До Калуша приїде моніторингова комісія ЄС для вивчення екологічної ситуації

Категорія: ЕкологіяПереглядів: 594

Днями міський голова Ігор Матвійчук провів робочу зустріч з представниками з питань навколишнього природного середовища Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні(організації безпеки та співпраці у Європі) Драганом Гаговічем та Лешеком Кочиком. Також у зустрічі взяли участь перший заступник міського голови Галина Романко та виконуючий обов’язки керівника АТ «Оріана» Олег Савчук. Ішлося про екологічні проблеми міста та перспективи участі міжнародних організацій у їхньому вирішенні.

 

Так, ще торік Львівський інститут Гірхімпром за кошти обласного бюджету розробив для Калуша проект ліквідації засолення грунтових вод. Він передбачає реалізацію ряду заходів, зокрема на солевідвалах та хвостосховищах, лише для першочергових заходів за проектом потрібно понад 240 млн гривень.

Зараз проект стоїть без руху. Міська влада не може клопотати про виділення коштів з держбюджету, оскільки не визначено, хто буде втілювати ці заходи. Адже об’єкти, на яких мають вестися роботи, належать АТ «Оріана», і їх передали в статутний капітал ТОВ «Оріана-ЕКО». Інвестор  не може приступити до переробки розсолів – активи знаходяться під арештом, а сама «Оріана» знаходиться у процесі підготовки до приватизації.

Як зазначив на зустрічі з міською владою Драган Гаговіч, місія ОБСЄ в Україні має намір активізувати роботу з питань охорони навколишнього природного середовища, налагоджено постійну співпрацю з органами державної влади. представник місії ОБСЄ зазначив:

«На жаль, велика частина проблемних питань на території Закарпатської та Івано-Франківської областей. На Закарпатті за участі Європейської комісії екологічна ситуація поліпшилася. Розраховуємо, що зможемо її поліпшити і тут».

Міський голова Ігор Матвійчук нагадав, що у 2010 році у Калуші працювала місія цієї міжнародної організації. Місто було оголошено територією екологічного лиха і вирішенню екологічних проблем приділили велику увагу. Загалом у цю справу вклали 1,4 млрд гривень. При цьому більшість загроз не були ліквідовані. А найбільший проект — з вивезення гексахлорбензолу і очищення полігону токсичних відходів — виявився не надто ефективним.

Головні проблеми, як повідомив Ігор Матвійчук, — утворення проваль і пов’язані з цим ризики для людей; засолення від хвостосховищ та загроза прориву дамби хвостосховища №2; засолення грунтових вод від відвалів, яке загрожує міському водозабору. Щодо Домбровського кар’єру, то його рівень вже сягнув водоносного горизонту, відповідно відбувається розвантаження полігону через грунтові води. Концентрація солі у верхніх горизонтах кар’єру становить 15 мг на літр. З кар’єром також пов’язують небезпеку прориву у нього через північний борт річки Сівки і різке його затоплення. Проте, як повідомив міський голова, в останні роки північний борт стабілізувався і зараз небезпеки немає.

Проект із ліквідації засолення грунтових вод передбачає підняття дамб хвостосховища, ізоляцію відвалів та відновлення дренажних канав навколо кар’єру. Міський голова зазначив:

«Чекаємо від «Оріани» як власника об’єктів листа і будемо звертатися про виділення 240 млн гривень з державного бюджету».

Представників місії ОБСЄ цікавила перспектива переробки розсолів. У такій перспективі зацікавлена і міська влада, проте на даному етапі відкрито кримінальне провадження, тривають судові позови і процес «заморожений» (детальніше — в наступному матеріалі «Вікон» «Місія неможлива. Чому  у Калуші не можуть приступити до переробки розсолів?». — Авт.). Окрім екологічних проблем, за словами міського голови, місто зазнає і великих фінансових втрат — за «Оріаною» рахується 800 га землі, за яку підприємство не платить. Склалася парадоксальна ситуація: держава, фактично, є власником підприємства і саме державі «Оріана» заборгувала найбільше. Урегулювати питання боргів свого підприємства собі ж держава чомусь не може.

Поки що невідомими є умови приватизації «Оріани», немає інформації і про потенційних покупців. За словами в. о. гендиректора АТ «Оріана» Олега Савчука, підприємство 16 років перебувало в стані банкрутства і лише 16 червня минулого року через те, що «Оріана» потрапила у перелік великої приватизації, провадження про банкрутство було зупинене судом. «Оріана» буде йти на продаж цілісним майновим комплексом, ціна та терміни продажу ще не визначені.

Крім екологічно небезпечних об’єктів, основні активи «Оріани» — це корпоративні права в інших підприємствах (зокрема в ЗАТ «Лукор», які були передані ТОВ «Карпатнафтохім»Підморгую.  Офіційно зареєстровані борги — 1,4 млрд гривень (щоправда, податкова вважає, що має бути врахована курсова різниця за позичкою Баварського банку, відтак борги перевищують 6 млрд гривень). За словами Олега Савчука, інвентаризацію «Оріани» вже завершили, а оцінку — ще не провели.

Представникам місії ОБСЄ важко, практично неможливо зрозуміти усі перипетії навколо державного підприємства, зокрема блокування переробки розсолів. Як зазначив Драган Гаговіч, місія ОБСЄ тісно співпрацює з моніторинговою комісією ЄС. Вони мають технічне забезпечення і проводять дослідження. Зокрема вже завершили роботу в Солотвині, де ситуація схожа та надали свої рекомендації. Далі мають намір приступити до досліджень у Калуші. Представник місії ОБСЄ зазначив:

«Постараємося зробити все, щоб сприяти поліпшенню екологічної ситуації в Калуші».

Також у Києві місія обговорить ситуацію з Фондом держмайна.  

На завершення зустрічі Ігор Матвійчук запевнив: очікуємо приїзду до Калуша моніторингової комісії та рекомендацій для вирішення екологічних проблем міста.

ВІКНА 0


Коментарів: 9

 • Анонім (17:54 24/06/2019)
  Оцінка: +1 / -1 | [IP: 77.120.113.64]

  хі, хі, вуйки, як це називається коли якась іноземна організація вам розказує що і як ви повинні робити? це називається незалежність, ось так. а чого ви такі незалежні - бо ви дуже розумні і зовсім вам не треба прямого керівництва від організації обсе, без їхніх рекомендацій ви нічого не годні, хі, хі. а завтра вони вам ну напрімєр будуть рекомендувати ввести обіг злотого, ви ж так і зробите бо ви незалежні, хі, хі.

  • ББА (03:53 27/06/2019)
   Оцінка: +0 / -0 | [IP: 79.75.43.240]

   головне щоб рюцкє мудаки нічого в Україні не мутили і не вказували що робити . А досвід західних країн треба вивчати і будь яку допомогу варто сприймати на ура . Якщо тобі щось не подобається - вали нах на скрєпні ібіня кацапстану . Там тебе уже зачекались

   • Анонім (14:05 27/06/2019)
    Оцінка: +0 / -1 | [IP: 217.12.223.166]

    хі, хі, вивчайте вуйки, "досвід західних країн" по розчленуванню наприклад югославії - прийміть допомогу західних країн по розчленуванню україни "на ура" - румунія і угорщина вже роздали кожна по 100000 паспортів - це західні мудаки чи нє?? думаю власники цих паспортів звалять нах разом з територіями на скрєпні ібіня євросоюзу, хі, хі. україна лиш втішиться, хі, хі.

    • ББА (20:45 28/06/2019)
     Оцінка: +0 / -0 | [IP: 92.3.84.128]

     та значно краще вивчити досвід хйла , який зрівняв ковровими бомбардуваннями місто Грозний з лицем землі і все заради міра ва всьом мірє . тобто треба було забомбити весь даунбас і лугандонію з кримом і різна ватка типу тебе була би щіслива . а ні - треба було брати приклад з сєрбських убивць і просто вирізати всіх рюцкє ваньок і фанатів рюцкє міра - щоб досвід Югославії не забути . А ще краще щоб брати приклад з іцконно рюцкє героя кадірова і різати ватні черепушьки заради мєдальки Добре

    • ББА (20:47 28/06/2019)
     Оцінка: +0 / -0 | [IP: 92.3.84.128]

     а ти ще розкажи як Угорщина і Румунія окуповали частину України і там почала роздавати свої пачьпорти ( по прикладу твого кацапського хйла )

     • Анонім (08:59 01/07/2019)
      Оцінка: +0 / -1 | [IP: 77.120.113.64]

      ти вуйку живеш в альтернативній реальності (в хохловитому атсралі) - на квітень 2018 року угорщина роздала жителям закарпатської області більше 100000 паспортів - такими темпами за 10 років закарпаття само стане угорським без будь-якої окупації.

      • ББА (22:37 01/07/2019)
       Оцінка: +0 / -0 | [IP: 92.3.85.239]

       не знаю , в якій дупі ти живеш , але до цього часу ти не розказав про те , яку частину України окупувала Угорщина і як вона МАСОВО роздає свої паспорти . Маючи знайомого З ТЯЧІВСЬКОГО РАЙОНУ я хочу сказати , що ти є ватне брехло ( як і твоє хйло ) , а щоб отримати того угорського паспорту , тобі ТРЕБА ДОКАЗАТИ ( і ніхто нічого тобі не подарує ) що ти маєш угорські коріння , володієш угорською мовою , знаєш конституцію Угорщини і повинен прийняти присягу . Так як ти тупий , як те лайно , яким тебе кормить твоє хйло , то пояснюю , що це є АБСОЛЮТНА СТАНДАРТНА ПРОЦЕДУРА ВСІХ КРАЇН СВІТУ . Іди уже дрочи на іконку свого хйла crazy

       • Анонім (10:03 02/07/2019)
        Оцінка: +0 / -1 | [IP: 185.222.202.12]

        хі, хі, кстаті о птічках - в 1939 році україна окупувала і роздала паспорти чехословацькому закарпаттю і польській східній малопольщі - хохлоокупанти, геть з нашої європи!!

        • ББА (16:53 02/07/2019)
         Оцінка: +0 / -0 | [IP: 92.3.85.239]

         ти дивись . поволжські німці без прблем повернулись в Німеччину і немає ніяких проблем і ніхто не кричить , щоб тупі кацапи звільнили поволжжя від кацапів . А Україна з радістю відправить дурних хохлоокупантів ( тобто фанатів рюцкє міра і хйла ) на їхню скрєпну кацапію . Все як ти мрієш . І нехай там іцконно рюцкє герой кадиров собі ріже ватні чєрєпушьки заради медальки Добре

  Залиште свій коментар!

  Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

  Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

  (обов’язково)


  Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
  Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.