ігор Очкур має підтримку більшості представників калуських політичних партій та організацій, які заявили про себе під час подій Майдану. Саме тоді Очкур в числі інших активістів налагоджував логістику роботи калуського «Майдану», в той час як міська виконавча влада самоусунулась від цього процесу, перебуваючи осторонь подій буквально до перемоги Майдану.

За інформацією штабу Євромайдану, Ігоря Очкура як спільного кандидата на пост мера підтримали 23 членів штабу. Єдині активні під час Майдану політсили, які цього не зробили – це «Батьківщина» і ВО «Свобода». Вони висунули на міського голову своїх кандидатів – Ольгу Сікору та Андрія Кравчука.

Пані Сікора є єдиною жінкою, яка претендує на пост мера, і в той же час (хоча говорити про вік вважається ознакою поганого тону) – найстаршою з кандидатів (1961 року народження). Та це не заважає кандидату продовжувати навчатися. Як йдеться у її анкеті з ТВК, зараз вона аспірант денного відділення Інституту законодавства Верховної Ради України.

28-річний Кравчук – наймолодший з кандидатів, працює інженером на «Карпатнафтохімі» та зараз служить на Донбасі. На даний момент він у відпустці в Калуші.

Ще двоє кандидатів – «коти в мішку». Тимчасово безробітний сорокарічний Володимир Савка від «Громадянської позиції», яка зараз практично зникла з інформаційного простору, та такий же безробітний тридцятирічний Ернест Готліб від Радикальної партії Олега Ляшка, котрого в інформаційному просторі забагато. В обох практично нема шансів на перемогу, тому їхню участь як кандидатів у виборах міського голови можна розглядати хіба як можливість ще раз нагадати про свої партії та засвітитися самим. Ці кандидати також беруть участь у виборах як кандидати в депутати до Калуської міськради: Готліб очолює список Радикальної партії, а Савка йде по 33-му окрузі. Третім, хто підстраховується депутатством, є Андрій Кравчук, який йде першим номером від «Свободи».

Інші три кандидати, схоже, меншим, аніж мерське крісло, вдовольнятися не хочуть.

13 чи 12+1

Якщо в мери балотуються висуванці від чотирьох партій, то в міські депутати йдуть представники 13 політичних сил, а це 393 особи, серед яких є не лише калушани. В їх числі й уже згадані три кандидати в мери.

Максимальна кількість кандидатів у депутати, яких може делегувати у міську раду кожна з політичних партій – 36. При цьому у виборчому бюлетені виборець бачитиме лише прізвище «першого номера» партії, на іншому – список депутатів, які балотуються по округу. «Перший номер» потрапляє у міську раду автоматично, якщо політсила, від якої він обирається, набирає у місті 5% голосів. Іншим, щоб стати депутатами міськради, потрібно набрати на окрузі більше голосів, аніж конкуренти, але пройти туди вони зможуть, якщо за партію, яка їх висунула, проголосують 5% виборців.

У Калуші скористалися можливістю висунути кандидатів по кожному з 36 округів чотири партії: «Батьківщина», «Солідарність», «Українська партія» та «УКРОП».

У «Солідарності» першим номером іде ще недавній «УДАРівець», а до цього багаторічний «рухівець», чинний депутат міськради від НРУ Олег Нижник. Народний Рух як партія, делегуючи 35 своїх кандидатів, теж бере участь у цих виборах. Тепер його в міську раду веде давній соратник Нижника – Олег Савка. В іншого «Народного», але вже «контролю», також молодий лідер і теж колишній «УДАРівець» – підприємець Андрій Пострильоний. Число кандидатів від «Народного конт-ролю» скромніше – 26 кандидатів до міськради.

«Батьківщину» у бюлетені представляє досвідчений екс-секретар міської ради Роман Боднарчук, для якого ці місцеві вибори стануть уже третіми від партії Юлії Тимошенко. Нове політичне утворення «УКРОП» до міської ради вестиме ще один активний член «УДАРу» – Олег Руско. Варто відмітити, що у списку кандидатів від «УКРОПу», окрім пана Олега, присутній і його батько, чинний депутат міськради Роман Руско, а також представники «Правого сектора» та «Самооборони».

Щодо Української партії, то тут все логічно: Ігор Насалик вирішив не обмежуватися Матвійчуком і будувати в Калуші монархію. Саме тому цю партію на виборах до Калуської міської ради очолює його старший син Максим. А якщо серйозно, то, швидше за все, Ігор Степанович розраховує, що люди голосуватимуть за прізвище і байдуже, яке ім'я стоїть поряд. На жаль (як для демократичних виборів), є великі шанси, що така маніпуляція спрацює. В той же час можна майже зі стовідсотковою впевненістю сказати, що представників Української партії в міській раді наступного скликання буде менше, ніж зараз.

Кандидатів майже на всіх округах представили і «Громадянська позиція» та «Радикальна партія» (по 35 та 36 представників), які, окрім цього, можуть похвалитися і кандидатами на міського голову. Партія кандидата на міського голову Андрія Кравчука ВО «Свобода» має лише 24 претендентів на депутатські крісла.

Політичну силу, що вийшла з Майдану – «АВТО-МАЙДАН», на цих виборах представлятимуть 35 кандидатів до міськради, в числі яких і два Павліви: Володимир, який завжди був лідером на організованих «Автомайданом» акціях, та його однофамілець, десантник Віктор Павлів, який й очолив список партії у міську раду. Володимир Павлів пішов по округу.

Ще дві нові для Калуша партії «Воля» та «Самопоміч» висунули кандидатами 36 та 18 осіб відповідно. Щодо «Волі», то тут є цікава деталь. Ця політична партія представлена не на всіх округах, в той час, як на одному з них змагатимуться відразу два представники «Волі». Так, по 20-му округу (увесь бульвар Незалежності) від «Волі» у міську раду йдуть Йосип Сарахман та Марія Якимчук. Насправді це не заборонено новим законодавством, і на одному окрузі можуть конкурувати до 4-ох кандидатів від однієї політичної сили. Ось що означає внутрішньопартійна конкуренція! Хоча це просто може бути помилкою ТВК.

Слід окремо відмітити партію, яка називається «Українською партією честі...». Вона йде у міську раду всього з одним кандидатом, якого звати Степан Олеськів.

Гендерний слід

Єдиною жінкою, що очолює політичну партію на виборах до Калуської міської ради, є представниця «Громадянської позиції» Олена Білоус. «Громадянська позиція» взагалі є єдиною партією, більшу половину кандидатів якої складають жінки. Їх у цій партії 18 із 35-ти. Майже всі інші партії теж виконали формальну 30-відсот-кову квоту. В середньому в кожній партії по 10-12 жінок. Лише «АВТО-МАЙДАН» у цьому сенсі «пасе задніх» – 8 жінок із 35-ти кандидатів, стільки ж і у ВО «Свобода», але в них і кандидатів менше – 24, тому в «квоту» вони якраз вкладаються. Загалом із 393-ох кандидатів від усіх партій 133 – жінки.

На кожному з калуських округів балотуються в середньому 10-11 кандидатів. Найкоротший бюлетень і 8 кандидатів буде у виборців 30 округу, куди входить частина «парної» сторони вул. Богдана Хмельницького, вул. Гірничорятувальників, станція «Кропивник» та хутір Кепське. Мабуть ті, хто бачать себе майбутніми депутатами, все-таки забобонні люди.

Найдовший бюлетень видадуть виборцям 18, 19, 20 та 31 округів (вул. Євшана, частина вул. Пушкіна, бульвар Незалежності та частина «непарної» сторони вул. Хмельницького) – їм доведеться знайти свого кандидата серед 12-ти прізвищ. По суті з представників усіх партій, які висунули своїх кандидатів на округи.

Повертаючись до гендерного питання, варто відзначити округи №7 (район Височанки) та №33 (частина вул. Хіміків та прилеглих до неї вулиць). У бюлетені кожного з цих округів буде по 11 кандидатів, сімома з яких будуть жінки.

Зауважимо, що у складі діючої міської ради, серед 50 депутатів є лише 9 жінок.

Як буде в наступному – ще не відомо, але є сподівання, що монополія на владу, яка тривала в міській раді впродовж останніх п'яти років, нарешті відійде в минуле.

 

Андрій КОГУТ

КАЛУШ ФМ 22


Залиште свій коментар!

Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

(обов’язково)


Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.