Калійний завод вигідніше будувати на новій території

Категорія: ВиробництвоПереглядів: 3624

Продовжуємо під вказаною рубрикою публікації на тему невирішених завдань нинішнього року. Цього разу мова піде про неодноразові зустрічі і перемовини з представниками китайських та вітчизняних фірм стосовно будівництва в Калуші калійного заводу. Про це зокрема багато говорилося в кабінетах Івано-Франкіської обласної та Калуської районної адміністрацій. Однак, схоже, справа до якогось логічного завершення так і не дійшла. Принаймні про це ніде не повідомлялося.

Ситуацію з вирішення цього питання кореспондент "КН" попросив прокоментувати голову РДА Василя Петріва.

– Поки що лише створена фірма, яка займатиметься будівництвом калійного заводу, – сказав Василь Іванович. – Сьогодні вона працює над вирішенням питання відводу земельної ділянки під новий об'єкт. Районною адміністрацію було запропоновано п'ять земельних ділянок на території Калуського району. З усіх вибрано ту, що розташована в трикутнику між перехрестям і дорогами, перша з яких веде на площадку так званого хімзаводу, друга – до управління ТОВ "Карпатнафтохім". Ця територія вигідна тим, що недалеко біля колишнього калійного і магнієвого заводів знаходиться діюча електростанція глибокого вводу.

Хочу додати, що розглядалося й питання будівництва заводу на нинішній території колишнього виробництва калійних добрив. Однак з'ясувалося, що потрібно багато коштів на демонтаж старих корпусів і металоконструкцій. Новий об'єкт вигідніше будувати на вільній земельній ділянці.

– Як поясните те, що зараз на території, де планується будівництво калійного заводу, мешканці села Мостище обробляють городи? – Ця земля не розпайована і за людьми офіційно не оформлена, тобто ніхто з них не має на неї державних актів. Людям просто дозволили тимчасово користуватись земельними ділянками.

– На якому етапі перебуває вирішення питання будівництва заводу? – Гадаю, що в 2013 році будуть завершені проекти відводу земельної ділянки і відновлення рудника "Пійло". До речі, на останньому дуже великі обсяги відновлювальних робіт. Головний ствол там просто в занедбаному стані. За час його бездіяльності відбулося зсунення земельних мас. Тому, якщо не вдасться відновити його робочий стан, доведеться будувати нову проходку. Крім того, там розкурочені всі наземні приміщення рудника. Прикро констатувати, але всі ті роботи, які були виконані колись, знову доведеться виконувати спочатку.

– Що собою являє фірма, яка займатиметься будівництвом калійного заводу? – Це вітчизняна компанія з українсько-китайськими інвестиціями. Називається вона ТзОВ "Драгон". Всі роботи з виготовлення проектно-кошторисної документації виконуватимуть вітчизняні організації за рахунок китайських, а можливо, ще й українських коштів.

– Що матимуть взамін китайці? – Частину калійних добрив.

– Хто ж займатиметься демонтажем заводу калійних добрив? – Завод є власністю ВАТ "Оріана".

Також хочу нагадати, що сьогодні не закрите питання переробки розсолів Домбровського кар'єру. Над ним працює італійська компанія VOM. Розсоли кар'єру складаються із сумішей калійної і харчової солей, які можуть використовуватися для посипки доріг. В придбанні цих солей зацікавлені майже всі країни Європи. Ми маємо техніко-економічні показники такої установки. При переробці 3 млн. м3 розсолів в рік прибуток її може скласти 10 млн. євро.

– Ідея створення на Домбровському кар'єрі рекреаційної зони вже не актуальна? – Це одна із пропозицій, зокрема професора Гайдіна, з якою не погоджується багато науковців, оскільки явище дифузії не дозволить утворити на поверхні Домбровського кар'єру шар прісної води. Та й розсоли можуть потрапити у водоносні горизонти, які розташовані в цьому районі на глибині 15 метрів від поверхні землі.

Що стосується таких проблем Домбровського кар'єру, як утворення карстових провалів, то вони прогнозовані і перебувають під контролем. Завдяки цим процесам відбувається закриття невироблених калійних порід ґрунтом, що не дозволяє їм розчинятись у воді. За певний період шар ґрунту накрив би калійні породи, що припинило б збільшення концентрації розсолів у кар'єрі.

– Кажуть, що таким чином природа сама себе лікує. – Природа вміє захищатися. А переробка розсолів дозволила б утримувати розсоли на відповідному рівні і не дати їм можливості потрапити у водоносні горизонти.

– Василю Івановичу, в розмові про Домбровський кар'єр неможливо обминути питання про зловживання посадовим становищем під час виконання екологічних заходів, на яке й досі немає чіткої і зрозумілої відповіді. – Кримінальна справа щодо цього зараз розглядається в Галицькому районному суді. Є обвинувачувані. Це заступник начальника української енергетичної компанії, заступник начальника, куратор робіт управління капітального будівництва облдержадміністрації. Все це стосується будівництва розсолопроводу, технічний аналіз якого здійснювало те ж УКБ ОДА.

Два інші об'єкти, контроль за якими здійснювало управління капітального будівництва Калуської міськради, не фігурують у кримінальній справі.

– Наскільки відомо, зловживання стосується не тільки будівництва розсолопроводу. – Об'єктом уваги правоохоронних органів є й питання будівництва доріг на території Домбровського кар'єру, рекультивація відвалу №1, відповідно до якого експертиза визначила, що товщина ґрунтового шару на 15 сантиметрів менша від зазначеного в проекті.

На мою думку, будівельні експерти, які вимірювали товщину ґрунту не врахували ущільнення. Тому вважаю, що в цьому нема великої біди спеціалістів технічного нагляду, і сумніваюсь, що там були вкрадені кошти.

Розмовляв Дмитро Іванців. 

Калуський нафтохімік 27


Коментарів: 7

  • TRITONOS (20:59 22/01/2013)
    Оцінка: +3 / -0 | [IP: 178.94.98.110]

    Знову попиsденькиcenzore чи будуть реальні роботи щодо створення заводу? І ще чому не можна "лінчувати" хабарників замість увязнення?

  • yurko (21:09 22/01/2013)
    Оцінка: +1 / -2 | [IP: 46.149.177.250]

    Гадаю, що в 2013 році будуть завершені проекти відводу земельної ділянки і відновлення рудника "Пійло"

    Ну та чого ж ви так?!

    Він ж

  • Доктор Хаос (11:48 23/01/2013)
    Оцінка: +3 / -0 | [IP: 46.149.189.187]

    Почему же никто не возьмет интервью у людей, что проработали на Калийном не один десяток лет? Не поинтересуется их мнением, пока они еще жив

    • yurko (12:03 23/01/2013)
      Оцінка: +0 / -2 | [IP: 176.120.98.49]

      Про які заводи і шахти Ви ведете мову???

      Нас годують китайськими заводами, які мають всім добре зробити.

      Годують вже не перший рік.

  • Анонімка (17:22 27/01/2013)
    Оцінка: +1 / -0 | [IP: 46.149.189.80]

    Шкода мені тих китайців,бо не на тих людей вони вийшли.Їм треба повчитися в компанії "Shell".Звязалися з нашим "гарантом",відстригли"капусту" і

  • Серж (14:25 28/01/2013)
    Оцінка: +1 / -0 | [IP: 178.137.72.78]

    Перечитайте статтю кандидата технічних наук Людмили Матійко, яку не захотіли опублікувати в газеті "Калуський Нафтохімік". Ось посилання: h

  • евген (11:41 29/01/2013)
    Оцінка: +0 / -0 | [IP: 176.8.63.18]

    професіонали їм не потрібні.потрібні менеджери по розкраданню бюджета а також піар пиздуни.

    Залиште свій коментар!

    Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

    Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

    (обов’язково)


    Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
    Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.