Тисячі гектарів забрудненої землі. Нардепи вирішують, що робити з Домбровським кар'єром

Категорія: ЕкологіяПереглядів: 674

Народні обранці приїхали на Прикарпаття, щоб проінспектувати ситуацію з Домбровським кар’єром на Калущині. Захоронення відходів, які залишилися тут з часів видобутку солі, забруднюють воду в кар’єрі та в колодязях і можуть потрапити у Лімницю. Якщо це станеться, Україну чекає масштабна екологічна катастрофа, інформують "Вікна" з посиланням на сайт "ГК".

“У 2009 році Домбровський кар’єр був заповнений водою наполовину, до 2017 вода сильно піднялася і утворилося чимале озеро. Зараз там біля 2 мільйонів кубометрів води, глибина — 50-100 метрів. І вся ця вода дуже засолена, також є хвостосховища із відходами, які були захоронені. Ця територія вже оголошена зоною екологічного лиха, є план заходів для припинення руйнування. Але зараз зсувні процеси продовжуються. Тож є загроза забруднення річок солями, які потім потраплять у Дністер”, — розповів Андрій Пліхтяк, начальник управління екології та природних ресурсів ОДА.

До 2003 року тут ще здійснювався видобуток солі, і воду відкачували. Згодом все зупинилось, насоси перестали працювати і наразі кар’єр переповнений соленою водою. Вона просочується у грунти. Ареал засолення складає близько тисячі гектарів. Також періодично відбуваються просідання грунтів, останнє з них — у 2021 році в селі Кропивник.

“Ми будемо проводити комплексний моніторинг ситуації, є напрацьована велика програма спільно з нашими науковцями з ІФНТУНГ, і будемо її втілювати. З 2015 року на це не було значних коштів, але зараз їх вдасться знайти”, — сказав Едуард Прощук, народний депутат України.

На цій території свого часу працювали численні комісії, навіть місія ООН/КЄС, яка беззаперечно визнала проблему, видавши багато рекомендацій. Зокрема, у звіті місії повідомляють, що засоленість води спричинена помилками при проєктуванні шахт та хвостосховищ, а також їхнім подальшим неякісним обслуговуванням. Поточний підхід утримування хвостосховищ у «сплячому режимі» не дозволяє здійснити структурні поліпшення, переконані представники ООН.

Заступниця голови Екологічного комітету ВРУ Олена Криворучкіна додала, що моніторинг має бути всебічним, зокрема, треба відслідковувати гідрогеологічну ситуацію – адже шкідливі речовини, серед яких є феноли і ртуть, просочуються в грунт.

“В одному зі хвостосховищ є мінеральні солі, які потенційно можуть бути перероблені у корисну сировину. Потрібно працювати в цьому напрямку, щоб був шанс перетворити проблему в джерело сировини. Бо наразі ми маємо тисячі гектарів забрудненої і порушеної території на Калущині”, — зазначила Олена Криворучкіна.

 

ВІКНА 4


Коментарів: 1

  • Лариса (07:06 12/06/2021)
    Оцінка: +0 / -0 | [IP: 91.241.114.8]

    Скільки можна .. одне і теж. Колись одна мудра людина пропонувала продати іноземцям, які цій біді однозначно знайдуть вирішення. А ми все бал

    Залиште свій коментар!

    Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

    Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

    (обов’язково)


    Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
    Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.