ХТО подбає у місті про будівлі, які руйнуються?

Пробпема, про яку піде мова нижче, не нова. Стоїть вона на порядку денному уже роками. І хоч часопис «Калуський на­фтохімік» у свій час уже на ній наголошуав, однак до позитивних зрушень так і не дійшло.

А мова йшла про цілий ряд об’єктів у нашому місті  які усвій час Фондом комунальної власності територіальної громади міста або було продано, або передано в оренду тим чи іншим колективам, підприємцям, проте вони за уже тривалий період часу не спро­моглися вдарити палець об па­лець, щоб привести ту чи Іншу будівлю у належний стан. А тому ці викуплені або взяті в оренду приміщення  руйнуються на очах і тим самим псують краєвиди нашого міста.

Власне, таких будівель у Калуші десятки. Лише в старій ча­стині таких «розвалюх» набереться більше десяти. До їх ко­горти, зокрема, належить при­міщення райпобуткомбінату  ("Будинок побуту"), колишнього міськсоцзабезу, бар «Під ясенами», концертної зали коледжу культури і мистецтв, ряд будівель на вулицях С.Бандери та Грушевського тощо. Чи то так криза далася взнаки, чи то у наших бізнес­менів немає вільних коштів для зміни обрисів придбаних споруд, чи вони не зуміли знай­ти бажаних клієнтів, кому пе­репродати викуплене майно, чи ще щось стоїть їм на заваді, але вони не поспішають роби­ти якісь рішучі кроки, аби прид­бані об'єкти більш-менш мали пристойний вигляд.

Насторожує й те, що за подібним дійством спокійно іспоглядає наша міська влада з численними її структурами, проте їм, вочевидь, до такого стану речей діла немає. Не­вже у Калуші немає кому запи­тати у «господарів» придбаних споруд, чому вони байдикують і доводять викуплені об'єкти до руїн, вжити до них відповідних заходів, щоб вони «прокинули­ся» від затяжного сну?

А ось в нашому обласному центрі за такою діяльністю місцевих «ґазд» слідкує муні­ципальна інспекція з контро­лю за благоустроєм. Бояться її горе-бізнесмени, як вогню, бо штрафують усіх і вся за до­пущення тих чи інших пору­шень та зловживань. Та й штра­фи накладаються солідні - від 1200 до 2500 гривень. І коли тому чи іншому бізнесмену пред'являть такий рахунок, то, зрозуміло, він задумається над тим, як йому чинити надалі. До речі, ця інспекція підпорядко­вана одному із перших керів­ників міста і від своєї діяль­ності приносить чималий зиск міській казні. Що у нас зава­жає зробити аналогічне? Чи може наша міська казна уже не потребує коштів? А за них, до речі, можна було б покра­щити і загальний вигляд міста. А так... маємо те, що маємо.

А маємо те, що наші горе- власники будівель, користую­чись такою побпажпивістю влади, дозволяють собі рока­ми допускати бездіяльність на придбаних об'єктах і доводити їх до жалюгідного стану, що аж ніяк не надає місту привабли­вості та відповідає його стра­тегічному курсу на Європу.

- Фонд комунальної влас­ності міської громади, — заува­жує його голова Роман Боднарчук, - може спитати з орендарів тієї чи іншої будівлі, а 

також із власників, які викупили об'єкт, що мав цільове призначення. Але проблема в тому, що після викупу той чи інший власник не­рідко перепродує приміщення. І знайти тоді крайнього дуже важ­ко. Така, на жаль, реальність. Звичайно, що стан багатьох ви­куплених будівель дуже жалюгі­дний, і це слід визнати. Проте, у Фонду немає повноважень, щоб заборонити власнику перепродувати своє майно, як і змусити якомога швидше його оновити. Цим, як на мене, мала б займа­тися архітектура.

— Щодо жалюгідного стану таких об'єктів, як колишній райпобуткомбінат, бар «Під ясена­ми», міськсоцзабез, житлові приміщення на вул.С.Бандери та інші, - продовжує ділитися свої­ми думками голова Фонду кому­нальної власності територіаль­ної громади міста, - то скажімо, у приміщенні колишнього райпо- буткомбінату сьогодні є більше 10 ґаздів. Є тут і чотири орендарі та сім власників. А тому, як мо­виться, у семи няньок і дитина без ока. Так і в цьому випадку. Окрім фірм «Елегант», «Руно», які орендують окремі приміщен­ня, є тут чимало таких, які викуп­лено. А викупили частину з них на 2, 3 і 5 поверхах підприємець В.Маркелов, а також ПГП «Гермес», ТзОВ «Артс», «Константа», «Дизайн», «Вербена», «Зоря» та інші. А от подбати про те, щоб привести 5-поверхову будівлю до людського вигляду, ніхто з них не поспішає. Кожен вариться у власному соці, а тим часом спо­руда руйнується.

Щось подібне слід сказати і про колишній бар «Під ясена­ми», який на початку 2007 року викупив його колектив. Після цього цю будівлю уже декілька разів перепродуввли. Тож не дивно, що тут на сьогоднішній день господарюють хіба що па­цюки, бо перетворено колись успішну торгову точку на сміттєзвалище та притон для наркоманів.

У ще гіршому стані знаходиться приміщення колишньо го міськсоцзабезу, яке у свій час викупив один із підприємців із обласного центру. Намір бізнесмена змінити обриси цієї архітектурної пам'ятки не при несли бажаних результатів. На­томість будівлю оголили, 

розіб­рали дах і тепер на ній уже рос­туть дерева. І така «прикраса» міста, швидше всього, прирече­на рухнути сама собою.

Не можна не сказати і про те. що в процесі перепродажу тих чи інших будівель, які мали певне цільове призначення, їхні нові власники намагають­ся забути про цей передбаче­ний угодою купівлі-продажу пункт або ж шукати шляхи, як його позбутися. Не хотілось би з цього приводу говорити щось конкретно, але, скажімо, чому досі у Калуші не діє міська лаз­ня. хоч цей об'єкт було прода­но з умовою, що він збереже своє цільове призначення? Хтось таки повинен у нашому місті здійснювати контроль за подібними речами?

А, можливо, час уже і в Калуші подбати про створення якоїсь структури, куди б окрім представників архітектури, фонду комунальної власності територіальної міської грома­ди, входили й представники УЖКГ, силових структур, щоб припинити подібні неподоб­ства. Це б дало змогу значно покращити благоустрій у місті, його загальний вигляд і засте­регти тих, хто нині допускає ті чи інші порушення.

Богдан Тимків.

"Калуський нафтохімік"

На знімку: приміщення колишнього міськсоц­забезу.


Коментарів: 2

  • derevynka (10:57 21/04/2011)
    Оцінка: +0 / -0 | [IP: 90.208.131.167]

    Проблема дійсно серйозна . Щоправда в інших країнах чи місцях напевне є більш ефективні засоби для її вирішення але напевне не в Калуші . ( о

  • Собчук (20:49 14/10/2011)
    Оцінка: +0 / -0 | [IP: 88.155.212.113]

    Правильно.Цим питанням має займатись архітектура.Але нашому ,,архітектору" це питання до лампочки.З таких будівель не має відкату.Постриль

    Залиште свій коментар!

    Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

    Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

    (обов’язково)


    Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
    Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.