Будинок із химерами-2

Категорія: ІнфраструктураПереглядів: 2336

З початку цього року на перехресті вулиць Міцкевича — Грушевського, в історичному центрі Калуша, розпочалося будівництво нового багатоквартирного будинку. І практично одразу ж будівництво стало об’єктом протестів та невдоволення сусідів. Люди скаржаться: будинок зводять із порушеннями, через що обвалюється земля та тріскаються будівлі, що поруч. І не заздрять тим, хто житиме у новобудові. Чому — дізнавалися «Вікна».

На початку року у Калуші на розі вулиць Грушевського-Міцкевича розпочалося будівництво. Місце на розі вулиць пустувало після знесення старого єврейського будинку (раніше — насіннєвий магазин. — Авт.). Орієнтовно у 2006-2008 роках будівлю на вул. Грушевського викупила фірма «Боксана» — для реконструкції під комерційне приміщення. Приблизно тоді ж була виготовлена проектна документація.

Однак, за кілька років добро переходило з рук у руки, аж поки не потрапило до калуського підприємця — Марії Віблої. Підприємець переоформила проектну документацію. І — розширила межі будівництва за рахунок придбання приватного будинку із оформленою земельною ділянкою на вул. Міцкевича.

Проектна документація пройшла коректування. І сьогодні будівництво ведеться ударними темпами: будівельники вже звели нову триповерхову будівлю на вул. Грушевського і приступили до будівництва «другого етапу» на вул. Міцкевича. Забудова буде не суцільною: два «корпуси» поєднаються за допомогою арки. 

Сусіди на будівництві бувають чи не щодня. Людей геть не тішить стаханівські темпи будівництва, адже, кажуть вони, важка техніка просто руйнує їхні одноповерхові домівки. Майже щотижня на будівництво приїжджають якісь посадовці, а люди оббивають пороги міської влади. 

Зараз на вулиці розпочався другий етап будівництва. Як з’ясували «Вікна», замовник свідомо порушує законодавство.

— Відсутній дозвіл на проведення земельних робіт, — повідомив «Вікнам» начальник УЖКГ Калуської міської ради Юрій Рекунов.

Попри це, працівники фірми встигли вирити глибокий котлован, який уже заклали бетонними плитами і блоками.

Можливо, сюрпризом для підрядника стали і мережі, які «викопали» із грунту. А все тому, що забудівник не мав документу: дозвіл на земельні роботи не тільки «заводить» будівництво у законне русло, але і дає необхідну інформацію: де і які мережі розташовані, які з них потрібно перенести. 

Для Юрія Рекунова, який у понеділок прибув на місце будівництва, великий котлован став несподіванкою. А от для забудівника все може обійтися легким переляком: прибувши на будівництво, виконроб не прихопив із собою навіть власний паспорт. Відповідно, акт про адміністративне правопорушення скласти не змогли.

Юрій Рекунов «Вікнам» повідомив: попередив виконроба, що як прийде до УЖКГ за дозволом на земельні роботи, щоб узяв із собою документ — будуть складати акт. Мінімальний штраф за порушення законодавства може становити 340 гривень, а максимальний — 1700 гривень — залежно, на кого складатимуть акт. Очевидно, — це не ті суми, які можуть зупинити масштабне будівництво.

— Декларація про початок будівельних робіт — не єдиний документ, який потрібен, щоб вести будівництво, — твердить Юрій Рекунов. — Дозвіл на початок земельних робіт на цій земельний ділянці виданий ще кілька років тому, але оформлений він на ТОВ «Боксана», яке нині перебуває у процесі банкрутства. Декларація про початок будівництва та проект оформлений на підприємця Віблу. Тому і дозвіл на земельні роботи має бути переоформлений.

У лютому, під час будівництва першого етапу будинку, прорвало каналізаційну трубу. Зараз, риючи котлован, будівельники також пошкодили мережі. І це може свідчити про одне: лютнева аварія забудівника нічого не навчила.

Будувати — не руйнувати

— Перед тим, як розпочати будівництво, мали укріпити фасад будинку на вул. Міцкевича, 6, що межує із будівництвом, — стверджує калушанка Галина Гуцал. — Пішов дощ — посипався тротуар і тріщина пішла на подвір’я.

Справді: частина тротуару — зруйнувалася, розширивши межі котловану. Сусідський парканець тепер на відстані якогось метру від виритої ями.

— Будинок — старий і руйнувався вже і без цього, — вказує мешканка цього будинку Мирослава Яковина. — Торік в укріплення дому я вклала 10 тис. гривень — у тріщинах була вся стіна.

Жінка опікується 5-річною дитиною та 85-річною мамою і не приховує емоцій.

З-під новобудови, яка вже зведена на вул. Грушевського, витікає вода. Сусіди кажуть: тече і каналізація. Це — ще одна проблема сучасних новобудов у центрі міста. Посадовці, не ховаючись, говорять: центральна частина міста не підключена до міської каналізації, і стоки потрапляють у річку Млинівка. З уже збудованим нічого не поробиш, а от новобудови — це додаткове, свідомо дозволене, навантаження на екологію.

— Я не заздрю тим, що куплять тут квартири, — каже Галина Гуцал. І з нею погоджуються й інші сусіди. Жінка не говорить про каналізацію. Лише — про будівельні особливості. Скажімо, згідно з плануванням, новобудова матиме вихід на проїжджу частину. А будинок будується із будівельних матеріалів, які, на вигляд, — не нові: вже збудовану частину проекту «посадили» на блоки, частина з яких залатані цеглою та цементом. 

Порятунок потопаючого

Земля під будівництвом на вул. Міцкевича почала сповзати. Є небезпека, що зсув «потягне» за собою і сусідське майно та будинок. 10 квітня під головуванням першого заступника міського голови Ігоря Матвійчука відбулася нарада щодо будівництва на вулиці Грушевського, 13.

За результатами наради підприємцю Марії Віблій міська влада висунула вимоги: оскільки проект будівництва містить порушення норм містобудування, підприємець мала провести коректуру даного проекту згідно із діючими нормами законодавства; відновити аварійну ділянку водопроводу на вул. Міцкевича, на якій через будівельні роботи почалися пориви води; при влаштуванні фундаменту з межуючим будинком на вулиці Міцкевича, 6 вжити заходів щодо збереження цілісності даної будівлі. Замовник із вимогами міської влади погодився, ствердивши їх своїм підписом. Але — не виконав. Насправді, підприємець внесла корективи до проекту лише там, де отримала рекомендації від інспекції Дерхархбудконтролю: «урізала» будівництво на кілька метрів, «забравши» 6 квартир. 

Міська влада вимагала у підприємця проводити будівельні роботи згідно державних будівельник норм щодо будівництва в умовах ущільненої забудови. Законодавство вимагає долучити додаткові інженерні вишукування на ділянці забудови; розробити прогнози природних і техногенних умов на ділянці; обстежити прилеглі об’єкти існуючої забудови; розробити проектно-конструкторські й організаційно-технологічні рішення із захисту об’єктів прилеглої забудови від техногенного впливу будівництва та забезпечити умови їх нормальної експлуатації. Зміст, обсяг, терміни виконання і фінансування цих заходів визначають замовник і генеральний проектувальник із залученням підрядника та інших організацій, які виконують роботи, а також власників прилеглих будівель.

Хоча, вимоги міської влади, насправді, нічого не важать, адже вони не внесені до проектної документації.

Наразі місто позбавлене функцій контролю за веденням будівництва. Як інформував Ігор Матвійчук, функції щодо врегулювання містобудівної діяльності покладено на інспекцію Держархбудконтролю.

Довідка «Вікон». Раніше віце-прем’єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Володимир Гройсман заявляв, що частину функцій Держархбудінспекції може бути передано на місця, а саму інспекцію — переформатовано. За його словами, необхідність таких змін, зокрема, назріла, зважаючи на великі масштаби корупції в Держархбудінспекції.

За повідомленням представника інспекції Держархбудконтролю Володимира Тулубінського, інспекція раз на рік інспектує будівництво. У лютому представники Держархбудконтролю не виявили суттєвих порушень.

Із власних джерел «Вікна» дізналися про можливий алгоритм розвитку подій. Найперше — мешканці будинку не повинні чекати на чергові візити чиновників, які закінчуються фактично нічим, а — чимскоріш писати скарги до інспекції Держархбудконтролю і, бажано, — правоохоронних органів.

Саме за письмовим зверненням державні інспектори можуть провести позапланову перевірку будівництва та зафіксувати існуючий стан прилеглого до будівництва будинку на вул. Міцкевича, 6. Інспектори держархбудконтролю можуть залучити сертифіковані інститути для обстеження сусідського будинку. І, за результатами перевірки — винести рішення: якщо будівництво несе загрозу для сусідського будинку — призупинити його та дати рекомендації для коригування проекту, щоб унеможливити подальшу руйнацію будівлі. Якщо ж фахівці визначать, що будинку на вул. Міцкевича, 6 нічого не загрожує, підприємець може продовжити роботи зі спокійною совістю.

У даному випадку втручання інспектуючих органів є вкрай необхідним, адже підприємець міг уникнути конфлікту із сусідами, добровільно укріпивши сусідній будинок, як на цьому наполягала міська влада. Фактично, схожі рекомендації дають і представники Держархбудконтролю.

— Потрібно провести обстеження: як будівництво впливає на їхній стан, — повідомив у коментарі «Вікнам» Володимир Тулубінський. — Можна, наприклад, звернутися до суду, щоб суд зобов’язав забудівника це зробити. Або ж це можуть зробити самі мешканці будинку. Орієнтована вартість обстеження — 3 000 гривень.

Однак, Мирослава Яковина каже: робити це власним коштом — не збирається, адже це має зробити забудівник. Причому, наголосили «Вікнам» експерти, це мало робитися вже давно — ще до початку будівництва.

Так, проектна організація при проектуванні будівництва мала врахувати взаємодію з існуючими спорудами, які не мають актів обстеження. Проектант, виконуючи свою роботу, мав вимагати у замовника проведення геологічної розвідки грунту та акти обстежень суміжних будівель.

— Геологія — є. Без геології грунтів не робиться фундаменту, — запевнив «Вікна» представник інституту «Діпромісто», який веде авторський нагляд проекту Леонтій Босик. — Підприємець, перед тим, як приступати до будівництва на вул. Міцкевича, мав зробити захист для прилеглого будинку. Сам мав додуматися. Це — у його інтересах, бо на нього можуть «навішати» тріщини на будинках 20-річної давності.

Леонтій Босик упевнений: проблема не у новобудові, а — у прилеглих будинках, які вже дуже старі і будувалися абияк.

— Там треба все завалити бульдозером і будувати нове, — переконаний Леонтій Босик.

І обіцяє приїхати, як тільки забудівник його про це повідомить.

— Вони мені ніякого сигналу не давали, — твердить Леонтій Босик.

Зрештою, це — ще один сигнал до того, що людям треба брати свій порятунок у власні руки. Адже, досі забудівник не реагує на слабкі зауваження міської влади. Як повідомила «Вікнам» Мирослава Яковина, вона готує позов до Калуського міськрайонного суду.

ВІКНА 1


Залиште свій коментар!

Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

(обов’язково)


Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.