«Прикарпаттяобленерго» жонглює тарифами задля маніпуляції споживачем?

Категорія: Влада -> Інфраструктура -> СоціумПереглядів: 1977

Володимир Мулик, "Версії"

Ми постійно чуємо з високих трибун запевнення про те, що в Україні найнижчі тарифи на газ, на електроенергію, на воду й тому необхідно їх невпинно підвищувати. Цього тижня мешканці Івано-Франківська отримали цидулку від ПАТ “Прикарпаттяобленерго”, в якій можна знайти порівняльну таблицю про те, скільки кощтує кВТ електроенергії від ПАТ “Прикарпаттяобленерго” і яка ціна в Румунії, в Польщі, в Словаччині та Чехії.

Глянувши на таблицю наївний споживач побачить, що “Прикарпаттяобленерго” постачає йому електрику за 82 коп, а в Румунії деруть зі споживача 3,59 грн., в Польщі 4,02 грн., в Словаччині 4,78, а в Чехії аж 5,33.

 

Чому вибрані саме ці чотири країни? Хто його зна, та й не це важливо. Важливо те, що вказаний тариф від “Прикарпаттяобленерго” у 82 копійки – це перша неправда. Насправді, якщо зайти на сайт компанії, то можна побачити наступне.

Для споживачів, які споживають до 100 кВт енергії в місяць ціна складатиме 90 копійок, а якщо більше, то вже 1 гривню 68 копійок. В тій же цидулці зазначено, що в середньому по Івано-Франківській області споживають 148 кВт, а отже плата за електроенергію в середньому вища за 90 коп.

До слова – в Європі, на яку посилається “Прикарпаттяобленерго” ціна на електроенергію не росте в залежності від кількості споживання.

Йдемо далі. Згідно поданої таблиці (за 2016 рік) ми бачимо що ціна за кіловат в Румунії складає (якщо користуватися курсом євро, яким послуговувалося “Прикарпаттяобленерго” – 28,29)  3.56 грн., в Польщі – 3,76 грн., в Словаччині та Чехії – 4,02 грн. Отже, підловили й на другій неправді.

Йдемо далі. Якщо брати мінімальну зарплату (одразу переводимо в гривні) то ми знаємо, що в Україні вона складає 3 200 грн. Мінімальна ж зарплата в приведених чотирьох країнах наступна: Румунія 7 975 грн., Польща – 13 137 грн., Словаччина – 12 615 грн., Чехія – 11 803 грн.

Що ж, коли брати навіть мінімальні зарплати і тариф 1 грн. 68 коп., то виглядає так, що у відсотковому відношенні щодо мінімальної зарплати ми платимо більше. А тут ще одна заковика – на відміну від України, де мінімалку до підвищення в 3 200 грн. отримувало 3,7 мільйона громадян з 10,6 млн. працюючих, а після підвищення ця цифра, як мінімум, подвоїлась, в країнах Європи мінімалка служить точкою відліку, за яку опускатися зась і переважно працюючі громадяни цих держав отримують значно більше.

Тому, гадаю, краще взяти середню зарплату. Отже в Івано-Франківській області це – 5 780 грн., в Румунії – 25 758 грн., в Польщі – 41 472 грн., в Словаччині – 37 395 грн., в Чехії – 48 222 грн. І ось тут, вже наглядно видно, хто ж більше витрачає з сімейного бюджету на електроенергію.

Дивно, що “Прикарпаттяобленерго” не взяло для прикладу Косово, де ціна за кВт якраз складає 1 грн. 68 коп. Щоправда і мінімальна зарплата там більше 5 000 грн. Але ж таке порівняння цілком не вигідне для маніпулювання.

І ще – у наведеній вище таблиці (за 2016 рік, нагадуєм) вказана ціна за кВт в Польщі 0,133 євро. Як вдалося з’ясувати, в 2017 році вона вже складала 0,1 євро, а найвища ціна в ЄС була в Німеччині – 0,13 євро (про рівень зарплат в ФРН говорити не будемо).

Виникає питання – в чому намагається переконати споживача “Прикарпаттяобленерго”? Питання, напевно, риторичне.

Особливо потішив такий пасаж з цидулки: «Висловлюємо Вам подяку, що протягом минулого року користувалися послугами нашого підприємства…».

Від монополіста це звучить як насмішка, бо, на відміну від України, в Європейському Союзі не існує централізованої системи постачання електроенергії. Мешканці багатоквартирних будинків самі вибирають постачальників послуг, які запропонують більш вигідні тарифи.

Наприклад у Німеччині на ринку комунальних послуг існує жорстка конкуренція. Лише електроенергію постачають десятки різних компаній. Споживач може вибирати, яку електроенергію йому будуть подавати у будинок або квартиру. Це може бути електроенергія з ТЕЦ або з атомної станції. Останнім часом великою популярністю користується електроенергія з альтернативних джерел — сонячна, вітрова.

Цікаво, чи витримало б ПАТ “Прикарпаттяобленерго” конкуренцію на такому ринку?

А наразі, в безальтернативному світі постачання енергоносіїв, споживачів можна стригти, як овець, і, в якості втішного призу, приносити цидулки (нехай навіть згідно постанови НКРЕП), з яких все одно випливає, що споживач нікуди не дінеться з підводного човна під назвою «Монополія».

Вісті Калущини 1


Коментарів: 4

  • Богдан (08:01 28/05/2017)
    Оцінка: +5 / -0 | [IP: 194.126.180.74]

    Я по цьому питанню дзвонив на їхню "інформаційну лінію" Ні - бе, ні - ме. І взагалі та їхня лінія неможе надати ніякої інформації, крім показни

  • Анонім (09:05 28/05/2017)
    Оцінка: +0 / -4 | [IP: 193.201.225.45]

    не "жонглює тарифами" а чесно заробляє собі на красиве життя. Ми живемо в ринковій економіці, ніхто не заставляє користуватися послугами об

  • Калушанка (21:24 28/05/2017)
    Оцінка: +0 / -0 | [IP: 176.8.239.8]

    GanbaGanbaGanba

  • Анонім (09:41 01/06/2017)
    Оцінка: +1 / -0 | [IP: 46.211.24.18]

    Мабуть гряде значне пiдвищення цiн на ел.енергiю,тому й манiпулюють ,щоб ми почували себе винними,що досi платили найменш за всiх.

    Залиште свій коментар!

    Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

    Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

    (обов’язково)


    Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
    Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.