ТЕЛЕБАЧЕННЯ ПЕРЕХОДИТЬ НА “ЦИФРУ”
Не викликає жодних сумнівів твердження, що перехід на цифрове мовлення став неминучим. Країни Європейського Союзу в останні роки активно працюють над цим завданням.
До кінця 2011 року ще 5 країн мали здійснити перехід від аналогового до цифрового мовлення, загалом їх вже 16. Лише дві країни (Болгарія і Румунія) ще зовсім не запустили цифрові послуги. В 14 країнах є можливість дивитися платне цифрове телебачення. У Європі мовлять понад 1768 цифрових каналів, із них 700 регіональних. У 13 країнах є можливість дивитися канали у форматі HD.
Лідерами впровадження цифрового мовлення є Іспанія, Чехія, Фінляндія, Франція, Велика Британія та Італія. У цих країнах понад 80% мешканців мають цифровий прийом. Україна в цьому контексті перебуває посередині: фундамент для цифрового мовлення вже створений, 22 телекомпанії вже розпочали мовлення, невдовзі розпочнеться його поширення та відключення аналогу. Однак, за словами голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Володимира Манжосова, нам вдасться це зробити значно раніше, можливо вже в 2013 р.
Перед державою стоять жорсткі часові рамки, оскільки згідно з узятими зобов’язаннями в рамках резолюції Женева-2006 Україна має повністю вимкнути аналогове мовлення та перейти на цифрове до 2015 року. Нині Україна зуміла мобілізувати всі свої ресурси та максимально доклала зусиль до того, щоб не надто відставати від загальноєвропейських процесів.
Можна констатувати, що перший етап переходу на цифрове мовлення — пройдений. Тобто менше ніж за рік, а таких темпів не знала жодна європейська країна, сигнал поширюється на всю територію України.
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення в грудні 2010р. видала ліцензії на заняття провайдерською діяльністю компанії “Зеонбуд” для розбудови цифрової мережі. Загальний обсяг інвестицій склав 134 млн. доларів. Саме будівництво мережі зайняло 11 місяців. За бізнес-планом термін повернення інвестицій — п’ять-шість років.
На нині Укрчастотнагляд дозволив цифрове мовлення в рамках експерименту. На даний момент в ефірі вже 22 загальнонаціональні компанії. У травні, як обіцяють в Нацраді, національна цифрова мережа буде остаточно заповнена. На той час в ефірі будуть не тільки переможці загальнонаціонального конкурсу, а й представники регіональних телекомпаній.
“Незалежність” побачить ціле Прикарпаття
Загальна кількість каналів у цифровому форматі має скласти 32 канали, з них 28 загальнонаціональних і 4 регіональних (місцевих), серед них можливість мовити в цифровому форматі отримала і телерадіокомпанія “РАЇ” (Регіональне агентство інформації). Це стало можливим завдяки об’єднанню семи місцевих телекомпаній, з метою створення нового регіонального каналу, який ще немає аналогів в Україні. До об’єднання увійшли ТРК м.Надвірни, Бурштина “РАЇ”, Калуша ТРО “Незалежність”, Тисмениці, Рогатина “Захід”, Снятина, Івано-Франківськ “Вежа”.
Географічне розташування цих ТРК дозволяє дуже оперативно і об’єктивно інформувати всіх мешканців Прикарпаття про будь-які події в нашій області, адже всі студії цих ТРК будуть об’єднані в одну мережу і будь-яка подія в різних куточках Прикарпаття може бути дуже оперативно й об’єктивно та достовірно подана в ефір як у запису, так і в прямій трансляції.
Студія “Незалежність” (до речі, єдина із місцевих телекомпаній, оскільки у Калуші в зазначений період діє два телебачення) висвітлюватиме у “цифрі” події м.Калуша, Калуського, Рожнятівського та Долинського районів, а інші студії, які увійшли в об’єднання, надаватимуть ефір своїм та прилеглим до них районів.
Перспективи роботи ТРО “Незалежність” у цифровому форматі нададуть можливість глядачам отримувати якісний телепродукт, а самій компанії — реалізацію цікавих проектів, трансляцію реклами, передач на обласному рівні. Рекламодавці та учасники програм матимуть подвійний ефект від співпраці з нами, оскільки їх бачитимуть не лише на екранах Калущини, а цілого Прикарпаття.
Головне завдання каналу —знайомство глядачів з культурними, мистецькими та духовними традиціями всіх районів області.
Ще два місця в цифровому ефірі серед місцевих мовників отримала Івано-Франківська ОДТРК та Київська телекомпанія “Партнер-ТВ”.
ОТБ “Галичина” має ще довести свої можливості мовити на область на додатковому конкурсі, оголошеному Національною радою, який має відбутися до кінця травня цього року.
Генеральний директор “Зеонбуд” Віктор Галич зазначає, що на даний момент всі 22 загальнонаціональних каналів ведуть мовлення в стандартній “цифрі”, але провайдер готовий передавати сигнал і у форматі HD, втім, ця послуга поки не затребувана. Трансляція здійснюється за допомогою 166 станцій, на яких встановлено 664 передавача, які повинні покрити 95% території України.
Мережа побудована в стандарті DVT-T2. Digital Video Broadcasting – Second Generation Terrestrial (DVB-T2) — це друге покоління стандарту ефірного цифрового мовлення. Порівняно зі стандартом DVB-T, який запроваджений у більшості країн світу, він дозволяє покращити якість сигналу і на 30% збільшити ємність мереж, що, відповідно, дозволяє також частину каналів передавати у форматі HD.
Віктор Галич також стверджує, що технічно покриття, в порівнянні з аналоговим, вдалося розширити на 20%. У той же час “цифра” забезпечує можливість дивитися телевізор безпосередньо під вишкою. Що при аналоговому мовленні практично неможливо. Якість зображення, як правило, дуже погане.
Втім, приймати сигнал у “цифрі” доведеться на звичайну дециметрову антену, але за допомогою спеціальних сет-топ-боксів, які дають можливість дивитися цифрове телебачення на будь-якому телевізорі. Також у сет-топ-бокси буде вмонтована система умовного доступу, яка впроваджується з метою виключення можливості продажу населенню приймачів сигналу цифрового телемовлення низької якості, які не відповідають вимогам стандарту DVB-T2/НD, визначених Національною радою для цифрових телемереж. Нині більшість обладнання — контрабанда, продукти незаконного походження. Кодування дозволить вирішити дуже багато питань, а головне — визначить, щоб усі сет-топ-бокси подавали сигнал безперебійно. При встановленні системи умовного доступу держава матиме можливість контролювати прилади, які надходитимуть на ринок. При цьому всі постачальники матимуть однакові шанси вийти на ринок, а обмеження стосуватиметься лише піратських пристроїв і тих, що не відповідають критеріям якості. Також це сприятиме отриманню оперативної і об’єктивної інформації про кількість поширених приймачів та їх фактичний розподіл у регіонах країни, що необхідна для ухвалення рішення про відключення аналогового телемовлення. Впровадження цієї системи певною мірою унеможливить зловживання під час розподілу в 2012 році приймачів цифрового сигналу за рахунок коштів Державного бюджету для малозабезпечених верств населення.
Між ТОВ “Зеонбуд” та компанією “Irdeto B.V.” укладено договір на постачання та використання системи умовного доступу Irdeto CAS з програмною технологією Irdeto Cloaked CA (безкарткове рішення). При цьому збережеться можливість надання населенню відкритого і безкоштовного доступу до 32 телепрограм. Вартість сет-топ-боксу DVB-T2 з чіпами Irdeto оцінюється в 480-550 гривень. Компанія Irdeto переконана, що всі сет-топ-бокси, які продаються в Україні, будуть легальними, якісними. Як зазначає голова Держкомтелерадіо Олександр Курдінович, декодери, які вже присутні на ринку, не дуже високої якості, тобто 20% відсотків з них ламається в перші ж місяці. Висока ціна декодерів (сет-топ-боксів), обладнаних системою умовного доступу, на його думку, повинна забезпечувати якість продукції для споживачів, які отримають декодери в подарунок від держави. Так само О. Курдинович вважає, що і на вільному ринку ціни сильно відрізнятися не будуть, а вже до кінця місяця в продаж надійдуть 200 000 декодерів, завезених “Зеонбуд”.
“Ринок відкритий для всіх, але виробник повинен отримати підтвердження якості від Irdeto. Вітчизняні виробники не змогли виробляти цю продукцію, тому що необхідно внести ліцензійні платежі та роялті, пов’язані з використанням чужої інтелектуальної власності. Нині багато корейських, тайваньських і китайських виробників готові поставляти в Україну ці прилади, які будуть відповідати всім зазначеним умовам. Ніяких обмежень. Це просто цивілізований ринок”, — стверджує Олександр Курдінович.
Власникам кількох сотень телеприймачів з вбудованим DVT-T2 доведеться доплатити. Вони повинні будуть придбати блоки розкодування, так звані “САМ-модулі”, які розробляються для нових телевізорів з вбудованими декодерами DVT-T2. Поки що їх ціну не назвали, але вона буде нижчою за вартість сет-топ-боксів.
350 млн.грн. — на сет-топ-бокси для малозабезпечених
У Держбюджеті на 2012 рік виділено 350 млн. 120 тис гривень на покупку таких пристроїв для малозабезпечених. Цього року держава віддасть сет-топ-бокси 800 тисячам домогосподарств. У 2013 році ці прилади повинні отримати ще 700 000 будинків. Розподіляти їх будуть за списками тих, хто отримує житлові субсидії через занадто низький рівень доходів сімей.
Державний комітет телебачення і радіомовлення розробив проект постанови Кабміну “Про деякі питання забезпечення населення засобами приймання сигналів цифрового телерадіомовлення”, яка має затвердити порядок забезпечення окремих категорій громадян цифровими декодерами (сет-топ-боксами) та порядок використання коштів, передбачених на це в держбюджеті (на 2012 рік — 350 млн. 120 тис. грн.).
Проект постанови було оприлюднено 9 лютого на сайті Держкомтелерадіо.
Держкомтелерадіо пропонує забезпечувати сет-топ-боксами такі категорії громадян:
1) інвалідів першої та другої групи (праці, загального захворювання, дитинства, війни);
2) інвалідів війни третьої групи;
3) осіб з сімей, що мають дитину інваліда, за умови, що дитина проживає разом з сім’єю;
4) осіб з малозабезпечених сімей, які отримують державну допомогу з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї згідно із Законом України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”;
5) осіб, які отримують субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг протягом опалювального періоду 2011-2012 років.
Забезпечення сет-топ-боксами має здійснюватися на безоплатній основі з урахуванням інформації про наявність сигналу цифрового телевізійного мовлення у стандарті DVB-T2 на територіях проживання громадян та спосіб прийому телевізійних програм, яким вони на сьогодні користуються, із розрахунку на одне житлове приміщення (будинок) — один приймач-декодер.
Держкомтелерадіо відповідно до закону “Про здійснення державних закупівель” визначатиме постачальників сет-топ-боксів і ті компанії, які доставлятимуть громадянам посилки із цифровими приймачами.
Згідно з проектом, органи праці та соціального захисту населення (уповноважені органи) інформують громадян про можливість забезпечення приймачами-декодерами шляхом розміщення на інформаційних стендах та офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет інформаційних листівок-пам’яток і зразків заяв. Після цього вони перевірятимуть статус громадянина та на підставі поданих до 1 червня 2012 року заяв формуватимуть списки громадян, які безоплатно забезпечуватимуться приймачами-декодерами.
Списки формуються по мірі надходження заяв, підписуються керівниками уповноважених органів, затверджуються райдержадміністраціями та щомісяця (не пізніше 20 числа) передаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям. Ті, у свою чергу, узагальнюють отримані списки та щомісяця до 1 липня 2012 року подають їх Держкомтелерадіо, який формує та затверджує списки, на підставі яких здійснюватиметься доставка.
У пояснювальній записці до проекту постанови сказано, що вартість сет-топ-бокса становить приблизно 500 гривень, тож виходячи з обсягу коштів, виділених Держкомтелерадіо законом про держбюджет на 2012 рік (350 млн. 120 тис. грн.), можна забезпечити близько 700 тис. малозабезпечених сімей. Ще 700 тисяч сімей отримають прилади в наступному році.
Перший етап пройдено
Успішна розбудова цифрової телевізійної мережі свідчить про те, що в цій сфері Україна крокує разом із Європою. За рекордно швидкий термін вдалося повністю завершити основні роботи — встановити обладнання на 166 передавальних станціях та змонтувати 664 потужні цифрові передавачі, а це значить, що:
• 95% українців зможуть приймати цифровий сигнал вдома;
• 32 канали ефірної “цифри” будуть безкоштовними;
• сигнал транслюватиметься у форматі DVB-T2 (MPEG-4).
Загалом, такими показниками може похвалитися далеко не кожна країна. Приміром, у багатьох країнах Європи цифровий сигнал може приймати менше 60% населення. Також значна частина Європи мовить у форматі DVB-T, і лише планує перехід на новіший DVB-T2.
Для того, щоб максимально пом’якшити перехід на цифрове телебачення для пересічного глядача, планується створити інформаційний центр, до якого можна буде звернутися з будь-яким запитанням щодо встановлення обладнання та ін.
Цього місяця в ефірі загальнонаціональних каналів з’явився рекламний ролик про впровадження в Україні цифрового телевізійного мовлення у стандарті DVB-T2. Його мета — поінформувати українців про його базові характеристики.
Таким чином, можна говорити про завершення першого важливого етапу переходу України до цифрового телебачення — розбудови національної мережі цифрового ефірного мовлення в Україні.
Головне завдання наступного етапу реалізації цифрового проекту в нашій країні — насичення ринку необхідною кількістю приймальних пристроїв (сет-топ-боксів) відповідної якості. Проте, остаточне запровадження “цифри” в ефірі відбудеться тоді, коли кожен наш співвітчизник зможе безперешкодно користуватися цією новітньою і якісною послугою.
P.S від ТРО “Незалежність”. До речі, хочемо внести спростування щодо окремих закидів, стосовно отримання ТРК “Незалежність” можливості виходу в ефір у цифровому форматі, ніби то через те, що керівник Василь Мороз вступив до провладної партії (така інформація публічно прозвучала на останній сесії міської ради). Так от, з усією відповідальністю заявляємо, що директор ТРК “Незалежність” не належить до жодної політичної партії. Право мовлення у цифровому форматі отримано шляхом входження ТРК “Незалежність” в асоціацію місцевих мовників (чого не зробило ДС “КМТ”), тим самим переконавши конкурсну комісію Національної ради, що таке об’єднання сприятиме конструктивній роботі у цифровому форматі із 24-годинним мовленням.
Василь Мороз, директор ТРО “Незалежність”
Залиште свій коментар!
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Коментарів: 4
то чого ж тоді вступив в партію?вишиванюк й всі посіпАки-зрадники теж вступили просто так.як і всі...за ідею ..процвіту нації.кОні
то цифрове то е на грощі.
працюють тількі тюнера іхні,інші не будуть
Готуйте 500 грн ггг)
якраз..Хорошковський най вближе