Маршрутом «Калуський Спотикач»

Категорія: ІсторіяПереглядів: 1789

Якщо запитаєте, хто впливав на мою персону впродовж життя і, власне, зробив мене таким, яким я є, щиро відповім: родина (тато & мама, брат, бабуня & дідуньо, сини), жінки, друзі та Калуш.

Тому мушу продовжити тему гостьових принад міста мого буремного дитинства. Отже, нині виокремлюються кілька туристичних маршрутів Калуша та Калущини.

Перелічую: «Андрій, Степан, Богдан Бандери в Калуші та Калуському районі», «Іван Франко та його родина в Калуші, Підгірках», «Король Польщі Ян ІІІ Собєські, королева Марисенька, Калуш та навколишні села», «Митрополит Андрей Шептицький в його Калуші», «Єврейський вплив на музичну, образотворчу культуру Калуша та Польщі», «ОУН-УПА-СБ ОУН в Калуші, 1929-1956 роки», «Австрійські кайзери в Калуші», «Калуський спотикач». Перелік можна продовжити: «Калуш спортовий (олімпійські призери, чемпіони світу та Європи)», «Калуш музичний (Михайло Сливоцький, засновники «Ватри», «Брати блюзу» Левицькі», «Калуське пиво (1566 – 2016)», «Калуський футбол Й. Сабо та О. Гавраса»  тощо.

Даруйте нескромність, але про Калуш я знаю дуже багато. Власне, аналогічно можу повторити і щодо Миколаєва. Позаяк не уявляю, як можна мешкати в місті і не цікавитись його правдивою історією?

Тераз і тутай я оповім читачам лише про туристичний маршрут «Калуський спотикач». Разом зі мною віртуально мандруватимуть  правдиві калушани: брат Ігор (мешкає в Миколаєві), батько Богдан (померлий в 2003 році), друг тата Ярослав Скавінський (видатний калушанин, авторитетний політв’язень, родом з Сокаля, член ОУН, похований на Височанці, хоча вулиці Ярослава Скавінського в Калуші немає). В нашій бригаді шпацеруватимуть середньовічною бруківкою й багато інших калуських батярів, і мертвих, і живих, і поза Україною сущих, товариством котрих я завше пишатимусь. І не важливо, які заклади та коли відвідували Бодя з Славеком чи я з Ігорем, а де залишали частину зарплати Юрківи, Філяки, Гонські, Брусаки, Сорохтеї, Тадеки, Таріки, Владзьо, Регнери, Княгінецькі, Кульберги, Славінери… Холєра ясна,  КАЛУШ форева, qrwa!

Навчався я в Миколаївському кораблебудівному інституті. Таких закладів з шестирічним курсом навчання на увесь сересере було лише 2: в Пітері та Миколаєві. Ніхто з калушан не вірив, коли батьки казали, що я вступив без жодних хабарів до вишу, де була військово-морська кафедра та закордонна плавпрактика, із реальною зарплатнею,  після четвертого курсу.

В радянські часи Західна Україна була краще пов’язана з Південною, аніж нині. Хоча Миколаїв, як і Калуш, були закритими для іноземців містами. З Миколаєва щодня (!) до Львова вилітав доволі комфортний «Ан», а до Франека водночас курсував кукурузник з проміжною посадкою в Кам’янці. Квиток на півторагодинну подорож з Миколаєва до Львова коштував 14 рублів (підвищена стипендія дорівнювала 46 рублів. — Авт.), а чотиригодинна екстремальна мандрівочка «кукурудзою» з Миколаєва до Івано-Франківська вартувала десятку. У Львові чи Станіславові мене зустрічав брат Ігор, і на татовому новенькому прямому «запорі» зі швидкістю 120 км на годину ми влітали в рідний Калуш. Передмова сі скінчила. Зачинаємо екскурсійний маршрут «Калуський спотикач».

1. Виходимо з будинку на вулиці Рубчака і прямуємо по Грушевського (Калініна чи Словацького) до Калуського пивзаводу. Варити пиво (відразу аж два різновиди) в Калуші почали, принаймні, від 1550 року. Офіційно пивзавод в якості броварні, котрий сплачує податки до міського бюджету, постав в 1566-му. Журнал «Україна» в 1976 році писав, що трійку українських підприємств, які виробляють найсмачніше пиво складають: Львівський пивзавод (нині відомий бренд «1715»Підморгую, Калуський пивзавод (один з найстаріших в Україні) та Миколаївський пивзавод «Янтар», на якому чехи в 1974 році встановили власне обладнання. Київське пиво «Оболонь» тоді ще не потрапило до рук тернопільських броварів. Тому після закінчення калуської СШ № 2 в 1976 році у мене залишався доволі вузький вибір: або вступати до львівського університету імені Івана Франка, або вирушати до Миколаєва, де «море, фрукти, таранька до пива та дівчата». Бо без якісного пива – не вижити. Миколаїв переміг. Позаяк у Львові я встиг закінчити заочну фізматшколу при згадуваному університеті й доволі часто відвідував львівських товаришів, які навчались та мешкали в столиці Галичини.

Малюнок Мирослава Гаталевича

Навпроти калуського пивзаводу розташувався сквер, відразу за житловим будинком на Грушевського, де можна було придбати свіжого пляшкового пива. На лавицях скверу в оточенні густих кущів смакувалось пиво та планувався маршрут.

2. Наступна зупинка – «Пельменна», на цій самій вулиці. За кам’яними східцями відкривався маленький прокурений зал з шістьмома столиками та пластмасовими стільцями. Але вже починаючи з «Пельменної» починалась калуська взаємоповага, відома латиноамериканському світу. Північні американці називають її побутовою корупцією. Як можна повагу, традиції ганьбити словами «корупція, блат»?!»  У нас клієнтів ділили на «своїх» та всіх інших. Ми – свої, питомі калушани. Тому ніколи не беремо здачі. Замовляючи пиво, просимо «штире гальби» (не бокали!), пельмені кличемо «москальськими виваглєтами», а дві сотки «Стрілецької» звучать, як «Йо дві сотки еспозіто, прошу пані». В 70-ті канадські хокейні профі, котрі грали без захисних касок, вперше прибули до срср. Воротаря з голкіперською ключкою (що нагадувала сокири московських стрільців) називали Філ Еспозіто. Тому справжній калушанин горілку «стрілецьку», з якою калуське пиво смакувало ще моцніше, мусив кваліфікувати яко «еспозіто».

3. Відразу за «Пельменною» історична вулиця дарувала «Шашличну». Шашлична мала дерев’яний віходок на власній території, в напрямку Загір’я. Густий букет запахів (пива, сала, м’яса, цибулі, олії, сушеної тараньки, коньяку, горівки, вина, оселедців, газет, цигарок, варених яєць, чоловічих поту та одеколону «руцкій лєс», напуцованих мештів, машинного масла в роверових ланцах, часнику, чорного хліба, печінки) накривав кілька соток, включно з приміщенням «швидкої допомоги» на теперішній вулиці Підвальна та сусіднього міськвідділу міліції на вулиці Грушевського.

В «Шашличній», де відсутні сидячі місця, завжди стояла величезна черга. Тому «калушер» мусив швидко знайти кумпеля біля каси-шинквасу (або розіграти сцену палкої зустрічі з Штефком, Генеком, Міхалом), якому варто лише нагадати про власне замовлення та передати гроші з брудними гальбами. В «Шашличній» завше стояв такий гамір, що навіть небіжчики з Височанського цментажу чули, як Місько, жи на юрчилах жиє, копав бальон з Йосипом Сабо в калуському «Хіміку». А Зеньо, котрий з Нєгівців, такуй в 1969 в Москві разом з «Карпатами» співав «Вечором в садочку, в тихому куточку, жде Бандера, жде». Ая, ая. І боронь Боже, аби хтось в «Шашличній» (автентичне українське слово — «шашлик»Підморгую  заговорив чи спробував заспівати неукраїнською мовою!

Коли я привозив з Миколаєва півметрових тараньок, тато мусив відвідати саме «Шашличну». Він голився, одягав польський гарнітур – трійку з широким краватом, італійські мешти, бризкав на себе «Дзінтаріс», розкладав по кишенях п’єтку-десєтку, хустинку, ніж, пачку цигарок (обов’язково з фільтром – «Орбіта», «Стюардеса» чи «Родопи»Підморгую, загортав найбільшу рибину в газету “Прикарпатська правда» і вирушав на зустріч з колєгами. За 37 років, які він віддав Калушу, кожен другий, а мо’ і кожен перший клієнт «Шашличної» мав статус Бодіного товариша. Ми з братом залишаємо батька з його друзями на Грушевського. А самі вирушаємо далі, вгору по вулиці Степана Бандери (тоді – Валентини Терешкової).

4. Навпроти легендарної музичної школи № 1 (там колись працювали повітовий суд, енкаведе – гестапо) стояла «Веселка». На першому поверсі – кав’ярня з баром,  на другому – ресторан. В ресторані грали випускники музшколи. Там ми не лише відзначали татове 40-річчя. «Веселка» дозволила вперше почути всесвітньо відомий хіт «Файдулі – фай». В 70-ті роки в Калуші його виконували українською з одним куплетом польською та одним куплетом на ідиш. Задовго до всіх майданів калушани знали, що навіть баба може бити поліцая в я-я, якщо він порушує її права.

Знову дві слові — про повагу, дотично якої ми чуємо сарказм у виконанні героїв голлівудських поліцейських серіалів. Повага – це коли знаєш пароль, код, pass-word. Заходиш до кав’ярні «Веселка» (здачу ніколи не берете, вже пам’ятаєте?) і замовляєш «каву по-турецьки». Ти – правдивий калушер обмінюєшся з барістою взаємоповагою. І тобі, навіть під час будь-яких горбачовських сухих законів, до кави подають сотку нерозведеного ужгородського коньяку «Карпати». Ви знаєте, що пароль «по-турецьки»  означає закарпатський коньяк.

5. Далі пора поїсти, себто закусити ґрунтовніше, аніж пельмені з шашликом. В літню пору ми вирушали до парку Івана Франка. Там в дерев’яному кафе подавали до пива смажені шматочки печінки з цибулею. Для всіх цю смакоту смажили на олії. Але, якщо ви користаєтесь респектом і печінку смажить ваша однокласниця, вам не лише не будуть розводити пиво. Ви отримаєте бонус. Коли ваша порція буде майже готова, до печінки додадуть вершкового масла з трьома сортами меленого чорного, жовтого та червоного перцю. А далі — ніжно огорнуту вершками вже жовто-рожеву цибульку та тоненькі болгарські пасма зеленого перцю з червоною паприкою. Ніхто в ті калуські часи не чув про «зірки Мішлена». Проте готували смачну їжу.

Фото: forum.kalush.info

Фото з архіву Ярослава Парцея

6. Ще одна точка, де в раціоні завжди була смажена печінка до пива, — їдальня на теперішній площі Героїв, навпроти «фонтану з жабками». Ніхто в радянському Калуші не чув про стилістику французьких кафе чи бутік-ресторанів. Але інтуїтивно справжні калушани (а це 100-відсоткові нащадки шляхтичів) в цій їдальні завжди обирали столики біля великих вікон. Тобто, знайомі повинні були, шпацеруючи пляцем, побачити, що ти – не лузер, а кулер. Сидиш за столом, на якому причаїлись горівка в келішках, гальби з пивом і смажена печінка поряд з тарілками, де спочиває нарізка: плавлений та твердий сир, бринза, копчена дрогобицька ковбаса (з кмином), ніжинські огірочки і таврійські томати. Окремо чекають на льодяний шнапс порізані океанічні оселедці, заплетені білою солодкою цибулею в оцеті та перці-горошку з лавровим листом.

Малюнок Мирослава Гаталевича

7. Але, якщо вам, як і нам, заманулось калуської автентичної першої страви, ходімо до «Приколу». Так калушери називали ресторан «Прикарпатський» в однойменному готелі. В 70-і в «Приколі» варили найсмачніший курячий бульйон з домашньою локшиною. Приготувати цю страву ще краще міг лише тато (так само, як його бігус – зе бест). Не буду відкривати таємницю приготування локшини. Але поясню оригінальність «прикольної» юшки. Шматочки юного когутика варяться окремо. Коли вони вже готові, до бульйону додається «лапша». А паралельно киплять шматочки білих грибів. Потім до курячого бульйону додається бульйон з фрагментами грибів. Пропорцію не видам.

8. Взагалі, калуську кухню неможливо уявити без грибних страв. Гості Калуша в 70-і не оминали бар «Під ясенами». Цей заклад знаходився не просто на глибині, куди треба було дійти кам’яними сходами. Не всі знають, що коли в 17-му сторіччя був збудований Калуський замок (в районі костелу, народного дому і виконкому), дві брами фортеці були пов’язані з замком підземними шляхами. Одна з брам знаходилась саме на тому місці, де і зараз стоїть будинок на площі Героїв, 28. В підвалі цієї кам’яниці не лише був бар «Під ясенами», а й замуровані одні з дверей, що вели до підземного ходу, який закінчується під костелом святого Валентина.

Малюнок Мирослава Гаталевича

Захарівна “Під ясенами” була завжди “на посту”. Фото: Анатолій Подлатов

Бар був туристичною візитівкою Калуша. Навколо дубових столів стояли дерев’яні лавиці. Калушанин мусив називати їх виключно «бамбетлями». В барі, окрім традиційного розливного пива, була присутньою карта вин (закарпатських та молдавських), три сорти коньяку  і — увага! — «Спотикач» івано-франківського виробництва. Досі пам’ятаю файнезний дизайн 40-річної давнини – зображення козака на етикетці в стані «після другої пляшки спотикача».

Чим годували «Під ясенами»? Авторською калуською стравою: свинячим м’ясом, запеченим в горщиках з цибулею, картоплею та шматочками грибів. В ті часи горщики, що запікались в пічці, середньовічні столи з лавицями та хоровий чоловічий спів «Гуляю, співаю, як холєра» створювали оригінальну атмосферу. Я не чув про жодного чоловіка — гостя Калуша, який не відвідав «Під ясенами», не скушував печеню в горщиках і не заспівав після четвертої гальби пива. Заспівав українською — мовою, котру, можливо, щойно вперше почув.

Калуш моїх дитинства, юності вже не існує. Його атакували оскари, венеції, піцерії… Але кому потрібні «лайт-версії», що завше гірше оригіналів?

ВІКНА 0


Коментарів: 10

  • yurko (20:19 04/12/2016)
    Оцінка: +3 / -0 | [IP: 195.182.22.48]

    Шкода, але я вже застав версію ще не Лайт, але вже з обісцяними баром і шашличною sad

    А на каву за мого дитинства ходили вже не стільки в Веске

    • ББА (00:15 05/12/2016)
      Оцінка: +0 / -0 | [IP: 78.146.231.173]

      Я ще застав совок , правда у цих закладах у мене була цікава ситуація - мене в обличчя знали всі завідуючі цих закладів . crazy

    • ККК (10:17 05/12/2016)
      Оцінка: +0 / -0 | [IP: 46.149.185.199]

      А той бар завше був обісцяний і обісраний! Там усередині великі і палкі будівельники відходняк невдало проклали. З моменту відкриття і до й

  • Володимир (20:20 04/12/2016)
    Оцінка: +2 / -0 | [IP: 176.8.239.192]

    Прошу продовжувати. Сподобалося. Повернувся в минуле.ДобреДобреДобре

  • Анонім (22:10 04/12/2016)
    Оцінка: +1 / -0 | [IP: 94.158.95.188]

    Добре

  • Вован (22:25 04/12/2016)
    Оцінка: +2 / -0 | [IP: 46.149.185.28]

    Кляті окупанти годували українців смаженою печінкою та напували справжнім пивом

    • неББА (00:03 05/12/2016)
      Оцінка: +0 / -0 | [IP: 91.241.107.93]

      Вовка,зара сюда прискаче Пастух Ануса ББА і всьо тобі розтолкує))..

      • ББА (00:16 05/12/2016)
        Оцінка: +0 / -0 | [IP: 78.146.231.173]

        А ти такий тупий що не можеш йому сам все розтолкувати , наш ти пастух ануса небба ?

        • ККК (09:58 05/12/2016)
          Оцінка: +0 / -0 | [IP: 46.149.185.199]

          Добре,добре відповів йому!

  • ККК (10:08 05/12/2016)
    Оцінка: +0 / -0 | [IP: 46.149.185.199]

    Щось я того славка парцея не пізнаю!? Може я старший за нього? Добре знаю і славінера,і кульберга,і лєшика пітулея-а от його,славка,не пам'ят

    Залиште свій коментар!

    Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

    Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

    (обов’язково)


    Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
    Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.