“Даноша”: запаху не буде. Буде — енергія

Категорія: ВиробництвоПереглядів: 2455

Незабаром на Прикарпатті стане до роботи перша в Україні електростанція, яка працюватиме на біопаливі. До впровадження альтернативної енергетики компанія “Даноша” йшла 9 років. Тепер планує і надалі розширювати виробництво альтернативної енергетики. Адже воно має чимало переваг: від збереження довкілля — до підвищення інвестиційної привабливості самої компанії. До речі, саме політика піклування про довкілля стала одним із вирішальних факторів для укладання інвестиційного договору між материнською компанією “Даноші” у Польщі — компанією “Axzon”, та міжнародною фінансовою корпорацією, яка перебуває у структурі Світового банку.

Церемонія “першої лопати” під будівництво біогазового заводу на фермі компанії “Даноша” у Копанках відбулася у серпні 2011 року. Уже до кінця літа, як планують аграрії, виробництво запрацює. Адже наразі будівництво заводу — завершене. Залишилося тільки отримати всі необхідні документи. Проте, і тут проектувальникам і підрядникам доведеться немало попрацювати, оскільки “Даноша” — першопроходець із будівництва заводів, які працюють саме на біопаливі. Тому відповідних нормативних актів, які чітко регламентували б роботу таких виробництв, поки що не напрацьовано.

ЗАВОД “У ЦЕЛОФАНІ”

Нині на місці, де два роки тому був пустир, — готовий завод. Два величезні реактори і — компактна генераторна. Розмір відносно невеликий як для електростанції. Проте, працюючи навіть на половину проектної потужності, така станція може забезпечити електроенергією 5 тис. приватних споживачів. І — на додаток — виробити теплову енергію для обігріву ферми. Ще більше переваг бачить директор компанії “Axzon” Том Аксельгаард.

— Завдяки цій технології ми можемо із органічних відходів отримати енергію, підвищуючи, при цьому, якість самого органічного добрива. Адже за класичною системою, яку використовували у радянських сільськогосподарських підприємствах, гноївка зберігалася у відстійниках — на відкритому повітрі. Через природні процеси, частина корисних речовин, які вона містить, випаровувалася, а частина — із водами — змивалася у землю. Тому свою цінність як добриво вона значною мірою втрачала. Ми ж зберігаємо гноївку, фактично, у поліетиленових пакетах. Тому про жоден вплив на довкілля і втрату цінності не йдеться, — запевняє Том Аксельгард.

— Суміш перебуватиме у реакторі, який ми порівнюємо зі шлунком корови, загалом, 2-3 тижні. Під час проходження процесу бродіння, вона нагріватиметься приблизно до 50-и градусів. При такій температурі гинуть патогенні організми. Із суміші виділяють метан. А потім — і сірку. Саме метан буде використаний як паливо для генератора потужністю 1мВт. Цієї енергії вистачило б на  5 тис. ламп розжарювання. Плюс — теплова енергія, яку ми забиратимемо, охолоджуючи генератор. Її вистачить для обігріву ферми.

Крім того, за словами Тома Аксельгаарда, технологія зводить до мінімуму викиди в атмосферу. А “відпрацьована” суміш, яку надалі використовуватимуть як добриво у рослинності, практично, не матиме запаху.

Наразі на заводі завершують налагоджувальні роботи. Більшість із деталей перебувають, буквально, у целофані.  Так само “не обкатане” — і законодавство, яке регламентує альтернативну енергетику.

— Якщо є намір будувати якийсь об’єкт, то спочатку на нього видають технічні умови. Тобто, перелік усіх необхідних вимог, яким має відповідати майбутній об’єкт. Як виявилося, для заводів такого типу в Україні розроблених технічних умов поки що немає. Тому ми керувалися вимогами, які ставили до заводів у Євросоюзі, зокрема, у Польщі і Данії, — каже проектувальник заводу, голова Калуської районної ради Василь Дзундза.

— Крім того, ще не повністю відрегульовано і функціонування “зеленого” тарифу на енергетику. НКРЕ встановила його на рівні 30 коп. за кВт/год. І це тоді, коли бюджетні установи отримують електроенергію за 1,17 гривні. Компанія “Даноша” розглядає можливість продавати надлишок електроенергії біогазового заводу в енергосистему України. Суттєве здешевлення виробництва електроенергії можливе, насамперед, через газ, який виділяється із органічної сировини. Адже імпортний природний газ, який нині українські підприємства закуповують по 417 доларів США за 1000 кубометрів, робить український продукт абсолютно неконкурентоспроможним. Зокрема, Калуський район на рік витрачає для оплати використаного газу для держустанов 6 млн. гривень. Якщо ми здешевили б його вартість наполовину, то за зекономлені за рік кошти побудували б на Калущині 3 дитячих садочки. А їх у районі наразі не вистачає 16. Перехід на альтернативні види палива — європейська тенденція. Зокрема, у Данії на альтернативній енергії працює 30% промислових підприємств, а у Німеччині, взагалі, — половина. В Україні цей показник не дотягує і до 10%.

На новому заводі працюватиме 7-8 осіб, адже процес — безперервний і практично повністю автоматизований. Будувати і налагоджувати виробництво українським підрядникам допомагають іноземні фахівці. Хоча, біогазовий завод і планували відкрити більш, ніж рік тому, перевищили і термін відкриття, і — кошторис проекту. Планова вартість заводу — 35-40 млн. гривень. Проте, вкластися у таку суму інвесторам не вдалося.

— Законодавство України передбачає, що обладнання для такого виробництва може ввозитися у країну без сплати мита. Проте, виявилося, що на практиці добитися виконання цієї вимоги — неможливо. Ми навіть спробували відтермінувати ввезення, почекати певний час, сподіваючись, що нам вдасться ввезти обладнання без сплати мита. Проте, це виявилося неможливим. У зв’язку з цим ми перевищили початковий кошторис майже на 10 млн. гривень, — констатує Том Аксельгаард.

ІНВЕСТИЦІЇ — ЗА ЗБЕРЕЖЕННЯ РЕСУРСІВ

Нещодавно у Києві був підписаний інвестиційний договір між компанією “Axzon”, яка є материнською компанією ТзОВ “Даноша”, і Міжнародною фінансовою корпорацією. Договір передбачає фінансування 54 млн. євро. Причому, саме толерантне до довкілля виробництво дало можливість компанії “Axzon” залучити кошти Світового банку.

— Міжнародна фінансова корпорація входить до групи Світового банку. Вона працює із приватним сектором у двох напрямках: консультування та інвестування. Діяльність корпорації поширена більш, ніж на 100 країн світу. Обираючи партнерів, ми, насамперед, звертаємо увагу на галузі, які для даного регіону є стратегічними. Для України такою галуззю є сільське господарство. Під час розгляду інвестиційного плану, виставляємо до компанії досить жорсткі умови. Зокрема, компанія повинна сповідувати принципи безпеки довкілля, співробітників і прозорої звітності. Крім того, повинні бути витримані вимоги з охорони праці, і, якщо говорити про компанію “Axzon”, то — і безпека тварин, яких вона вирощує. Ми не просто надаємо допомогу таким компаніям, але і надалі здійснюємо контроль за дотриманням наших умов, — зазначив радник Міжнародної фінансової корпорації з питань ресурсоефективності Сергій Невмиваний. — Тому з нами працювати нелегко, але ця співпраця призводить до розвитку компанії. Інвестуючи у “Даношу”, ми інвестуємо у кращі традиції українського свинарства.

За 54 млн. євро, які компанія “Axzon” планує отримати від Міжнародної фінансової корпорації, компанія планує розширити свою діяльність в Україні, придбавши один із найбільших свинокомплексів у державі, а також — завершити будівництво біогазових заводів у Польщі.

Через 3-7 років співпраці із Корпорацією компанія “Axzon” зможе вийти на біржу із акціями. Прибуток від такої діяльності отримає і Корпорація, і, звичайно, сама компанія, акції якої будуть розміщені на біржі.

ВІКНА 0


Коментарів: 23

  • TheDude (10:29 17/06/2013)
    Оцінка: +3 / -5 | [IP: 46.149.176.209]

    енергія запаху хіба.

    датчани тут рулять добре.

    але якби вирощували органічніше-відходи були б екологічно чистими.

    а так-мало карєру-так ще

  • TheDude (10:31 17/06/2013)
    Оцінка: +7 / -1 | [IP: 46.149.176.209]

    як казав один таксист-німець годен,поляк годен.датчанин вміє.а наш-не вміє.

  • asin (15:45 17/06/2013)
    Оцінка: +3 / -4 | [IP: 87.236.194.158]

    Щеби парфумерну фабрику збудували між Даношею і Калушем.

  • оля (16:56 17/06/2013)
    Оцінка: +0 / -4 | [IP: 88.135.210.149]

    Ganba

  • Йосько (21:37 17/06/2013)
    Оцінка: +18 / -8 | [IP: 46.118.30.152]

    Декого з наших щирих українців бере чорна заздрість.Поважажаю вікінгів,вміють працювати і гроші заробляти,а нен так як наші або крадуть, аб

  • Наталля (12:19 19/06/2013)
    Оцінка: +6 / -12 | [IP: 172.25.88.132]

    Коментар сховано через переважаючу кількість негативних оцінок. Щоб переглянути коментар, клікніть мишкою на текст.
    • Йосько (16:49 19/06/2013)
      Оцінка: +14 / -6 | [IP: 176.8.63.241]

      Домашньої свинини і в помині немає ні на базарі, ні в магазинах.Те все що ми їмо або Даноша, або насичене гормонами мясо з Тернопільщини,яке

  • Челентано (09:54 20/06/2013)
    Оцінка: +15 / -7 | [IP: 87.25.32.167]

    Замість того щоб волати про запах від виробництва яке є прямою і чималою інвестицією в економіку України, дає надходження податків до казн

    • Анонім (09:57 20/06/2013)
      Оцінка: +0 / -1 | [IP: 10.1.5.254]

      ДобреДобреДобре

    • yurko (11:31 20/06/2013)
      Оцінка: +8 / -0 | [IP: 176.120.98.49]

      Про Лімницю то на всі 100 Добре То прояв крайнього рагулізму!

      А про Сівку мушу вкотре пояснити, що її неможливо почистити, бо у неї витікає фека

      • Анонім (23:59 20/06/2013)
        Оцінка: +2 / -0 | [IP: 176.8.63.142]

        а часники не сюди своє лайно зливають?

        І котра багатоповерхівка підключена до ріки?

        • Челентано (09:23 21/06/2013)
          Оцінка: +0 / -0 | [IP: 87.25.32.167]

          І приватники зливають. Якщо цікавлять багатоповерхівки то треба вийти на міст на проспекті Л.Українки лицем до центру, по лівій стороні з б

    • ББА (16:03 13/11/2013)
      Оцінка: +1 / -1 | [IP: 2.122.224.110]

      так - полегше з нашим мусором . яким чином цивілізації далекого майбутнього дізнаються , що на місті майбутньої столиці світу було маленьке

  • Челентано (11:58 20/06/2013)
    Оцінка: +9 / -1 | [IP: 87.25.32.167]

    Я говорю про то саме. Легше матюгати данців ніж заставити свого чиновника навести лад. А в стічній канаві серед міста не лише каки, але й пла

  • Анонім (13:56 12/11/2013)
    Оцінка: +5 / -3 | [IP: 195.162.81.130]

    Наталля (12:19 19/06/2013)

    Оцінка: +3 / -9 | [IP: 172.25.88.132]

    Наталля уявлення немає про що пише, я не одноразово їв

    мясо Даноші воно дуже смачне і до тепер жи

  • роботяга (18:24 12/11/2013)
    Оцінка: +6 / -5 | [IP: 185.26.182.35]

    Йоську їдь в Данію поважати вікінгів Чи дадут там тобі датчани заробити, хіба й но віником будеш махати коло їхних свиней, будут мати теб

    • ББА (23:25 12/11/2013)
      Оцінка: +3 / -1 | [IP: 2.122.224.110]

      а чому ти відправляєш йоська робити віником біля свиней ? може краще побажаємо йоську купити всі свинюшники данії і нехай ті смердюхи пашут

    • Йосько (11:25 13/11/2013)
      Оцінка: +3 / -0 | [IP: 46.211.220.64]

      Я там був і знаю що таке повага(якщо ти звичайно щось вмієш робити і головою вариш,а не вмієш,то махай віником і слав Україну)

  • Житель Калуша (10:34 13/11/2013)
    Оцінка: +8 / -0 | [IP: 195.162.81.130]

    роботяга: Ти вважаєш що краще не пускати Датчан до нас, а гордо дивитись на розвалини і сосати лапу???

    • ББА (22:46 13/11/2013)
      Оцінка: +0 / -3 | [IP: 2.122.224.110]

      хм . а в цьому є смисл . адже розвалини - то є руїни . а руїни - це значить туристична привабливість !!! ну ось таким чином і туризм можемо розвив

  • роботяга (14:11 13/11/2013)
    Оцінка: +7 / -1 | [IP: 185.26.182.30]

    Я рахую краще самим закотити рукава і працювати на себе,чим за 8грн на якогось"рабовласника".Ми бідні,ми не маємо великого капіталу для поча

    • Йосько (21:34 13/11/2013)
      Оцінка: +1 / -5 | [IP: 46.211.220.64]

      Закотити рукава то є супер,але якщо вміти щей по технології працювати,то ще буде краще,а то сиплять порьидні газди порошків без міри,а потім

  • роботяга (22:42 13/11/2013)
    Оцінка: +5 / -1 | [IP: 185.26.182.31]

    Порошки сиплять європейці ,бо їні свині виростают на гормонах за 6 місяців ,а кури за 4 тижні набирают вагу як наші за рік також на гормонах р

    Залиште свій коментар!

    Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

    Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

    (обов’язково)


    Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
    Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.