Хотінському храму виповнилося 125 років

Категорія: ІсторіяПереглядів: 2990

20 жовтня парафіяльна громада Хотіня урочисто відзначила 125-літній ювілей свого храму. Напередодні, у суботу, 19 жовтня, відбулися Хресна дорога та нічні чування за участю молодіжної християнської спільноти «ДАР»,  а наступного дня освячена новозбудована дзвіниця та відправлена святочна соборна подя­чна Літургія.

image

Історична довідка. Церква Святого Миколая була збудована 1888 року перегінськими майстрами, які через 10 років збудували храм у Підгірках. Одночасно з церквою була зведена дзвіниця, що стоїть дотепер (саме біля неї і спорудили нову, яка й була освячена – Авт.). У ній зберігаються три дзвони – два малі, вилиті ще до ІІ світової війни, і великий дзвін – «Дмитрій», подарований Янушем Фельчинським у 1991 році.

image

Щодо церкви, то, безперечно, її окрасою є іконостас та кивот, виготовлений невідомими майстрами. Зокрема, оригінальна ікона «Таємна Вечеря» на іконостасі. Її особливість у тому, що стіл зображений під кутом, а не традиційно по горизонталі. Настінні розписи виконані у 1930 році місцевими майстрами (Нечаєм та іншими).

[cut] До ІІ світової війни при церкві функціонували різні організації. Це були «Молодіжна спілка», «Братство тверезості», інші. Цікавим фактом є такий: у 1885 році (тоді ще стояла інша споруда хотінської церкви) в «Братство тверезості» під час Святої Місії, яка проводилася тоді у Хотіні, одночасно вступило 300 чоловік. А населення села тоді було трохи більше 1000 мешканців.

Декілька разів храм відвідував і відправляв Богослужіння блаженної пам’яті Митрополит Андрей Шептицький. Зокрема, він візитував Хотінь у 1934 та 1938 роках.

Довгий час парохом церкви Св. Миколая був отець Іларій Янович – активний громадський діяч, патріот, член повітового Народного комітету Калуша в час Листопадового зриву 1 листопада 1918 року, коли постала Західно-Українська Народна республіка.  Після нього парохом був отець М. Юркевич.

У 1946 році після Львівського «псевдособору» 1946 року церква була передана Російській Православній Церкві, а у 1961 році – закрита для вірних. У 1970 році в приміщенні церкви було відкрито атеїстичний музей. Тільки у 1989-му храм повернули парафіянам. У грудні того ж року громада Хотіня разом зі своїм парохом отцем Дмитром Кишенюком перейшла в лоно УГКЦ.

image

У храмі зберігаються мощі Святого Миколая, які привіз митрополит Андрей Шептицький у 1938 році, та мощі Святого Луки і Святого Йосафата, які привезли вже у 1990-х роках.

Після освячення новозбудованої дзвіниці, яке здійснив протосинкел Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ митр. прот. д-р Олег Каськів, була відправлена соборна літургія. Разом із отцем Олегом Каськівим співслужили декан Калуський УГКЦ отець Михаїл Бігун, парох Хотіня отець Дмитро Кишенюк, парох села Помонята, що на Рогатинщині (звідки родом отець Дмитро Кишенюк – Авт.), отець Петро Чупак, численне духовенство Калуського, Боднарівського та Войнилівського деканатів. Урочистості відправі надавав спів семінаристів Івано-Франківської духовної семінарії. Здавалося, що слова, які лунали з їхніх уст, – це молитва до самого Господа. Адже саме церковний спів відкриває нашим серцям Бога. Слухаючи струнке і мелодійне звучання голосів, присутні відчували тиху радість та умиротворення. Було відчуття, що знаходишся в якомусь благодатному світі… Адже недаремно святитель Іоанн Златоуст про святість церковних піснеспівів говорив: «Земна музика – лише наслідування небесної, а її гармонія – результат благовоління Творця і Трійці, а потрапила музика на землю тільки в результаті зішестя Христа».

image

Тішило й те, що чимало хотінчан приступили цього дня до Пресвятої Тайни Євхаристії. Вперше до Святого Причастя прийшли і 7 дівчаток та 15 хлопчиків Хотінської школи. Адже вважається, що саме у віці семи років дитина вже може аналізувати свої вчинки, відповідати за них. Атмосфера була дуже зворушливою та святковою. Дівчатка і хлопчики були схвильовані, батьки – розчулені, а настоятель храму отець Дмитро – сповнений гордості за своїх юних парафіян.

У ході Богослужіння митр. прот. д-р Олег Каськів виголосив цікаву та змістовну проповідь про нашу віру та мир у людських душах і серцях.

– У душу кожної людини Господь вклав устремління до правди, віри, добра, щасливого спокійного життя, – сказав він. – Мир – це одне з найвеличніших благ, які дають людині можливість жити, працювати і творити. Під час свого земного служіння Господь наш Ісус Христос багато разів говорив про мир, вказуючи на його велике значення в особистому і суспільному житті людини. Без миру не можуть жити ні сім’ї, ні держави, ні суспільство. Христос учив своїх послідовників, щоб вони не тільки зберігали мир між собою, але й трудилися для утвердження миру серед інших людей. Щоб вони були миротворцями. Молімо ж Господа про прощення наших гріхів, про укріплення нашої віри, просімо, щоб наша віра не була марна, щоб рясно приносила вони добрі плоди.

image

На завершення отець Олег Каськів привітав усіх присутніх із 125-річним ювілеєм храму, а пароха Хотіня отця Дмитра ще й із 25-літтям служіння на парафії та подякував йому за запрошення очолити урочисту літургію з нагоди свята, побажавши ще довго служити на пастирській ниві. В свою чергу отець Дмитро висловив щиру дяку всім священнослужителям за спільну молитву, побажавши здоров’я, спокою та християнського миру.

Завершилося все уставним многоліттям.

P.S. На жаль, народний депутат Ольга Сікора не змогла взяти участь у святочній відправі через поїздку до Києва. Проте вона щиро вітає всіх парафіян та настоятеля храму отця Дмитра Кишенюка з 125-літнім ювілеєм храму Святого Миколая та 25-річчям служіння на парафії Хотіня і бажає всім здоров’я, миру, добра та Божого благословення.

Світлана ЯКИМЕНКО

 

Західний вісник 7


Коментарів: 2

  • ББА (00:46 28/10/2013)
    Оцінка: +2 / -1 | [IP: 2.122.224.110]

    "У 1946 році після Львівського «псевдособору» 1946 року церква була передана Російській Православній Церкві, а у 1961 році – закрита для вірних.

  • ББА (19:37 28/10/2013)
    Оцінка: +1 / -0 | [IP: 2.122.224.110]

    Ветхий Завет – не что иное, как сборник легенд древних скотоводческих племен, впитавший эпосы более развитых цивилизаций, что Евангелие в

    Залиште свій коментар!

    Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

    Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

    (обов’язково)


    Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
    Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.