Стародруки, ікони та дзвони. У Калуші відкрили виставку сакрального мистецтва. ФОТО

Категорія: КультураПереглядів: 698

У краєзнавчому музеї Калущини відкрили виставку сакрального мистецтва, присвячену прийдешнім Великоднім святам. Серед експонатів представлені ікони, богослужбові книги, дзвони, монстранція.

 

Релігійні предмети є власністю фонду музею і мешканців міста, а також взяті на тимчасове експонування з церкви святого Архистратига Михаїла та музеїв Калуського ліцею №10 та ЗОШ №4.

За словами старшого наукового співробітника Краєзнавчого музею Калущини Івана Тиміва, представлені ікони кінця ХІХ — середини ХХ століття належать до греко-католицького обряду, основною ознакою якого є наявність відкритого серця. На них зображені лики святих і переважає голубий колір, що асоціюється з небом. Ймовірно, що ці образи раніше були в церкві, судячи з їхнього об’єму та розміру, адже домашні ікони більш площинні, в яких часто порушені пропорції.

Директор музейно-виставкового центру Артур Єфремов додав, що всі ікони виконані в техніці наївного мистецтва. В більшості представлено парні образи, які традиційно прийнято дарувати молодим людям, які недавно одружилися або збираються це зробити. Їх прийнято ставити над ліжком, щоб сім’ю оберігав Господь.

На виставці також представлені богослужбові книги, серед яких требники, часописи та літургікони датуються XVII-XIX століттями. Всередині стародруків можна знайти багато цікавої інформації, зауважив Іван Тимів:

"Тут містяться гравюрні зображення із життя Ісуса Христа та Старого Завіту. Окрім того тут багато покрайних записів, маргіналій, з яких можна дізнатися з якої церкви ця книга, кому вона належала. Часом в кінці записували різні історичні відомості, прогноз погоди, тощо".

Цікавим елементом католицького обряду була представлена церковна монстранція. Вона використовується для адорації – позалітургійного шанування Святих Дарів, освячених у ході Євхаристії (причастя).

Експонувалися й калуські дзвони. Серед них власність Загірської церкви, Фельчинських, калушанина Юрія Козака та дзвін, придбаний за кошти Калуської міської ради.

На виставці музейники закликали не викидати старих речей, зокрема й ікони, а приносити їх до музею.

ВІКНА 0


Коментарів: 2

 • Анонім (09:42 18/04/2019)
  Оцінка: +1 / -0 | [IP: 91.230.121.142]

  не викидати старих речей? звідки у вас справжні коштовні "старі речі"?? ні антикварних меблів з горіха і вишні, ні картин якісних мастрів ні ювелірних виробів, в кращому випадку саморобний бамбетль ніякої музейної цінності не являє.

  • ББА (10:15 19/04/2019)
   Оцінка: +0 / -1 | [IP: 213.205.198.184]

   камуняки таки досягли великих успіхів щоб знищувати цілі села , а про те , щоб конфіскувати щось коштовне , для савків було як норма . А саморобні бамбетлі можуть коштувати значно дорожче ніж ти собі думаєш . це ж не стандартна заводська штамповка

  Залиште свій коментар!

  Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

  Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

  (обов’язково)


  Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
  Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.