Хто фінансував партії та кандидатів у мери на виборах в Калуші?
Офіційно на виборчу кампанію в Калуші кандидати на посаду міського голови та політичні партії витратили майже 450 тисяч гривень. Це при тому, що п’ять з тринадцяти партій та два із шести кандидатів у мери так і не надали ТВК звіти про свої виборчі фонди. Тобто з впевненістю можна казати, що під час виборчої кампанії в Калуші на листівки та інші агітаційні матеріали пішло понад півмільйона гривень.
Мери: майже всі –з власної кишені
Найбільше зі всіх кандидатів на посаду міського голови витратив переможець мерських перегонів Ігор Матвійчук – 51 500 гривень. Оскільки він йшов самовисуванцем, то не міг користуватися партійною касою, тому всі витрати на агітацію за себе покрив сам. А вказана сума в 51,5 тисячі гривень – це третина його доходу за 2014-ий рік. Найбільше пан Матвійчук витратився на зовнішню рекламу – 32 720 гривень, ще 10 440 гривень пішло на агітаційні листівки та майже 8 тисяч – на рекламу у ЗМІ. Також за 450 гривень новообраним мером для виборчих потреб орендувалось приміщення.
Друга за кількістю витрачених на свою кампанію грошей – Ольга Сікора. Вона, хоча і була висуваницею «Батьківщини», теж не залучала ані партійних грошей, ані добровільних внесків інших осіб. Вибори Ользі Мирославівні згідно зі звітом, поданим до ТВК, обійшлись у 51 190 гривень, що становить чверть задекларованого нею доходу за 2014-ий рік. На відміну від Матвійчука, Сікора зробила акцент на агітації по телебаченню, витративши на це 28 440 гривень, натомість на агітацію з білбордів – лише 4 000 гривень. Агітація на листівках обійшлася їй на 30 гривень дорожче, аніж Матвійчуку – у 10 470 гривень. Варто відзначити, що виборчим штабом Сікори витрачено 2 100 гривень на оренду приміщень та 2 016 гривень на послуги зв’язку.
Ігор Очкур остаточний звіт про власний виборчий фонд в ТВК так і не подав. Згідного з поточним, станом на 19 жовтня (тобто за п’ять днів до закінчення агітації), на вибори командою Очкура було витрачено лише 14 714 гривень. Отож загалом виборчий фонд Очкура станом на 19 жовтня складав 16 911 гривень, з яких 14 740 гривень було витрачено, а 2197 гривень залишилось у виборчому фонді. На відміну від конкурентів в Очкура знайшлись люди, які пожертвували власні кошти на його передвиборчу кампанію. Точніше людина. Адже тричі в середині жовтня кошти на його передвиборчу кампанію надходили від мешканки Івано-Франківська 1992-го року народження. Загалом політична прихильниця пана Очкура перерахувала йому 9 911 гривень. Також 7 тисяч гривень (при доході за 2014-ий рік у 35 тисяч) Очкур вніс сам. Із зібраної суми штаб Ігоря Васильовича 7 214 гривень витратив на політичну рекламу у ЗМІ, 5 000 – на листівки та 500 гривень на оренду приміщення. Дивують вказані у звіті за 19 жовтня лише 2 000 грн на рекламу на білбордах.
Найбільш самовідданою була кампанія у Володимира Савки. На неї він витратив 7 944 власних гривні. Це при річному доході за минулий рік у 10 тисяч. Людина в буквальному сенсі живе політикою.
Андрій Кравчук та Ернест Готліб на відміну від партій, які представляють, звіти про свої виборчі фонди як кандидати на міського голову так і не надали.
Партії: гроші дали –в міськраду не попали
Найбільше серед місцевих партій на виборах витратилась Українська партія -70 568 гривень. Тобто кожен заведений нею у раду депутат (нагадаємо їх в УП – шість) обійшовся у більш ніж 10 тисяч гривень. Найбільше в Українській партії витратили на друковані матеріали (листівки і т.д.) – майже 50 тисяч гривень, ще 15 тисяч – на політичну рекламу на телебаченні та більше 2 тисяч – в газетах. Спонсорами партії стали її кандидати, більшість серед яких – депутати попереднього скликання, котрих в цьому ми не побачимо, зокрема, Олександр Челядин – 55 835 гривень.
Наступною за величиною виборчого фонду йде «Батьківщина» – 39 804 гривні. У «білосердечних» також зробили ставку на агітаційні листівки – 34 550 гривень, ще 5 250 гривень коштувала агітація на телебаченні. Газети «Батьківщина» проігнорувала. Як і в УП фонд в цієї політсили сформувався із коштів кандидатів. Найбільше дав депутат двох скликань від «Батьківщини» Сергій Чернишов – 26 496 гривень. Нагадаємо, пан Чернишов цього разу депутатом не став. З інших спонсорів депутатом став лише Віталій Джуган. Один депутат у міській раді обійшовся «Батьківщині» майже у вісім тисяч гривень. Загалом їх буде п’ять.
Виборчий фонд «Свободи» склав 33 533 гривні. З цієї суми лише 4 533 гривні – внески кандидатів, решта 29 тисяч – добровільні пожертви. При цьому усі 33,5 тисячі гривень у «Свободі» не витратили, тож 5 220 гривень повернули особам, які їх давали. Двоє симпатиків «Свободи» перерахували партії 23 та 6 тисяч гривень.
9 тисяч свободівці витратили на політичну рекламу у ЗМІ – радіо, телебачення, преса, решту – на листівки. Загалом витрачених 28 313 гривень при шести депутатах – це менше п’яти тисяч за особу.
Народний рух України витратив на виборчу кампанію 26 250 гривень. З них – 21 370 гривень пішли на друк агітаційних матеріалів, ще 4 000 – на канцтовари чи сувеніри із символікою партії та 880 гривень – на рекламу на радіо. Головним спонсором партії став її перший номер Олег Савка – 9 420 гривень. 4 880 гривень пожертвував ще один депутат НРУ – Володимир Тимків. Також приблизно по 6 тисяч дали, та не пройшли, ще два кандидати від «руху», які до цього ніколи не були депутатами міської ради, – Яніцький та Лозинський.
«Самопомочі» помогли з коштами кандидати, які від цієї партії балотувались, – Дрань (12 560 гривень), Тимів (6 060 гривень) та Філімонова (2 450 гривень). Загалом виборчий фонд складав 23 370 гривень. З них 15 500 витратили на листівки та 7 868 гривень – на рекламу у газеті й на радіо. Тобто кожен з трьох депутатів «Самопомочі» «коштував» більше семи тисяч гривень.
«Автомайдан» свою виборчу кампанію станом на 19 жовтня побудував лише на друкованих листівках, на які витратив усі кошти виборчого фонду – 9 307 гривень. Ці гроші згідно зі звітом – добровільні пожертви вісімнадцяти громадян. Лише один із них – калушанин, який перерахував «Автомайдану» найбільшу суму – 2 200 гривень, решта сімнадцять – жителі Долини, від кожного з яких надійшло рівно по 418 гривень.
Не надала підсумкового звіту президентська «Солідарність». Станом на 19 жовтня вона витратила всього 6 851 гривню: 6 350 гривень – на агітаційні листівки та 400 – на канцтовари. 4 020 гривень – це кошти першого номера Олега Нижника та 2 813 – 28-річного іванофранківця.
Радикально мало порівняно з іншими партіями станом на 21 жовтня витратила Радикальна партія Олега Ляшка – всього 5 320 гривень. З них 4 300 гривень – пожертва калушанина та 1 020 гривень – гроші кандидата в мери та в міську раду від Радикальної партії Ернеста Готліба, який у 2014-му році не заробив ані гривні.
Інші партії звіти про виборчі фонди ТВК так і не надали. Серед них і «УКРОП», висуванці якого пройшли у міську раду та вже навіть подякували за це виборцям у ЗМІ, а от про звіт виборчого фонду забули. «Народний контроль» та «Воля», які ледь не потрапили у міську раду і позиціонували себе новими, молодими та прогресивними, також цього не зробили.
Інші партії, які не занесли у ТВК свої звіти, теж заслуговують бути названими. Це «Громадянська позиція» та Українська партія боротьби з корупцією, яка, швидше за все, нічого і не витратила.
Андрій КОГУТ
КАЛУШ ФМ 13
Залиште свій коментар!
Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Коментарів: 1
Сукін син