Калуш матиме свої “Липки”

Категорія: Екологія -> Комунальні господарстваПереглядів: 2563

За останніх чотири роки у місті Калуші вирубано 1273 дерева. Тополі у місті підлягають знесенню за віком. Хотілося би, щоб натомість насаджували дерева тих порід, які відповідають сучасним санітарним вимогам та побажанням до архітектурно-ландшафтного оформлення міської зони. Але здебільшого садять ті дерева, саджанці яких можна викопати у лісі.

Калушани по праву гордяться своїми зеленими насадженнями. Жителі міста не раз зверталися до газети “Вікна” із запитаннями, чому саме те чи інше дерево у місті було зрізане, чи зменшено його крону.

За інформацією заступника начальника УЖКГ міської ради Миколи Найди, впродовж 2011-2013 років, у місті Калуші було зрізано 845 дерев. Згідно поданих заяв, залишилося зрізати ще 235 дерев.

У місті діє акція “Стара тополя”, яка була започаткована УЖКГ у 2006 році. Згідно із нею, територію Калуша поступово звільнятимуть від дерев, які є аварійними за своїм віком чи “станом здоров’я”.

— Згідно із рішенням міської ради, Комісія з обстеження зелених насаджень не допускає зволікання у оформленні ордерів на знесення старих тополь. Після оформлення ордеру бригада дорожньої служби зі зрізки дерев, згідно з чергою поданих заяв виїжджає на місце знесення. Цієї зими плануємо знести тополі на середній полосі на вул. Б.Хмельницького, — повідомив Микола Найда.

Із 845 дерев більшу частину дорожники зрізали за заявами мешканців будинків. Щоби УЖКГ прийняло таку заяву до розгляду, вона повинна бути належним чином оформлена.

— У нас були випадки, коли жителі будинку зверталися до ЖЕО з проханням знести дерево, яке затіняє їхні квартири так, що навіть вдень потрібно вмикати світло, — каже начальник дільниці № 1 КП “ЖЕО №1” Оксана Супоніна.

— Коли за викликом приїздили спеціалісти, їхні сусіди виходили із квартири і сварилися, мовляв, не дамо зрізати те чи інше дерево, — пригадує вона.

— Звичайно, виникають різні ситуації, але працівники УЖКГ завжди аналізують окремо кожен випадок, — коментує Микола Найда. — Є вимоги, згідно із якими дерево має рости не ближче, ніж 5 метрів до стіни будинку. Кущ — півтора метри. Якщо дерево росте ближче, воно має бути знесене.

За діючими правилами, якщо йдеться про дерево біля багатоквартирного будинку, не менше 50% жителів під’їзду повинні підписати заяву про його знесення.

— Ми просимо подавати заяви із підписами жителів. Ми самі передаємо їх на розгляд комісії, яка розглядає заяву згідно встановленого порядку і приймає рішення про знесення чи санітарно-формувальну підрізку дерева, — каже Оксана Супоніна.

Секретар комісії з обстеження зелених насаджень готує акт обстеження у якому зазначаються дані про кількість, вид та вік зелених насаджень, які підлягають видаленню чи санітарно-формувальній підрізці. На підставі акту обстеження видається ордер на видалення чи санітарно-формувальну підрізку зелених насаджень.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, та на присадибній ділянці здійснюється за рішенням власника чи користувача земельної ділянки. Крім знесених 845-ти дерев, було здійснено формування та підрізку крони у 1273 дерев. Залишилося виконати такий “косметичний ремонт” крони 65 дерев. До того ж, наголошують в управлінні житлово-комунального господарства, у місті дерева не тільки зрізають, а і садять. За останніх шість років у місті Калуші посаджено 4809 дерев. У планах міського управління комунального господарства — впродовж наступних трьох років облаштувати 12 скверів. Однак, через затримку коштів Держаказначейством тільки почали облаштовувати сквер біля ДЮСШ “Сокіл” на вулиці Січових Стрільців.

При формуванні крон дерев враховується, як швидко дерева відновлюють крони. До порід дерев, які швидко ростуть, належать акація, береза, верба. Повільно ростуть — дуб, липа, каштан, ясен та сосна.

ЖКГ міської ради у своїй роботі керується Постановою Кабінету Міністрів України “Про порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах” та рішенням сесії міської ради “Про Правила утримання зелених насаджень в м. Калуші”.

Заступник голови управління житлово-комунального господарства Микола Найда  координує утримання зелених насаджень у місті “на пару” із Миколою Давидюком — заступником директора КП “Калушавтодор”. Між собою заступники постійно на зв’язку. Коли у місті встановлювали новорічну ялинку, без участі обох комунальників координували цю роботу.

Як повідомляли “Вікна”, новорічна ялинка Калуша — результат праці калушанина Йосипа Жолинського, який виростив її у себе на подвір’ї. Завдяки гарним стосункам із міськими комунальниками вдалося забезпечити жителів міста новорічною ялинкою, якої внаслідок недостатнього наповнення міського бюджету могло і не бути.

10 грудня 2013 року комісія розглянула заяву жителів будинку на вулиці Сохацького, 3 до ЖЕО №1. В результаті було проведено обстеження дерев на території будинку і виявлено, що їхній стан є незадовільним внаслідок досягнення деревами вікової межі. Тож, зрубали одну ялину і три смереки. Натомість, на території будинку висадять туї.

За словами Миколи Давидюка, міська зелена зона буде змінюватися у кращий бік. Важливо, щоб жителі міста бережно ставилися до дерев, кущів і квітів. Жителі міста часто звертають увагу на те, що дерева підстригають, залишаючи один стовбур, який нагадує не дерево, а колону або скелет. Микола Найда наголошує, що художній вигляд міських зелених насаджень дуже залежить від віку дерева та від пори року. — Звичайно, взимку дерево виглядає не так, як влітку, коли крона вкрита листям. Скажімо, липи на площі Героїв — це прекрасні дерева влітку. А взимку — це тільки “скелетні” гілки. За деревом у місті обов’язково потрібно доглядати — підстригати крону, — пояснює Микола Федорович. —  Інакше, коли вітер, гілля паде. Дерева стають аварійними. Час — виправить. Скажімо, коли Ігор Насалик став міським головою, то на вулиці Євшана депутати посадили алею дерев. От погляньте на ту алею, як вона підросла! А лівий бік, ще не підрізано, бачите — там ліс! А садимо ті дерева, які ми можемо викопати у лісі своїми силами.

ТОПОЛІ БІЛЬШЕ НЕ САДИТИМУТЬ

За словами Миколи Давидюка, у Калуші мікрорайони вже потрохи очистили від тополь. Ці дерева свою справу зробили. Вони висушили землю, і в місті було зелено. Але п’ятдесят років минуло, і тополі стають аварійними. Наприклад, на східній Україні, коли був буревій, були випадки падіння дерев і на автівки, і на будинки. Вже підросли клени та інші дерева, відтак тополі поступово вирубують.

— Кажуть, Калуш матиме свої “Липки”? — У 60-их роках минулого століття при закладенні нового Калуша вздовж центральних доріг та у житлових мікрорайонах було висаджено велику кількість дерев швидкорослих порід — тополі, верби. У даний час, через 40 років, вони почали створювати аварійні ситуації, загрожують травмуванням людей, пошкодженням мереж електрозв’язку тощо. Виконавчий комітет міської ради відтак вирішив зносити у місті старі тополі ще у 2006 році… Але і досі роботи — непочатий край. 

— Чому не садите фруктові дерева? — Міська зона — це не місце для садівництва та заготовки лікарських рослин. Екологічна ситуація не дозволяє цього.  Садимо — акацію, клени. Наприклад, на вулиці Лесі Українки з правого боку нижній ярус — акації. Верхній ярус — клени. Ще ми посадили цього року ряд туй на цвинтарі та на вулиці Євшана. Туя західна — хвойне дерево, яке не гірше ялини очищає повітря, а росте швидко і виростає високою.

— Чи можна територію Домбровського кар’єру впорядкувати висадкою дерев? — За законом, на промислових територіях  перед садінням слід заздалегідь провести грунтові обстеження, а також одержати  дані щодо концентрації атмосферних забруднень.  Виходячи із стійкості до забруднень, підбирають рослини для садіння. Калуш має історію впорядкування кар’єру. Ще за радянських часів ми вже пробували створити буферну зону магнієвого заводу — засадити цю територію лісосмугою. Там і толоки робили. Однак — не приживається. На території цегельні на Височанці ми засадили місцевість, де були зсуви, деревами — тримається.

— Саджанці вирощують у Калуському районі? — Калуш не має свого розсадника. Возять із Отинії, Коломиї, Болехова. Як немає бюджету, беремо лопати, і копаємо у лісі. Крім того, є проблема — у нас народ дикий.. Тут, на площі, туї не чіпають, бо тут на виду. А на вулиці Шевченка дерева покрали.

— Любов до природи виховується на практиці. Чи пробували залучати учнів шкіл до озеленення міста? — Ми щороку даємо саджанці до шкіл. Роздаємо їх і в дитячих садках. Однак дерево потрібно не тільки посадити. Його потрібно укріпити. Скажімо, прив’язати до стовпчиків, поливати. А то виходить — що, як-небудь устромили, є триста дерев! А потім ходять, той прутик уломив, той гілку. Так жодне молоде дерево не приживеться...

— Як саме виховувати у молоді бережливе ставлення до природи? Чому так нищать дерева у Калуші? — Нищать не тільки у Калуші, а й у Карпатах. Мало хто знає, що хвойними лісами Карпати були засаджені ще за часів Австро-Угорщини, до цього були буково-грабові ліси. У радянські часи ці хвойні дерева, засаджені за Австро-Угорщини, вирубували і ешелонами возили на Донбас. Ніхто не дивився, хто що рубає. І сьогодні багато приватників здійснюють вирубку, виготовляють вироби із дерева і везуть за кордон. Вирубка, як бачимо — приватна справа, а посадити дерева — то є державна програма. Тож, гори — знеліснені. Тепер маємо ситуацію, коли у Карпатах треба в рюкзак брати глину і носити на гору глину…

— На Вашу думку, яку ялинку варто обрати перед новорічними святами? — Я підтримую ідею, коли дерево росте біля хати. У квартирі його можна висадити у горщик. Буде багаторічна ялинка!

ВІКНА 1


Коментарів: 1

  • Анонім (13:09 01/01/2014)
    Оцінка: +2 / -1 | [IP: 46.149.184.67]

    ""у місті Калуші посаджено 4809 дерев" - посаджено абияк, аби відчепилися. cenzore

    "Санітарно-формувальна підрізка", "підстригати крону", “космети

    Залиште свій коментар!

    Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

    Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

    (обов’язково)


    Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
    Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.