“Шедеври пластичного мистецтва” єврейського цвинтаря Калуша 50 років тому. ФОТО

Категорія: КультураПереглядів: 902

До 1 листопада у Львівському музеї історії релігії можна оглянути виставку світлин „Один день у Калуші“. Тоді за день автор відзняв 240 фотографій, і всі — на єврейському цвинтарі міста.

 

До 1 листопада у Львівському музеї історії релігії можна оглянути виставку світлин „Один день у Калуші“. Роботи фотографа Олега Введенського — це фотовиставка про експедицію відомого графіка, живописця, скульптора, ілюстратора Леопольда Левицького на єврейський цвинтар у Калуш 1965 року, інформують "Вікна" з посиланням на "Фотографії старого Львова".

Фотограф Олег Введенський згадує, що тоді за один день він зробив 240 фотографій і зауважує, що калуський цвинтар за своїм емоційним наповненням тоді був значно сильнішим від цвинтаря пам’яті Голокосту в Берліні:

"Всі ці світлини, які зараз можете оглянути, — звідти. Я старався фотографувати саме пластику цих надгробків. Це дійсно видатні скульптури. Для мене важливо було показати їхню естетичну красу. Вважаю, що це шедеври пластичного мистецтва. Думаю, що калуський цвинтар за своїм емоційним наповненням тоді був значно сильнішим від цвинтаря пам’яті Голокосту в Берліні".

Фотомитець згадує, що фіксував найбільш збережені об'єкти:

«Біля п’яти сотень надгробків-мацев стояли вертикально, похило, чи були розкидані по землі апокаліпсисом історичних буревіїв ХХ століття. Куратор нашої фотосесії, Леопольд Левицький, водив нас поміж намічених кам’яних стел і звертав увагу на найбільш цікаві композиційні і пластичні рішення рельєфів надгробків, їх смислову і алегоричну складову. Я фіксував найбільш цікаві збережені об’єкти».

Калуський єврейський цвинтар — старовинний та історично важливий. Виник наприкінці XVII століття. Площа цвинтаря більше 1 гектара. Точна кількість захоронень — невідома, хоча кажуть, що їх — кілька тисяч. Вцілілих надгробних плит налічується понад дві тисячі. Відомо, що тут знайшов вічний спочинок праведник Іцхок Лайфер, батько засновника хасидської династії у Надвірнянському районі Івано-Франківщини.

За юдейськими законами, земля на цвинтарі вважається святою і недоторканою. Кожен надгробок і увесь цвинтар є недоторканим до того часу, допоки відомо про його місце знаходження. До винятків належать випадки, коли виконується ексгумація задля перенесення останків на Святу Землю або до родинної могили.

Перед початком Другої Світової війни лише в Калуші без сіл району мешкало 6 тисяч євреїв, після окупації міста німецько-угорськими військами розпочалось їх масове винищення, вижило лише 17 калуських євреїв.

 

ВІКНА 1


Коментарів: 1

  • Анонім (10:30 22/09/2018)
    Оцінка: +0 / -0 | [IP: 176.119.28.57]

    інтересно, раз цвинтар "історично важливий" то чого жиди не прибирають його, ну хоча би якісь бабки дали раз то для них "святе місце" - щось не

    Залиште свій коментар!

    Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

    Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

    (обов’язково)


    Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
    Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.